Księgi „Pana Tadeusza”

wystawa czasowa

 • 5 kwietnia 2018–19 sierpnia 2018
 • wstęp wolny
12 ksiąg poematu w 12 plakatach współczesnych twórców to punkt wyjścia do najnowszej wystawy czasowej w Muzeum Pana Tadeusza.

Ilustracje do różnych wydań Pana Tadeusza Adama Mickiewicza są niezwykle cenną i interesującą spuścizną, która może wzbogacić odbiór dzieła. Historia wizualnych interpretacji poematu liczy już blisko 140 lat – od XIX-wiecznych prac Elwira Michała Andriollego po te najbardziej współczesne, powstałe dzięki projektowi realizowanemu przez dwanaście miesięcy ubiegłego roku z inicjatywy Muzeum Pana Tadeusza.

12 ksiąg poematu Adama Mickiewicza. 12 autorów wizualnych. Co miesiąc jedna odsłona – takim hasłem zapowiadaliśmy w 2017 roku nowe plakaty do kolejnych ksiąg Pana Tadeusza. Do udziału w projekcie muzeum zaprosiło artystów z różnych dziedzin sztuki i dizajnu, z których każdy korzysta z bardzo odmiennej estetyki. Obok ilustratorów i projektantów graficznych (Arobal, Paweł Janczarek, Jan Kallwejt, Tomasz Kaczkowski, Studio Fontarte), pojawili się fotografowie (Agata Kalinowska, Łukasz Rusznica, Anna Walterowicz, Karolina Zajączkowska, Marta Zdulska), a nawet tatuażysta Manio Lo i Mirella von Chrupek, artystka tworząca małe formy rzeźbiarskie. Każda z zaproszonych osób zmierzyła się z tekstem poematu na nowo. Jak przyznają sami artyści, często było to dla nich pierwsze zetknięcie się z dziełem Mickiewicza po „traumie” z liceum. I co najciekawsze, to ponowne czytanie „Pana Tadeusza” okazywało się nie tyle powrotem, ile niezwykle inspirującym odkrywaniem i to niekoniecznie tego, co powszechnie próbuje się przekazywać w szkole – opowiada kuratorka Beata Bartecka.

Wystawa Księgi Pana Tadeusza nie jest jedynie prezentacją wszystkich powstałych w 2017 roku plakatów. To podróż przez wizualny świat poematu od samego początku, czyli od najsłynniejszego wydania z ilustracjami: książki z 1881 roku, do której Andriolli wykonał aż 60 grafik. W kolejnych dekadach z epopeją mierzyli się tacy artyści jak chociażby Tadeusz Gronowski, Janusz Stanny czy Józef Wilkoń, zaś całkiem niedawno młode pokolenie rysowników (m.in. Ada Buchholc, Mariusz Libel czy Patryk Mogilnicki), którzy przygotowali plakaty dla Teatru Narodowego w Warszawie.

Najnowsza wystawa w Muzeum Pana Tadeusza poszerza tę listę o zupełnie nowe odczytania dzięki ilustracjom współczesnych twórców. W 2018 roku chcemy zabrać widzów w podróż, nie tylko prezentując historyczny rozwój języka wizualnego towarzyszącego Panu Tadeuszowi, ale także poszukując tropów i motywów, a może nawet i fetyszy kolejnych artystów, którzy na swój, często bardzo pokrętny sposób, tworzyli własną, alternatywną przestrzeń do odczytania tego dzieła. Czasami przestrzeń idylliczną i przepełnioną nostalgicznym klimatem, innym razem buzującą od krwi. A niekiedy intymną, sięgającą do najbardziej stłumionych emocji, które wydobywają się dzięki wersom Mickiewicza – dopowiada kuratorka.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją towarzyszącą wystawie!

artyści: Arobal (Bartek Kociemba), Mirella von Chrupek, Paweł Janczarek, Tomasz Kaczkowski, Agata Kalinowska, Jan Kallwejt, Manio Lo (Mariusz Walterowicz), Łukasz Rusznica, Studio Fontarte, Anna Walterowicz, Karolina Zajączkowska, Marta Zdulska

kuratorka: Beata Bartecka
współpraca kuratorska: Katarzyna Roj
konsultacja: Anita Soroko


Program towarzyszący

 • czwartek, 5 kwietnia 2018 roku, godz. 18.00
  Wernisaż wystawy
 • czwartek, 12 kwietnia 2018, godz. 17.00
  Oprowadzanie kuratorskie
  prowadzenie: Beata Bartecka, Katarzyna Roj
 • sobota, 14 kwietnia 2018, godz. 12.00
  Z wizytą w Soplicowie – warsztaty rodzinne dla dzieci 5–12 lat
  prowadzenie: Tomasz Broda
 • sobota, 21 kwietnia 2018, godz. 16.00
  Pamiętnik Telimeny – warsztat artystyczny dla dorosłych
  prowadzenie: studenci Mediacji Sztuki na ASP we Wrocławiu
 • czwartek, 10 maja 2018, godz. 17.00
  Czytanie performatywne fragmentów Pana Tadeusza
  czyta: Irena Rybicka
 • sobota, 12 maja 2018, godz. 12.00
  Pracownia słowa i obrazu – warsztaty rodzinne dla dzieci 5–12 lat
  prowadzenie: studenci Mediacji Sztuki na ASP we Wrocławiu
 • sobota–niedziela, 12–13 maja 2018, godz. 10.00–16.00
  Kompozycje kwiatowe w przestrzeni i w rysunku – kurs dla dorosłych
  prowadzenie: Arobal (Bartosz Kociemba)
 • niedziela, 13 maja 2018, godz. 12.00
  Oprowadzanie kuratorskie
  prowadzenie: Beata Bartecka, Katarzyna Roj
 • sobota, 19 maja 2018, godz. 17.00
  Ilustracja książkowa dla początkujących – warsztaty dla dorosłych
  prowadzenie: Anna Szejdewik (Coxie)
  w ramach Nocy Muzeów
 • sobota, 9 czerwca 2018, godz. 12.00
  Badacze świata – warsztaty rodzinne dla dzieci 5–12 lat
  prowadzenie: Maria Marszałek, Adriana Myśliwiec
 • sobota, 9 czerwca 2018, godz. 16.00
  Świat ilustracji do Pana Tadeusza – wykład
  prowadzenie: Katarzyna Roj
 • wtorek, 12 lipca 2018, godz. 17.00
  Aktorskie czytanie Pana Tadeusza w wykonaniu Beaty Rakowskiej i Michała Szweda
 • środa, 18 lipca 2018, godz. 17.00
  Autorskie oprowadzanie po wystawie
  prowadzenie: Katarzyna Roj i Łukasz Rusznica

Na warsztaty, wykład i oprowadzania wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty oraz możliwość rezerwacji wejściówek na wydarzenia: zapisy@ossolineum.pl.