powarsztatowa wystawa fotografii

Odciskanie świata

  • 11.11.2017–7.01.2018
    wernisaż: sobota, 11 listopada 2017, godz. 14.00 
  • Dziedziniec: Poziom -1 
  • wstęp wolny
Warsztaty fotograficzne dla uczniów Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu, I Festiwal Tradycji Literackich, fot. Alicja Kielan

Inspirując się poezją Tadeusza Różewicza, uczennice z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu wykonały serię fotografii, które więcej niż o poecie i jego twórczości opowiadają o nich samych. Efektem pracy jest wystawa prezentowana w Muzeum Pana Tadeusza w ramach Festiwalu Tradycji Literackich.

Podczas trzydziestu godzin warsztatów z wrocławską fotografką Alicją Kielan interesujące wydawało się konfrontowanie uczestniczek z twórczością poety w sposób inny niż doświadczają tego w szkole. Nie chodziło o przekazywanie wiedzy, ale o porównanie swoich problemów, emocji i doświadczeń z tym, co opisywał Różewicz. Dlatego uczennice odwiedzały bliskie twórcy miejsca we Wrocławiu, m.in. Ogród Botaniczny, Park Południowy, Domek Miedziorytnika i Ogród Zoologiczny. W trakcie tych wypraw tworzyły wizualne interpretacje do wybranych fragmentów wierszy Różewicza. Dzięki wsparciu Alicji Kielan uczyły się, jak uchwycić poetyckość na zdjęciach, by jednocześnie z najbardziej osobistych wrażeń stworzyć przekonującą, uniwersalną opowieść. Dlatego na fotografiach można zobaczyć nie tyle drobiazgową dokumentację odwiedzanych miejsc, co spojrzenie na siebie w momencie dojrzewania i konfrontacji ze światem. To również zagłębianie się w to, co odczuwają, kiedy próbują zrozumieć poezję Różewicza i to, jak emocje, które przywołuje poeta, przekładają się na własne doświadczenia.

Bardzo istotne w projekcie było wykorzystanie fotografii analogowej, która wymusza zupełnie inny tryb pracy i rodzaj skupienia niż w przypadku technologii cyfrowych, w tym aparatów w telefonach komórkowych. Jest w pewnym sensie dosłownym „odciskaniem świata” – to wyrażenie, które pojawia się w jednym z wierszy Tadeusza Różewicza. Każda dziewczyna miała możliwość zrobienia zdjęć na kliszy czarno-białej i kolorowej – opowiada Alicja Kielan. – Po pierwszych zajęciach wspólnie skanowałyśmy i rozmawiałyśmy o powstałych zdjęciach. Były zaskoczone, jak wiele błędów i wad technicznych pojawia się na ich fotografiach: prześwietlenia, przekrzywienia, brak ostrości. Potem na kolejnych sesjach coraz bardziej świadomie wybierały kadry, by w pełni wykorzystać limitowaną liczbę klatek na kliszy. Były jednocześnie bardzo ciekawe tej technologii, zdyscyplinowane w wykorzystaniu każdej chwili zajęć. Na koniec z wielkim zaangażowaniem pracowały nad efektem w postaci wspólnej wystawy.


Uczestniczki warsztatów

Wiktoria Ciurysek, Zuzanna Doruch, Dominika Fierkowicz, Sandra Kępa, Roksana K., Sara Krajewska, Ewa Kubik, Paulina Łukasik, Wiktoria Niedźwiecka, Sandra Osyra, Natalia Piziewicz

 


Opiekunowie grupy

 

Renata Wójcik-Barańska (koordynatorka), Lidia Janas, Katarzyna Motzko

 


Wernisaż

Wernisaż Odciskanie świata odbył się w sobotę 11 listopada 2017 o godz. 14.00 w Muzeum Pana Tadeusza. Ekspozycji, która trwała do końca roku 2017, towarzyszy również galeria internetowa na Instagramie: www.instagram.com/odciskanie.swiata.


Prowadzenie i przygotowanie wystawy

 

 

Alicja Kielan – fotografka mieszkająca we Wrocławiu. Stale współpracuje z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej oraz z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (program rezydencji artystycznych). Prowadziła warsztaty fotograficzne w ramach Młodzieżowej Pracowni Opowieści. W maju 2016 zrealizowała dokument fotograficzny o Berlinie, zakończony publikacją Wrocław i Berlin. Historia wzajemnych oddziaływań. Swoje prace pokazywała m.in. w ramach Month of Photography EMoP 2016 w Berlinie oraz TIFF 2016 we Wrocławiu. Publikowała  także podczas Midnight Show IV oraz magazynach „BIURO” czy „Szum”.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
logotyp MKiDN