zmiany5

XV odsłona wystawy stałej Rękopis „Pana Tadeusza”

Wystawa stała Rękopis „Pana Tadeusza”, czyli opowieść o epoce romantyzmu i kluczowych kontekstach poematu Adama Mickiewicza, to ekspozycja, która co kilka tygodni ulega zmianom. Aktualnie na wystawie można zobaczyć aż dziewięć nowych dzieł malarskich, w tym między innymi portret Juliusza Słowackiego.

W Salonie romantycznym Muzeum Pana Tadeusza prezentujemy Portret Anny z Cetnerów Potockiej. Jest to znakomita kopia dzieła z 1791 roku autorstwa wybitnej portrecistki XVIII wieku Elisabeth Vigée Lebrun. Obraz powstał wkrótce po namalowaniu oryginału i ze względu na walory artystyczne uchodził za replikę warsztatową. Do Salonu, do eksponowanych już wcześniej wizerunków rodziny Słowackiego dołączył portret Juliusza, malowany na początku XX wieku przez Juliusza Zubera.

W sali Mickiewicz zaprezentowano dwa męskie portrety z pierwszej połowy XIX wieku autorstwa lwowskich artystów: Marcina Jabłońskiego i Karola Schweikarta. W sali Dom zaś zostały umieszczone trzy portrety kobiece, po raz pierwszy tu pokazywane. Jeden z nich to powstały na początku XIX wieku Portret Teresy z Gosardów Lutostańskiej. Kolejny to Portret Marii Amelii Branickiej, córki powstańca listopadowego Eustachego Kajetana Sapiehy i żony Władysława Branickiego z Białej Cerkwi, malowany w owalu przez nierozpoznanego artystę w 1865 roku. Wizerunkowi Marii Amelii Branickiej towarzyszy portret jej córki, siedemnastoletniej wówczas Marii Rozalii, późniejszej Radziwiłłowej, nazywanej przez najbliższych Biszetą (od franc. bichette, czyli sarenka), namalowany przez Leopolda Horovitza w 1880 roku.

W sali Biblioteka można zobaczyć Portret Jana Dobrzańskiego (1889), lwowskiego pisarza i dziennikarza, pędzla Mikołaja Strzegockiego. Niespodzianka czeka miłośników malarstwa Jacka Malczewskiego: w sali Wolność pokazujemy jego Portret Jana Odrowąż Pieniążka z 1919 roku. Jan Odrowąż Pieniążek ukazany został w zbroi, z widocznym przy szyi fragmentem XX-wiecznego kołnierzyka i krawata. Podobną zbroję zobaczyć można także w niektórych autoportretach Malczewskiego, m.in. w słynnym wizerunku własnym z 1904 roku, znajdującym się obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy!

* * * *
Więcej informacji o wystawie: >Rękopis „Pana Tadeusza”.

Fot. Adriana Myśliwiec