wystawa czasowa

Historia Kamienicy Pod Złotym Słońcem

  • marzec–maj 2017
  • Galeria Ossolińska
    (wejście od dziedzińca)
  • wstęp wolny

 

Muzeum Pana Tadeusza mieści się w przepięknej Kamienicy Pod Złotym Słońcem na wrocławskim Rynku i właśnie o tym budynku opowiada wystawa czasowa, która jest eksponowana w Galerii Ossolińskiej na dziedzińcu Muzeum.

Kamienica Pod Złotym Słońcem to jeden z trzech domów w zachodniej pierzei Rynku pełniących w przeszłości rolę monarszej rezydencji. Królowie i cesarze, którzy od XV do XVIII wieku odwiedzali Wrocław, by odebrać hołd stanów i miast Śląska, rezygnowali ze skromnej kwatery na zamku (stał w miejscu gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego) na rzecz luksusów, w których pławił się miejscowy patrycjat.

Domy Pod Siedmioma Elektorami (nr 8), Pod Błękitnym Słońcem (nr 7) i Pod Złotym Słońcem (nr 6), miały przekute w ścianach przejścia zasłonięte tylko cegłami bez zaprawy. Gdy przyjeżdżał monarcha, przejścia odsłaniano i panujący miał do dyspozycji wielką wygodną rezydencję. Złote Słońce ma wprawdzie średniowieczny rodowód (ślady najstarszej zabudowy zostały odsłonięte i wyeksponowane przez konserwatorów w partii częściowo dwupoziomowych piwnic), ale najmocniejsze piętno odcisnęła na nim epoka baroku. Efektowna fasada z malowniczym portalem balkonowym jest dziełem jednego z najwybitniejszych twórców europejskich XVII i XVIII wieku, Johanna Lucasa von Hildebrandta, architekta, który zmienił Wiedeń.

Niezwykle ciekawe są wnętrza – salon z plafonem przedstawiającym Junonę na rydwanie (prawdopodobnie kryptoportret cesarzowej Marii Teresy, ostatniej habsburskiej władczyni Śląska) i komnaty z drewnianymi, siedemnastowiecznymi stropami ozdobionymi frywolnymi malowidłami. Zaskakującą pamiątką po dawnych mieszkańcach, bogatych i wpływowych, jest murowany sejf z XV wieku, niespotykany w mieszczańskich kamienicach. Pozostawili go Bonerowie, kupcy i bankierzy, którzy z królami robili interesy i przyjaźnili się m.in. z polskim monarchą Zygmuntem Starym.

Złote Słońce, które wyszło z oblężenia Festung Breslau ze stosunkowo małymi stratami, po wojnie przygarnęło m.in. Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, antykwariat naukowy „Domu Książki”, sklep komisowy, Muzeum Sztuki Medalierskiej (obecnie część Muzeum Miejskiego Wrocławia) i księgarnię. W kwietniu 2016 roku otwarto tu Muzeum Pana Tadeusza, którego wystawa stała opowiada o historii i interpretacji słynnego dzieła Adama Mickiewicza, a także przedstawia Gabinety Świadków Historii – Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego.

Wystawa planszowa o historii Kamienicy Pod Złotym Słońcem prezentowana jest w Galerii Ossolińskiej na dziedzińcu Muzeum aż do maja 2017. Towarzyszy jej niewielka publikacja przybliżająca losy i ciekawostki związane z kamienicą do zakupu w muzealne księgarni i przy kasach.

Wydawnictwo Ossolineum w styczniu 2017 roku wydało książkę Arkadiusza Dobrzynieckiego i Piotra Oszczanowskiego Pod Złotym Słońcem. Rynek 6 we Wrocławiu – dom mieszczan, rezydencja władców, arcydzieło architektury, która łączy cechy przewodnika i albumu.

tekst: Beata Maciejewska

 

Na zdjęciu: detale na stropach w Muzeum Pana Tadeusza, źródło: cyfrowe zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

historia kamienicy