Z pierwszych stron gazet: „Skóra. Witamy uchodźców”

W 2019 roku Karakter opublikował „Skórę. Witamy uchodźców” – reportaż Izy Klementowskiej. Trzy lata później problemy poruszone przez autorkę i jakże podobne historie wracają do nas na czołówkach serwisów medialnych. Sześćdziesiąty szósty odcinek podcastu „W księgarni” poświęciliśmy właśnie tej książce, dziewięciu opowieściom dziewięciorga bohaterów z Iranu, Erytrei, Iraku, Czeczenii, Palestyny i Sudanu. To ponaddwustustronicowy reportaż, za którego projekt graficzny odpowiedzialny jest ulubiony grafik wielu czytelników Przemek Dębowski.

Iza Klementowska urodziła się w 1978 roku. Jest reporterką i dziennikarką. Publikowała między innymi w „Wysokich Obcasach Extra”, „Dużym Formacie”, „Newsweeku” „Polityce”, „Machinie”, „Sukcesie”, „Bluszczu” i nowojorskim „Nowym Dzienniku”. Jej teksty ukazały się w antologiach: „Swoją drogą”, „Pytania, których się nie zadaje”, „Odwaga jest kobietą”. Jest autorką następujących książek: „Samotność Portugalczyka”, za którą otrzymała nominacje do Nagrody imienia Teresy Torańskiej; „Minuty. Reportaże o starości” oraz „Szkielet białego słonia”, za którą otrzymała nominacje do nagrody Travelery 2017 „National Geographic”. Niedawno wydała „Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów”. „Skóra” zaś była nominowana do Nagrody imienia Beaty Pawlak za rok 2019. Fragmenty tej książki publikowały w 2017 roku „Newsweek” i „Odra”.

„Skóra. Witamy uchodźców” składa się z dziewięciu rozdziałów, prologu i epilogu. Tytuły rozdziałów to imiona osób, o których jest mowa w tekście. Mamy Elsę, Shirin, Namira, Nidala, Abdula, Leylę i innych. Każdy rozdział to inna dramatyczna historia konkretnej postaci. Do każdego rozdziału wpleciono uzupełniające wątki, opinie autorki czy znawców tematu. Każdy z bohaterów-imigrantów jest inny, emigruje z innym bagażem doświadczeń i emocji. Pochodzą oni z różnych zakątków świata – ale tak samo pragną zrozumienia, akceptacji, szukają bezpieczeństwa i stabilizacji. Poszukują mieszkania, pracy, powoli uczą się języka polskiego. Uciekli od wojny, poniżenia, kary więzienia, często w ojczyznach byli poddawani represji z powodu sprzeciwiania się panującej władzy czy toczenia batalii o prawa kobiet.

W historie swoich bohaterów autorka wplotła wypowiedzi osób, które na co dzień zajmują się uchodźcami i tematem przesiedleńców: wypowiedzi artystów i aktywistów społecznych, którzy bezinteresownie chcą poprawić byt imigrantów w Europie. Są to na przykład Philipp Ruch z Zentrum für Politische Schönheit, czyli z kontrowersyjnej niemieckiej grupy artystycznej, która opublikowała słynny spot „MOST” o pomyśle wybudowania mostu na Morzu Śródziemnym; Ziad Abou Saleh czy doktor Pietro Bartolo i Jarosław Mikołajewski.


Więcej publikacji