wystawa czasowa
Wystawa „12 miast” Tytusa Brzozowskiego
- 18 czerwca–1 września 2024
- Muzeum Pana Tadeusza Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
- Dziedziniec Kamienicy pod Złotym Słońcem
- wstęp bezpłatny
- Organizator: Narodowy Instytut Dziedzictwa Kulturowego za Granicą
POLONIKA
Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na wystawę akwarel „12 miast” Tytusa Brzozowskiego organizowaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA we współpracy z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich.
Cykl malarski prezentuje 12 miast z różnych części świata, w których odnaleźć można materialne ślady obecności Polaków. Prezentowana wystawa akwarel to efekt współpracy Tytusa Brzozowskiego, architekta, akwarelisty, z Instytutem Polonika. Wśród dwunastu namalowanych miast znajdują się między innymi Londyn, Tbilisi, Wilno, Lwów, Padwa, Chicago, Paryż, Drezno, Rzym – w których artysta ukrył motywy historyczne i wspólne wątki łączące z Polską.
Wystawa „12 miast” Tytusa Brzozowskiego jest dostępna dla zwiedzających od 18 czerwca do 1 września 2024 na dziedzińcu Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum – w Kamienicy pod Złotym Słońcem, (Rynek 6, Wrocław).
O wystawie
„Seria obrazów dla Instytutu była dla mnie bardzo ważną podróżą” – mówi Tytus Brzozowski, autor akwarel. „Uwielbiam odkrywać i poznawać miasta, ich atmosferę i niepowtarzalny charakter. Odkrywanie polskich wątków dostarczyło mi mnóstwa satysfakcji. Zależało mi, aby pomysł na każdy obraz zawierał charakter danego miasta harmonijnie spleciony z ważnymi dla Polaków obiektami. Szukałem wrażenia, jakie dane miejsce może w nas wywoływać, a poruszałem się w gamie odczuć od zachwytu nad wielkomiejską skalą po zdziwienie czy nostalgię” – dodaje.
Praca nad cyklem akwarel była swoistym wyzwaniem artystycznym. Jak zaznacza Tytus Brzozowski, ważne dla niego było uzyskanie wyjątkowości w obrazach (każdy z nich jest odrębnym obrazem, choć nawiązującym do poprzednich w swej stylistyce i formie artystycznej). Cykl wieńczy obraz numer 13 – kolaż, który pokazuje elementy zaczerpnięte z dwunastu obrazów. Jako inspiracja do jego powstania posłużyła artyście koncepcja Franka Lloyda Wrighta zastosowana w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Tytus Brzozowski namalował spiralę, na której ustawił ważne elementy z poprzednich obrazów, dzięki czemu, oglądający ma poczucie, że jest w muzeum i ogląda namalowane obiekty z różnych stron.
Wystawa „12 miast” do tej pory prezentowana była między innymi w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie, w Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce, w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago, w Muzeum Polskim w Raperswilu, w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie oraz w Ratuszu w Wilnie.
Wystawie towarzyszy plakat, który powstał w oparciu o akwarelę Rzymu, którą można zobaczyć na ekspozycji.
„Rzym ma tak wiele niezwykle znanych budynków, że bardzo trudno było wybrać te najważniejsze i przedstawić je na jednym obrazie. Łatwiej byłoby namalować cały cykl prac niż podejmować trudne decyzje z czego zrezygnować! Oprócz architektury, która jest najważniejszym elementem wszystkich prac, bardzo chciałem odnaleźć ciepłe rzymskie kolory, związane z pięknym kolorem włoskiego słońca. Moja ulubiona polonikowa historia z Rzymu to wspólne spacery Siemiradzkiego z Sienkiewiczem zakończone w kościele Quo Vadis. Dużą radość sprawiło mi malowanie Łuku Tytusa” – opowiada artysta.
Instytut Polonika przygotował także specjalną wersję wystawy online na platformie Google Art&Culture dostępną tutaj.
O artyście
Tytus Brzozowski – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował i praktykował w Finlandii, gdzie poszukiwał surowego nordyckiego wzornictwa i sztuki. Środowisko architektów udekorowało artystę medalem Bene Merentibus w uznaniu jego zasług dla rozwoju Architektury Polskiej poprzez jej propagowanie w Polsce i na świecie w oryginalnych formach malarskich. Prace artysty wykorzystywane są przez Polską Organizację Turystyczną do promocji turystyki w Polsce np. na Międzynarodowych Targach Turystycznych World Travel Market w Londynie. Obrazy akwarelisty wystawiano również podczas Sezonu Kultury Polskiej w Ningbo oraz Chengdu Europe Culture Season w Chinach, jego wystawy odbyły się również m.in. w Chicago czy szwajcarskim Rapperswilu. Akwarele Tytusa wykorzystano przy produkcji filmu „Po apokalipsie” zrealizowanego przez Dom Spotkań z Historią. Artysta jest autorem wielkoformatowej książki obrazkowej: „Miastonauci” przedstawiającej podróż po magicznym świecie składającym się z najważniejszych elementów polskich miast.
Wydarzenia
towarzyszące
Zapraszamy na zwiedzanie wystawy z udziałem artysty, Tytusa Brzozowskiego.
Jako zapowiedź spotkania w Muzeum Pana Tadeusza polecamy filmik o kulisach powstania ekspozycji.
Minione
„Z POLONIKĄ dookoła świata. Jak powstawały prace Tytusa Brzozowskiego?” – warsztaty dla dzieci i młodzieży
Podczas warsztatów opowiemy, jak powstawały prace Tytusa Brzozowskiego prezentowane na dziedzińcu Muzeum Pana Tadeusza i poszukamy w nich ukrytych historii oraz motywów, takich jak wileńska syrenka, struś w Wiedniu czy samoloty w Londynie. Nasz warsztat będzie podróżą dookoła świata, podczas którego pobawimy się w odkrywców skarbów. Poszukamy ich w każdym z dwunastu miast, które zostały namalowane przez Tytusa Brzozowskiego. Każdy z uczestników wykona własną pracę plastyczną i stworzy swoje „polonikowe miasto”. Uwaga: będziemy się brudzić!
Prowadząca:
Magdalena Gutowska (Instytut Polonika) – dr nauk historycznych, historyk sztuki, tanatolog, koordynator projektów edukacyjnych i popularyzatorskich, szef programu strategicznego Popularyzacja w Instytucie Polonika, redaktor naczelny portalu „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników”.