Zimowe nowości Wydawnictwa Ossolineum

W najnowszym odcinku muzealnego podcastu „W księgarni” przybliżamy opublikowane w ostatnich miesiącach propozycje Wydawnictwa Ossolineum. Są to „Pochwyceni” Henry’ego Greena, powieść z wojennego Londynu (przeł. Marcin Szuster), tomik poezji na granicy literatury i biologii, czyli „Podwojone życie” Forresta Gandera (przeł. Julia Fiedorczuk), a także klasyka, czyli „Na wysokiej połoninie” Stanisława Vincenza (seria Biblioteka Narodowa). Prezentujemy także „Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich”, zbiór tekstów o dwudziestu pięciu obiektach z kolekcji MKL, opowiadających burzliwą historię placówki. Zachęcamy do słuchania i zapoznania się z bogatą ofertą naszego siostrzanego wydawnictwa dostępną w księgarni Muzeum PanaTadeusza.

„Pochwyceni” to powieść angielskiego pisarza Henry’ego Greena, której akcja dzieje się w 1943 roku podczas bombardowania Londynu. Autor z własnej woli zaciągnął się do ochotniczej straży pożarnej i zebrane tam doświadczenia opisał w powieści. Jest ona bliska realiom tamtego czasu, które możemy poznać dzięki tłumaczeniu Marcina Szustra, jednak nie zawiera tylko elementów realizmu społecznego, ale pełna jest fragmentów eksperymentalnych.

„Podwojone życie” Foresta Gandera to tom poetycki w tłumaczeniu Julii Fiedorczuk. Gander jest z wykształcenia literaturoznawcą i geologiem i tę dwoistość wyraźnie widać w jego twórczości. Z jednej strony poezja czerpie na przykład z indyjskiej literatury, a z drugiej zwraca się ku naturze i relacji człowieka z nią. „Podwojone życie” ma zresztą podtytuł „Ekologia bliskości”. Gander podsłuchuje plotkujące porosty, pisk ścierających się płyt tektonicznych czy pieśni mchu. Poeta współpracował przy tym tomie z mykolożką Anne Pringle.

Trzecią pozycją jest „Na wysokiej połoninie” Stanisława Vicenza, które ukazało się w opracowaniu Jana Choroszego w serii Biblioteka Narodowa. Jak podsumowuje autor wstępu: „Połonina jest fascynującym stopem wielu form i stylów literackich, utworem wielowarstwowym i swoistym palimpsestem, w którym regionalna historia splata się nie tylko z lokalnymi mitami, ale i z palącymi problemami naszej współczesności – z przemocą, szowinistycznym nacjonalizmem, upośledzeniem dialogu społecznego, cynizmem i nihilizmem. Epicki obraz dawnej wielonarodowej Rzeczypospolitej jest tu punktem wyjścia do refleksji o europejskiej teraźniejszości i przyszłości”.

Ostatnią polecaną w odcinku propozycją jest zbiór artykułów „Zmienny krajobraz” poświęcony działaniu jednej z części Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Książąt Lubomirskich. Powstał pod redakcją Wojciecha Gruka. Publikacja prezentuje dwadzieścia pięć obiektów z kolekcji MKL – grafiki, obrazy, rysunki oraz ekslibrisy, fotografie, medale i numizmaty – i za ich pomocą opowiada historię muzeum.


Więcej publikacji