• 10 października–29 grudnia 2024
  • kuratorki: Magdalena Sudoł, Justyna Zimna
  • wystawa stała Rękopis „Pana Tadeusza”, sala Biblioteka 
  • wstęp w ramach biletu do muzeum
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na prezentację starodruków barokowego poety Angelusa Silesiusa ze zbiorów Ossolineum.

25 grudnia 2024 obchodzimy czterechsetną rocznicę urodzin Angelusa Silesiusa. Z tej okazji Rada Miejska Wrocławia ustanowiła rok 2024 Rokiem Anioła Ślązaka. W ramach projektu „Rok Anioła Ślązaka” finansowanego przez miasto Wrocław Ossolineum organizuje szereg wydarzeń, które mają na celu upamiętnienie i spopularyzowanie wiedzy o Aniele Ślązaku (łac. Angelus Silesius), w tym między innymi prezentację starodruków poety ze zbiorów Ossolineum.

Angelus Silesius (Anioł Ślązak, Jan Scheffler) był niemieckim poetą doby baroku, filozofem, lekarzem. Studiował medycynę oraz filozofię w Strasburgu, Lejdzie i Padwie. „Cherubinowy wędrowiec” (Kłodzko, 1675) – zbiór wierszy z dominującym motywem miłości i paradoksu – uznawany jest za arcydzieło w dorobku siedemnastowiecznego poety. Od urodzenia związany z Wrocławiem. Jego poezję tłumaczył na język polski między innymi Adam Mickiewicz.

Na wystawie zaprezentowano siedem starych druków Angelusa Silesiusa z wyeksponowanymi unikatowymi oprawami, ozdobnymi stronami tytułowymi oraz dekoracyjnymi ilustracjami. Książki wydano w siedemnastym i osiemnastym wieku: w Nysie, w Kłodzku, w Świdnicy, w Berlinie, w Oberammergau-Kempten; poruszają tematykę religijno-mistyczną. Obiekty są jednymi z najcenniejszych druków literatury barokowej w kolekcji Narodowej Biblioteki Ossolineum, w zbiorach Działu Starych Druków.

Do odwiedzenia ekspozycji zapraszamy dzieci i dorosłych. Wystawa może być interesującą podróżą po siedemnastowiecznych książkach, a Ci najmłodsi poznają, jak dawniej ozdabiano książki, jak je ilustrowano, oprawiano. Dla dorosłych jest to możliwość poznania twórczości Angelusa Silesiusa i okazja do zobaczenia jego pierwszych, oryginalnych dzieł. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi wydarzeniami w ramach Roku Anioła Ślązaka organizowanymi w Muzeum Pana Tadeusza oraz w gmachu głównym Ossolineum.

Prezentowane obiekty:

  • Angelus Silesius, „Concilium Tridentinum ante Tridentinum”, Nysa 1675
  • Angelus Silesius, „Evangelische Perle”, Kłodzko 1676
  • Angelus Silesius, „Schmertzhaffter Sieb und Creutz Weeg”, Świdnica 1740
  • Angelus Silesius, „Geistliche Hirten Lieder der in Ihren Jesum verliebten Seele”, Berlin 1702
  • Angelus Silesius, „Christen-Schrifft von dem herrlichen Kennzeichen deß Volkes Gottes und der wunderbahren Errettung der Christen”, Nysa 1664
  • Angelus Silesius, „Ecclesiologia oder Kirche-Beschreibung”, cz. 1–2, Nysa-Kłodzko 1677
  • Angelus Silesius, Ecclesiologia oder Kirche-Beschreibung, Oberammergau-Kempten 1735

Projekt współfinansowany przez Miasto Wrocław

wroclaw.pl

belka_anioł slazak_osso2024-05

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza