• 5–28 czerwca 2020
  • wstęp wolny
  • kurator: Mariusz Urbanek

Na wystawie fotografii Czesława Czaplińskiego realizowanej w ramach projektu „Pan i Pani Kurier” zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt portretów Polaków: pisarzy, artystów, uczonych i polityków, którzy w ciągu ostatnich czterdziestu lat zapisali ważną kartę w światowej kulturze i nauce. Zobaczymy m.in. Zbigniewa Brzezińskiego, Elżbietę Czyżewską, Janusza Głowackiego, Jerzego Kosińskiego, Czesława Miłosza, Romana Polańskiego, Evy Rubinstein, Zbigniewa Rybczyńskiego, Leopolda Tyrmanda i oczywiście Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Kuriera z Warszawy i przez ćwierć wieku dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, który był także bohaterem filmu Czaplińskiego – „Kolekcjoner”.

Czesław Czapliński (1953) jest fotografem i autorem filmów dokumentalnych, jego prace prezentowane były na ponad trzystu wystawach w Polsce i na świecie. Fotografował m.in. Muhammada Alego, Bernardo Bertolucciego, Cindy Crawford, Catherine Deneuve, Umberto Eco, Michaela Jacksona, Calvina Kleina, Luciano Pavarottiego i Andy’ego Warhola. W 1979 roku wyjechał do USA i od tamtej pory mieszka w Nowym Jorku i Warszawie.


Jerzy Kosiński o Czaplińskim

Groźny artysta w swej sztuce, Czesław Czapliński pokazuje twarz człowieka, taką jaka jest: maska „persona”, wyżłobiona przez czas i społeczeństwo, z naturalnej twarzy człowieka

Czesław Czapliński o fotografowaniu Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Od ponad czterdziestu lat fotografuję wybitne postaci na całym świecie. Często zaczyna się na portrecie fotograficznym, ale przygotowując się do sesji, dowiaduję się dużo o osobie, którą będę portretował, powstaje również artykuł, czyli połączenie zdjęć i tekstu. A w wyjątkowych sytuacjach film dokumentalny. Czyli artykuł zamieniony na scenariusz, a zamiast zdjęć fotograficznych, nagranie kamerą. Tak było z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, któremu pierwsze portrety fotograficzne robiłem w roku 1983 w Nowym Jorku. Potem, kiedy Nowak-Jeziorański przeniósł się do Polski, fotografowałem jego kolekcję obrazów, która znalazła się w moim albumie „Polskie kolekcje sztuki w Ameryce” oraz artykuł bogato ilustrowany w „Gazecie Antykwarycznej”. Kiedy zobaczyłem, że Nowak-Jeziorański, mówiąc o swojej kolekcji, jest wielkim pasjonatem, postanowiłem go również nagrać kamerą. Ostatnie zdjęcie, jakie mam z Janem Nowakiem-Jeziorańskim w jego warszawskim mieszkaniu, zostało zrobione 9 grudnia 2004 roku. Nowak-Jeziorański już w szpitalu otrzymał „Gazetę Antykwaryczną” zmarł niestety 20 stycznia 2005 roku. Już po jego śmierci zmontowałem razem z Krzysztofem Strykierem film o jego pasji kolekcjonowania dzieł sztuki pt. „Kolekcjoner” (2004), do którego słowo wstępne wygłosił Gustaw Holoubek.

Konsulat USA w Krakowie

Projekt „Pan i Pani Kurier” realizowany jest dzięki wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Konsulatu Generalnego USA w Krakowie i Departamentu Stanu USA.