Żegnając wielkich.
O polskich pogrzebach patriotycznych

• 28 października 2018, godz. 12.00
  • wstęp: 1 zł
    (w ramach biletu do muzeum)
  • czas trwania: 45 minut

Zapraszamy na pierwsze w nowym sezonie spotkanie z cyklu Polska, ludzie, czas. Niedzielne oprowadzanie po wystawach stałych Muzeum Pana Tadeusza, podczas którego poznamy narodowe tradycje funeralne.

Kiedy pod koniec 1813 roku na ziemiach polskich masowo odprawiano uroczystości żałobne po śmierci Józefa Poniatowskiego, nie wiedziano, że to właśnie wokół pogrzebów bohaterów i ludzi zasłużonych dla narodu przyjdzie zbierać się Polakom przez najbliższe sto lat. W XIX i na początku XX wieku krypty zarezerwowane wcześniej dla rodziny królewskiej wypełniono sarkofagami literatów oraz przywódców takich jak Adam Mickiewicz, Tadeusz Kościuszko czy Józef Piłsudski. Podczas oprowadzania odszukamy w Muzeum Pana Tadeusza ślady narodowych tradycji funeralnych. Zastanowimy się także nad aktualnością zagadnienia tradycji funeralnej we współczesnej Polsce.

Oprowadzanie odbędzie się 28 października 2018 o godzinie 12.00, poprowadzi je absolwentka historii i militarioznawstwa, Marta Cękalska. Wstęp w ramach biletu do muzeum w cenie 1 zł. Liczba miejsc ograniczona.

Prowadzenie

Marta Cękalska – absolwentka historii i militarioznawstwa, nauczycielka historii, pasjonatka historii wojskowości, w szczególności okresu napoleońskiego i XIX wieku, prezeska Koła Naukowego Historyków Wojskowości UWr.