Łap chwile na Dolnym Śląsku

• wstęp wolny
  • Galeria Ossolińska
    (wejście od dziedzińca)

Na plakacie: turyści w pobliżu Śnieżnych Kotłów. Karkonosze, 1970. Fot. S. Arczyński, ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Zapraszamy do Galerii Ossolińskiej na nową wystawę planszową, która dzięki archiwalnym zdjęciom z okresu PRL-u pokaże, jak spędzano lato na Dolnym Śląsku.

Stefan Arczyński, Stanisław Kokurewicz, Tadeusz Drankowski i Adam Hawałej – znani polscy fotografowie nie raz próbowali uchwycić nastrój wakacyjnych dni. W czasach PRL-u, podobnie jak współcześnie, lipiec i sierpień był dla niektórych czasem odpoczynku, zaś dla innych okresem wytężonej pracy. Na zdjęciach widać i urlopowiczów, i kuracjuszy dolnośląskich sanatoriów, i młodzież pracującą, by zarobić na wakacyjny wyjazd. Momenty powtarzalne kontrastują z ulotnymi, należącymi do przeszłości historiami. Na wystawie będzie można przyjrzeć się m.in. realizacji kultowego filmu Nie ma mocnych, uruchomieniu pierwszego pociągu elektrycznego w Wrocławia do Oleśnicy, czy budowie obserwatorium meteorologicznego na szczycie Śnieżki.

Wszystkie fotografie łączy miejsce wykonania zdjęć: Dolny Śląsk – region o zróżnicowanym nizinno-górzystym krajobrazie, w którym wiele jest zamków i innych wspaniałych obiektów architektonicznych, podkreślających bogactwo oraz piękno tej części Polski. Wspólne na prezentowanych fotografiach jest także naturalne światło – dopowiada autor wystawy Grzegorz Polak. Intensywnie świecące słońce przydaje nostalgii tym czarno-białym scenom z czasów PRL-u.

Wystawę można oglądać od 2 sierpnia do 28 października 2018 w Galerii Ossolińskiej, na dziedzińcu Muzeum Pana Tadeusza. Wstęp wolny.

kurator: dr Grzegorz Polak
projekt graficzny: Iwona Matkowska