Zestaw sztućców wykonany w latach 1859–1860 w warsztacie złotniczym Karola Malcza, fot. M. Sozańska

Dzięki darowiźnie z Fundacji KGHM Muzeum Pana Tadeusza w lutym 2023 roku wzbogaciło się o unikatowe eksponaty: sztućce srebrne na dwanaście osób.

Na wyjątkowy zestaw składają się:

• 12 sztuk: łyżek, noży, widelców, łyżeczek;
  • duża łyżka do serwowania potraw;
  • dwa kubeczki wewnątrz złocone.

Komplet został wykonany w latach 1859–1860 w znakomitym warszawskim warsztacie złotniczym Karola Malcza.

Zestaw przeznaczony był na pamiątkowy prezent dla Ignacego Juchnowicza, obywatela ziemskiego z Okręgu Uździeńskiego (Uzda – miejscowość na dzisiejszej Białorusi, położona między Mińskiem i Nowogródkiem), o czym świadczy mosiężna tabliczka z wygrawerowaną dedykacją, umieszczona na wewnętrznej stronie wieka oryginalnej, dobrze zachowanej kantyny (szkatuły), w której przechowywane są sztućce.

Trzonki sztućców ozdobiono wyszukanym inicjałem IJ (Ignacy Juchnowicz) w otoku ze stylizowanych liści akantu.

Eksponaty te związane z kulturą dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego i schyłkiem epoki romantyzmu, stały się inspiracją do przygotowania specjalnej aranżacji stołu szlacheckiego – na co dzień i od święta. Aranżacja będzie się zmieniała w zależności od nadchodzących świąt (Wielkanoc, Boże Narodzenie) oraz pór roku.

Ekspozycja sztućców w nowej aranżacji jest dostępna bezpłatnie do końca grudnia 2023 w sali Dom na wystawie stałej Rękopis „Pana Tadeusza” w godzinach otwarcia muzeum.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza