„Historia przyszłości”

• Sala wystaw czasowych
  • wstęp wolny
projekt Tomasz Płonka

W ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania została przygotowana wystawa, dzięki której artyści interpretują świat przyszłości, zaproponowany przez Adama Mickiewicza.

Historia przyszłości to wystawa prac artystycznych zainspirowanych nieistniejącym dziełem science-fiction Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Istnieje kilka wersji Mickiewiczowskiej wizji nadchodzących czasów, jednak nic tu nie jest pewne. Część rękopisów zaginęła, inne zostały spalone ręką samego autora. Utwory znane są jedynie z fragmentów i relacji.

Jedna z wersji opisuje początek wieku XXI, kiedy po niebie krążą floty skrzydlatych balonów, miasta pędzą po kolejowych szynach, a za pomocą akustycznych przyrządów można, siedząc spokojnie przy kominku, słuchać dawanych w mieście koncertów. Wygoda, jaką zapewniają nowe wynalazki, rozleniwia męskiego ducha. Gdy cywilizacja europejska jest zagrożona, do walki stają kobiety i garstka młodzieży. W innej wersji biedny student otrzymuje od wróżki gazetę z przyszłości zawierającą relację z uroczystości, w której on sam bierze udział i jako Weteran Wolności opowiada o bohaterskich czasach dziewiętnastowiecznych walk.

Wszystkie wersje pisanej Historii przyszłości łączą ironia, czarny humor ukryty pod maską suchego historiograficznego opisu i dające się wyczuć umiłowanie wolności, nie tylko politycznej, ale również tej, którą stracić można, uzależniając się nadmiernie od zdobyczy techniki.

Opis przyszłości, która z naszej perspektywy jest już historią, został przez zaproszonych artystów zinterpretowany i przełożony na język wizualny… przez co wszystko stało się jeszcze bardziej mgliste i zagadkowe.

artyści: Agata i Piotr Bartos, Natalia Bażowska, Jagoda Charkiewicz, Ignacy Czwartos, Fontarte, Krzysztof Gawronkiewicz, Karolina Jaklewicz, Paweł Jarodzki, Agnieszka Jarząb, Fabien Lédé, Patryk Mogilnicki, Tomek Płonka, Łukasz Rusznica, Małgorzata Salamon, Kama Sokolnicka, Anna COXIE Szejdewik, Antek Wajda, Katarzyna Walentynowicz, Jakub Woliński.

Więcej o 12. Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania na stronie Muzeum oraz  www.opowiadanie.org.