wystawa czasowa

„Wrocławskie spacery
Tadeusza Różewicza”

  • 11 listopada 2021 
  • wstęp bezpłatny

Na dziedzińcu Kamienicy pod Złotym Słońcem, w której mieści się Muzeum Pana Tadeusza, dostępna jest wyjątkowa atrakcja wystawa ilustracji będących elementem aplikacji „Wrocławskie spacery Tadeusza Różewicza”.

Wrocław był ostatnim miastem, w którym mieszkał poeta. Aplikacja umożliwia podróżowanie jego śladami po ulicach stolicy Dolnego Śląska. Przybliżamy w niej miejsca ważne w biografii i twórczości Różewicza. Każdy punkt na mapie zawiera krótki opis, fotografie przedstawiające poetę oraz wyimki z wierszy. Umieszczone na planszach kody QR pozwalają zwiedzającym na bezpłatne pobranie aplikacji na smartfony.

Wydarzenie towarzyszy nowej wystawie stałej Pan Tadeusz Różewicz”.

Można na niej zobaczyć wybór materiałów pochodzących z obszernego archiwum przekazanego Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, obejmującego nie tylko bezcenne rękopisy, ale także dokumenty i przedmioty codziennego użytku oraz imponujący księgozbiór. W gablotach znajdą się także scenariusze filmowe, które współtworzył Różewicz, jego zeszyty szkolne, świadczące o plastycznym talencie, debiut z gazetki szkolnej („Do moich wielbicieli”), listy od fanówodmowy druku z lat 50. (twórczość zbyt smutna i ponura), kolaże od Wisławy Szymborskiej, polemiczne wiersze Czesława Miłosza, słowa zachęty dla młodego poety od Juliana Przybosia, pasterskie napomnienie od prymasa Stefana Wyszyńskiego i podziękowanie za zorganizowanie okularów od Leopolda Staffa. Zbiory Ossolineum uzupełniają wypożyczenia z innych instytucji (obrazy Marii Jaremy, Ewy Kierskiej-Hoffman, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Kazimierza Mikulskiego) i od osób prywatnych (m.in obozowy nożyk, fotografie) oraz dzieła współczesnych artystów z dziedziny muzyki hip-hop, malarstwa ściennego, animacji komputerowej i ceramiki.


Zobacz

autorzy animacji: Tomasz Ostaszewski, Piotr Bartos


W aplikacji znajdziesz

  • mapę miejsc, które Tadeusz Różewicz odwiedzał we Wrocławiu
  • archiwalne fotografie
  • fragmenty wierszy uzupełniających obraz prezentowanego miejsca

Zwiedzaj z aplikacją Muzeum Pana Tadeusza

Po zwiedzaniu podziel się z nami swoją opinią.

Pobierz bezpłatnie


 

mkdnis logo

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.


Patroni

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio Ram, Radio Wrocław Kultura, Wroclife, Magazyn Szum

Partner medialny: Tygodnik Powszechny