Wspomnienie miłosnego święta
- 6 sierpnia–18 września 2016
- wernisaż: 6 sierpnia 2016, godz. 18:00
- wstęp wolny
Muzeum Pana Tadeusza łączy przekazy historyczne, literackie i artystyczne w wielowątkową opowieść o pamięci. W oparciu między innymi o te motywy powstała wystawa czasowa podejmująca wątek „miłosnego święta” z czasów PRL. Impresyjna ekspozycja porusza temat nostalgii za potencjalnie najbardziej romantyczną chwilą w życiu człowieka – rytuałem składania małżeńskiej przysięgi. Tęsknimy za miłością, za młodością, być może również za czasami analogowej pamięci, długich podróży, odręcznie pisanych listów i kilku w życiu uroczystych wizyt u fotografa. – mówi Maria Marszałek z Muzeum Pana Tadeusza – Jednocześnie nasza wystawa, trochę na przekór, dotyczy również zapominania.
Wystawa Wspomnienie miłosnego święta to wielowątkowa prezentacja, w której zaaranżowanej przestrzeni zobaczymy oryginalne stroje ślubne z czasów PRL oraz archiwalne zdjęcia z kolekcji Anny Straszewskiej i Zuzanny Żubki-Chmielewskiej, a także z prywatnych albumów mieszkańców Dolnego Śląska. Odwiedzający posłuchają zebranych przez dziennikarkę Beatę Kwiatkowską historii osób z całej Polski, którzy wspominają emocje i zdarzenia związanych z ich ślubami. Nastrój tych wspomnień uzupełni poetycki, nierzadko gorzki komentarz mistrza „momentów wiecznych” – Czesława Miłosza.
Wspomnienie miłosnego święta potrwa do 18 września, wystawie towarzyszyć będą: niewielka publikacja oraz oprowadzania kuratorskie, warsztaty dla dorosłych i dzieci, a także finisaż połączony z czytaniem wierszy Miłosza.
koncepcja i aranżacja wystawy: Adriana Myśliwiec, Maria Marszałek
koncepcja kuratorska prezentacji strojów: Anna Straszewska, Zuzanna Żubka-Chmielewska
materiał dźwiękowy: Beata Kwiatkowska
kierownik zespołu ds. wydarzeń: Dobromiła Jankowska