Stany osobne


wystawa czasowa


7 maja–29 sierpnia 2021


Gdzie szukać wsparcia?

„Stany osobne” to projekt artystyczny i edukacyjny, którego główną częścią jest wystawa polsko-ukraińskiego tandemu fotografów Artistic Punks – Julii i Freda Abramovów, prezentowana w Muzeum Pana Tadeusza od 7 maja do 29 sierpnia 2021. Ekspozycja stanowi próbę unaocznienia stanu, w jakim znajduje się osoba doświadczająca kryzysu psychicznego.

Jak mówi współautorka zdjęć Julia Abramova: „Chcemy symbolicznie umieścić widza w pamięci i podświadomości innej osoby. W głowie bohatera wystawy widz zobaczy fragmenty wspomnień, historii i opowieści ludzi, którzy go otaczają”.  A to pomoże mu wczuć się w sytuację cierpiącego człowieka.

Kryzys z greckiego κρίσις „krisis” oznacza przełom, decydujący zwrot, walkę. Może pojawić się w sytuacjach nadzwyczajnych, zaskakujących, które ciężko kontrolować. Pandemia SARS-CoV-2 to przykład globalnego kryzysu, który zaowocował serią pomniejszych wstrząsów gospodarczych, politycznych, społecznych, a także wywarł znaczący wpływ na życie pojedynczych ludzi, w tym na ich zdrowie psychiczne. Psychologowie i psychiatrzy alarmują: zalew negatywnych informacji, niepewność co do przyszłości, utrata poczucia kontroli nad własnym życiem i przymusowa izolacja mogą skutkować kryzysem psychicznym.

Niezależnie od pandemii koronawirusa we współczesnej psychiatrii rozwija się świadomość tego, jak szkodliwa jest stygmatyzacja osób borykających się z trudnościami psychicznymi. Stąd postulat, aby mówić o kryzysach jako o czymś przejściowym, a nie o chorobach i zaburzeniach, sugerujących stałą dysfunkcję. W skrócie: osoba w kryzysie psychicznym to nie chory, pacjent czy wariat. Również sztuka może być narzędziem zmiany. Taki cel postawili przed sobą artyści odpowiedzialni za wystawę „Stany osobne”, która ma równocześnie oddziaływać na emocje, prowokować reakcje empatyczne i przekazywać rzeczowe informacje na temat zdrowia psychicznego.

Osoba w kryzysie psychicznym doświadcza zazwyczaj dużego cierpienia, rozbicia, chaosu, lęku, a sposoby radzenia sobie z problemami, które stosowała do tej pory, nie działają. Artyści pokazują jej stan za pomocą języka fotografii. Używają rekwizytów, światła, kolorystyki, udaje im się uchwycić symboliczne gesty i charakterystyczną mimikę twarzy modeli. Fotografowie, inscenizując kryzys, odzyskują nad nim kontrolę, a widz ma szansę utożsamić się z bohaterami przedstawień i towarzyszących im nagrań. Kryzysom psychicznym często towarzyszy poczucie izolacji od otoczenia, postrzeganego jako wrogie i/lub obojętne. Percepcja osoby zmagającej się z depresją, wzmożonym lękiem, czy psychozą jest zniekształcona i często nawet najbardziej przyjazne działania odbiera ona jako agresywne. Równocześnie bardzo potrzebuje wsparcia i bliskości, która nie wiąże się z oceną, bagatelizowaniem jej trudności i nieadekwatnymi wymaganiami.

Mamy nadzieję, że odwiedzający wystawę znajdą na niej wskazówki co do tego, jak postępować, a czego unikać, udzielając wsparcia. Szacuje się, że co czwarta osoba doświadcza w pewnym momencie życia kryzysu psychicznego, z którym nie może poradzić sobie sama. Nie ma życia bez kryzysów – według niektórych koncepcji psychologicznych są one niezbędne, aby się rozwijać.

Wystawa jest skonstruowana w taki sposób, aby przeprowadzić widza poprzez wizualizacje najmroczniejszych stanów psychiki ku symbolicznemu odzyskaniu zdrowia. Przy wyjściu znajdzie on adresy placówek, telefony i namiary na specjalistów udzielających wsparcia w sytuacji kryzysu psychicznego.

Wskazówki Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) sformułowane w sierpniu 2020 roku, dotyczące roli placówek kultury w czasie pandemii koronawirusa, zachęcają muzea do podejmowania działań promujących zdrowie psychiczne i wspierających lokalną społeczność. Wystawa „Stany osobne” jest odpowiedzią na ten postulat.


Zobacz więcej


Spotkania
Kryzys psychiczny 


Spotkania
Spektrum autyzmu


Spotkania
Schizofrenia


Artyści

Julia Abramova – członkini kreatywnego duetu Artistic Punks. Urodziła się w 1987 roku w Kazachstanie (Ust-Kamenogorsk), ale większość swojego życia mieszkała na południu Ukrainy.

Fiodor Abramov – członek kreatywnego duetu Artistic Punks. Urodził się w 1990 roku w Mongolii (Ułan Bator), ale większość swojego życia mieszkał na południu Ukrainy.

Duet specjalizuje się w fotografii artystycznej i modowej. Członkowie zespołu publikowali w magazynach: „Opium RED magazine”, „Gezno magazine”, „Malvie magazine”, „Moscow Tonight magazine”, „Marika magazine”.

„Ten projekt jest częścią nas, ponieważ z podobnymi problemami sami mieliśmy do czynienia”.

 


Współpraca

Piotr Sokół-Flak – Obecnie Independent HR consultant, współtwórca agencji Nordvarg. Podstawy wiedzy z zakresu psychologii akademickiej nabywał w Instytucie Psychologii UWr; psychologii stosowanej we Wszechnicy UJ. Tu i teraz skoncentrowany na praktykach uważności i dobrostanu społecznego.


Wystawę przygotowali

Artyści:
Artistic Punks Julia i Fred Abramov fotografie, reżyseria filmów
Małgorzata Duras instalacje
Marek Jeżyna muzyka 

Współpraca: Martyna Gietz, Piotr Sokół-Flak 

Modele i aktorzy: Marck Abramov, Martyna Gietz, Małgorzata Duras, Anna Lisewska, Hennadii Menko, Piotr Mikosiak, Justyna Woźniak, Rita Weinar, Iza Wielgus

Wizaż: Kinga Sowińska

Pomoc techniczna i udostępnienie lokali: Marck Abramov, Aleksandr Brodsky, Małgorzata Duras, Leonid Gordienko, Jurij Maslyga, Aleksandra Wilczek, Alisa Yerkova

Zespół Muzeum Pana Tadeusza:
Marcin Hamkało
Regina Kulig-Posłuszny – koordynacja pracy Sekcji Technicznej
Dobromiła Jankowska – korekty
Maria Marszałek – współpraca kuratorska
Jarosław Mizera – multimedia
Adriana Myśliwiec – aranżacja
Wojciech Siewior – pomoc techniczna
Agnieszka Śrutwa – promocja
Paweł Zaręba – kurator, producent
Tomasz Zatorski – multimedia


Wstęp

  • wstęp w ramach biletu do muzeum
  • bezpłatne oprowadzania dla grup do 6 osób po wcześniejszej rezerwacji info@ossolineum.pl

Partnerzy

  • MiserArt
  • Fundacja Homo Sacer 

Patroni medialni

  • TVP Kultura
  • TVP3 Wrocław
  • Radio Wrocław
  • Radio RAM
  • Radio Wrocław Kultura