wystawa czasowa

„Tak to widzę!”

  • 27.10.2017–28.02.2018
  • Galeria Ossolińska
    (wejście od dziedzińca)
  • wstęp wolny

 

Wystawa w Galerii Ossolińskiej w Muzeum Pana Tadeusza prezentuje efekty cyklu warsztatów fotografii otworkowej dla dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska, który zainspirowała Jadwiga Nowak-Jeziorańska – żona słynnego Kuriera z Warszawy.

W oparciu o część ekspozycji stałej Misja: Polska i znajdujące się na niej eksponaty w Muzeum Pana Tadeusza przygotowano specjalny program warsztatów tradycyjnej fotografii artystycznej połączonych z interdyscyplinarnym nauczaniem. Od połowy lipca do końca września 2017 roku edukatorzy Muzeum Pana Tadeusza przeprowadzili 19 bezpłatnych warsztatów dla grup z Dolnego Śląska, które zgłosiły chęć udziału w projekcie. Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie tworzyli od podstaw fotografie w technice camera obscura: od momentu umieszczenia papieru światłoczułego w szczelnej puszce po wywołanie zdjęć w ciemni. W zajęciach wzięło udział 213 uczestników – dzieci i młodzież z różnych miejscowości regionu: od Niechlowa na północy, poprzez Kudowę Zdrój przy granicy z Czechami i Domaniów pod Wrocławiem. Wykonano aż 393 fotografie!

Dla młodych uczestników warsztatów świat tradycyjnej fotografii był wielką niewiadomą, do której podchodzili z dystansem typowym dla swojego pokolenia – mówi koordynatorka projektu Kinga Łaska. – Jednak w miarę pracy, ku ich zdziwieniu, okazywało się, że oświetlona czerwoną żarówką ciemnia i czarno-białe negatywy są ciekawsze niż kolorowy świat cyfrowy, do którego przywykli, i w którym się wychowują. Kawałek papieru, na którym dzieci i młodzież uwiecznili wybrany motyw, był dla nich dowodem, że za pomocą prostych narzędzi, a jednocześnie pracując z cierpliwością i rozwagą, można uzyskać niezwykłe efekty. Zespół edukatorów z radością obserwował ich zaangażowanie w odkrywanie znanego im otoczenia, które nagle okazywało się pełne zaskakujących tematów, wartych uwiecznienia na papierze fotograficznym.

Najlepsze fotografie będą prezentowane na wystawie czasowej w Galerii Ossolińskiej w Muzeum Pana Tadeusza do końca listopada. Przygotowana została również publikacja, która zawiera po jednym zdjęciu każdego uczestnika projektu.

 


Fotorelacja


Uczestnicy warsztatów

Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Zespołem Downa „Razem” (Wrocław), Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji (Wrocław), Ośrodek Kultury i Sportu (Leśna), Miejska Biblioteka Publiczna (Szczawno-Zdrój), Gminny Ośrodek Kultury (Niechlów), Świetlica Wsparcia Dziennego (Lubawka), Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej (Domaniów), Centrum Kultury i Turystyki (Walim), Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Kamienna Góra (Pisarzowice), Stowarzyszenie „OSTOJA” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami (Środa Śląska), Zespół Społecznych Integracyjnych Szkół „AMIGO” (Wrocław), Miejsko Gminny Ośrodek Kultury (Międzylesie), Miejska Biblioteka Publiczna (Kudowa-Zdrój), Gminna Biblioteka Publiczna (Pławna), Gminna Biblioteka Publiczna (Lubomierz).

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017.

patroni medialni: Świat Obrazu

Fot. Adriana Myśliwiec