Wystawa czasowa

Romantyczna
włóczęga
po Sudetach

  • 29 kwietnia–18 września 2022
  • kuratorzy: Aldona Mikucka, Wojciech Gruk, Kinga Łaska
  • wstęp w ramach biletu na wystawy stałe w Muzeum Pana Tadeusza

„Romantyczna włóczęga po Sudetach – prace Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego ze zbiorów Ossolineum” – wystawa w Muzeum Pana Tadeusza.

Wystawa przybliża postać artysty-wędrowca czasów romantyzmu, porusza także zagadnienie początków turystyki sudeckiej oraz ponadczasowości tęsknoty za harmonią świata poszukiwaną w kontakcie z przyrodą.

Zaprezentowano zarówno prace graficzne i unikatowe akwarele, rysunki oraz rękopisy autorstwa Stęczyńskiego, jak i przykłady grafiki śląskiej z XVIII–XIX w. ukazującej sudeckie widoki. Komentarzem do prezentowanych zabytkowych rysunków i grafik jest wystawa zdjęć współczesnego dolnośląskiego fotografa, Crisa Froese.

Na ekspozycji można obejrzeć blisko sto zabytkowych obiektów ze zbiorów Ossolineum. Są to przede wszystkim rysunki, akwarele i grafiki z Muzeum Książąt Lubomirskich, które ilustrują zarówno działalność artystyczną Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego, jak i przybliżą temat odkrywania Sudetów przez coraz liczniejsze w XIX wieku grono miłośników górskich wypraw. Ze zbiorów bibliotecznych zostały zaprezentowane ilustrowane rękopisy dwóch śląskich poematów autorstwa Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego, a także książki i albumy graficzne oraz zabytkowe mapy, które pomagają zobrazować zasięg jego artystycznych wędrówek.


O Boguszu Zygmuncie Stęczyńskim

Bogusz Zygmunt Stęczyński (1814–1890) – poeta-rysownik, jeden z pierwszych polskich krajoznawców, przemierzył tysiące kilometrów z miłości do wędrówki, ale również z powodów patriotycznych. W swojej twórczości dążył do spopularyzowania wśród rodaków urody ojczystych stron i uwiecznienia miejsc historycznych. Rysunki i akwarele, a także albumy graficzne opatrzone opisami prozą lub wierszem tworzył w duchu romantycznego kultu swojskości i wykorzystując pomysł syntezy sztuk. Głównym tematem jego prac stała się Galicja, ale około połowy XIX w. dotarł także na Śląsk i uwiecznił go obrazem i słowem.


Cris Froese

Krzysztof Cris Froese (ur. 1980) – fotograf z Dusznik Zdroju, miasta w dolinie pomiędzy trzema pasmami górskimi: Orlickimi, Bystrzyckimi i Stołowymi. Zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem i fotografią, tworzy w duchu realizmu magicznego. Podobnie jak Bogusz Zygmunt Stęczyński chłonie piękno przyrody wszystkimi zmysłami. Swój głęboki zachwyt przenosi w nastrojowe zdjęcia sudeckich krajobrazów, jak sam mówi: „Od kiedy pamiętam, fascynowała mnie nasza okolica. Już jako dziecko lubiłem wraz z przyjaciółmi robić wycieczki piesze lub rowerowe. Nigdy nie interesowały mnie szlaki wytyczone przez kogoś innego, tak w turystyce, jak i sztuce i fotografii”.

 


Zobacz


Wernisaż
28 kwietnia 2022


Wydarzenia
towarzyszące


Patroni

  • TVP Kultura
  • TVP3 Wrocław
  • Przystanek Dolny Śląsk
  • Radio Ram
  • Radio Wrocław
  • Radio Wrocław Kultura
  • Sudety.pro
  • Dolnośląska Organizacja Turystyczna
  • Nasze Sudety

Zobacz więcej

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza