Ekspozycja czasowa

„Wiosenna odsłona” na wystawie stałej Rękopis „Pana Tadeusza”

  • 18 marca–22 czerwca 2025, godziny 10.00–17.00
  • zespół kuratorski: Marta Dardzińska, Magdalena Sudoł, Justyna Zimna
  • wystawa stała Rękopis „Pana Tadeusza”, sala Dom 
  • wstęp w ramach biletu do muzeum
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
  • Rynek 6, Wrocław

W ramach „Wiosennej odsłony” od 18 marca do 22 czerwca 2025 roku na wystawie stałej „Rękopis Pana Tadeusza” w sali „Dom” eksponujemy unikatowe rysunki ze zbioru Pawlikowskich oraz dziewiętnastowieczny druk „Kwiaty i poezje”.

Z okazji kalendarzowej wiosny prezentujemy w Muzeum Pana Tadeusza pierwsze wydanie zbioru wierszy „Kwiaty i poezje” z 1858 roku, wykonane nakładem własnym przez Mieczysława Fajansa – polskiego rysownika żydowskiego pochodzenia, specjalizującego się w litografii i fotografii. W dziele znajdują się wiersze Adama Mickiewicza, Deotymy, Wincentego Pola, Antoniego Edwarda Odyńca, Bohdana Zaleskiego. Tekst przeplatany jest piętnastoma całostronicowymi ilustracjami kwiatów, chromolitografiami według rysunków Mieczysława Fajansa. Oprawa tomiku jest płócienna, oryginalna, na okładce i grzbiecie znajdują się złocone tłoczenia. 

Ponadto z Muzeum Książąt Lubomirskich, Oddziału Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, ze zbioru Pawlikowskich, prezentujemy dziewiętnastowieczne kompozycje kwiatowe. Wyjątkowo urokliwe rysunki i akwarele przedstawiają kwiaty autorstwa polskich arystokratek z połowy dziewiętnastego stulecia. Prace Henryki Karnickiej z Bąkowskich (1799–1860) prezentują różnobarwne kwiaty w niebieskim wazonie na stole oraz wiązankę kwiatów: tulipan, glicynię, hortensję i lak pospolity. Prace na papierze, a już tym bardziej prace wykonane w technice akwareli, są wyjątkowo wrażliwe na działanie światła. Tym bardziej cieszy nas możliwość prezentowania ich szerszej publiczności w Muzeum Pana Tadeusza.

Prezentowane obiekty:

  • Henryka Karnicka z Bąkowskich, „Kwiaty w wazonie”, po 1827, akwarela, papier, Muzeum Książąt Lubomirskich, Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Zbiór Pawlikowskich
  • Henryka Karnicka z Bąkowskich, „Wiązanka kwiatów”, po 1827, akwarela, papier, Muzeum Książąt Lubomirskich, Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Zbiór Pawlikowskich
  • „Kwiaty i poezje”, ilustracje Mieczysław Fajans, Warszawa 1858


Zobacz również

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne. Więcej informacji znajdziesz w naszej  Polityce prywatności.