Mama – Quentin Gréban

wystawa planszowa

  • 07 czerwca 2019–30 czerwca 2019
  • Galeria Ossolińska na dziedzińcu muzeum
  • wstęp wolny

O wystawie


W ramach programu towarzyszącego Międzypokoleniowemu Festiwalowi Literatury Dziecięcej zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na wystawę ilustracji belgijskiego autora – Quentina Grébana.

Mama – jedno słowo, które mieści w sobie tak wiele znaczeń. Osoba, którą kocha się nieskończenie, która jednocześnie wszystko nam wybaczy i będzie zawsze kiedy tylko tego potrzebujemy. Jej miłością można otulić się jak najwspanialszą pierzyną, a wtedy wiadomo, że wszystko będzie dobrze.

O tym właśnie opowiada wystawa prac belgijskiego ilustratora Quentin’a Gréban’a. W Polsce jest on znany przede wszystkim dzięki książce napisanej przez Hélene Delforge właśnie o tytule Mama. Nie jest to jednak jedyna publikacja, w której można podziwiać jego działa. Gréban bawi, zachwyca i wzrusza także w takich książkach jak Kiedy dorosnę oraz Będę strażakiem. W tych przypadkach wciela się także w rolę autora. Od stylu Belga trudno się oderwać. Sam sposób w jaki powstają jego obrazy wzbudza poruszenie i zachwyt. Jest prawdziwym mistrzem pędzla, dzięki czemu jego bohaterowie wyglądają tak realnie. Żaden kolor nie jest przypadkowy, a każda ilustracja opowiada osobną historię. Dzięki temu wystawa prezentowana w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu jest znakomitym pretekstem do rozmów z dzieckiem. Na obrazach nierzadko widać tęsknotę, miłość, oddanie i serce wkładane w wychowanie swoich pociech. Ale! To nie wszystko. Artysta starał się także ukazać uczucia, które towarzyszą matkom równie często, m.in. strach, obawa lub zmęczenie, których kilkulatki czasem nie dostrzegają lub nie rozumieją. Podobnie można interpretować dzieła w drugą stronę – dostrzec to jak dzieci bezgranicznie ufają swoim matkom, jak bardzo są one częścią ich życia. To bardzo wdzięczne tematy do dyskusji, a same obrazy często mogą pomóc w zainicjowaniu ich.

Wystawa sprawi wielką radość zarówno rodzicom jak i najmłodszym. Dla tych pierwszych może być chwilą nostalgii, gdy na ilustracjach będą mogli dostrzec siebie, przypomnieć sobie pewne chwile spędzone z rodziną. Natomiast dzieci z pewnością docenią każdy z kolorowych obrazów i stworzą do nich swoją własną idealną opowieść.

Na tej ekspozycji każdy obraz jest historią, którą wręcz chce się zabrać do domu, aby można było ciągle ją przeżywać i o niej pamiętać.

partner: Fundacja Czas Dzieci

logo ojce i dziatki