• 19–21 października 2022

organizator: Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta

partner: Muzeum Pana Tadeusza

  • kino Popiół i Diament
  • wstęp bezpłatny, wejściówki do odbioru w kasach muzeum

Zapraszamy do kina Popiół i Diament na projekcje filmowe odbywające się w ramach IV Zjazdu Niemcoznawców.

Tegoroczny Zjazd Niemcoznawców to jedno z wielu pól debaty o wyzwaniach, jakie pojawiły się w relacjach między Niemcami a ich sąsiadami i partnerami na wschodzie. Zjazd jest cyklicznym spotkaniem naukowym, otwartym także na różne działania popularyzujące, organizowanym przez Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, która w tym roku obchodzi 20 lecie swej działalności. Centrum jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Wrocławskiego i Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD).

W poprzednich edycjach Zjazdu uczestniczyli badacze z Polski, Niemiec i innych krajów o już ustalonej pozycji, jednak zawsze dużą uwagę zwracano także na obecność młodych niemcoznawców. Była to też okazja do prezentacji bieżących prac, najnowszych publikacji, nawiązania kontaktów i wymiany.

W czasie tegorocznego Zjazdu zaplanowano dyskusje w różnych formatach, panele, prezentacje książek, projekcie filmów. Oficjalne otwarcie Zjazdu poprzedzi wernisaż wystawy prac znanego polskiego grafika i malarza od lat działającego w Niemczech, Wiesława Smętka. Wiele paneli będzie podejmować tą problematykę ukraińską i wschodnioeuropejską z punktu widzenia Europy, a przede wszystkim Niemiec. W przypadku Niemiec nie chodzi jedynie o podjęcie refleksji nad dotychczasową polityką wschodnią i poddanie jej krytycznemu oglądowi. Proponowane przed laty podejście „zmiany poprzez handel” okazało się ostatecznie fiaskiem, było realizowane z dużą polityczną naiwnością. Niezależnie od tego przestawienie wektorów w niemieckiej polityce zagranicznej i bezwarunkowe wsparcie dla walczącej Ukrainy nadal budzi kontrowersje, wymaga dalszej pogłębionej dyskusji. W czasie Zjazdu będą podejmowane nie tylko problemy bieżące, ale także dyskutowane możliwe scenariusze na przyszłość. Czy Europa poradzi sobie z kolejnym kryzysem? Jak kryzys uchodźcy wpływa na jej kondycję? Czy solidarność europejska w zakresie bezpieczeństwa energetycznego wytrzyma próbę czasu? Jakich odpowiedzi można się spodziewać z Berlina? Czy przeszłość, zwłaszcza II wojna światowa, nadal ma warunkować stosunek Niemców do Rosji?


Program projekcji filmowych w ramach Zjazdu Niemcoznawców


  • 20 października 2022 (czwartek), godz. 14.00
  • kino Popiół i Diament

Projekcja filmu: „Znowu w Ukrainie. Powrót fotografa Juriego Kosina” (Zurück in die Ukraine – Die Heimkehr des Fotografen Juri Kosin), reż. Andrzej Klamt, Niemcy 2022, 38 min.

Po seansie rozmowę z reżyserem Andrzejem Klamtem poprowadzi dr Ewa Fiuk.


  • 21 października 2022 (piątek), godz. 16.00
  • kino Popiół i Diament

Projekcja filmu: Klucze” (Die Schlüssel) reż. Egon Günther, NRD 1973, 95 min.

Po seansie dyskusja pt. „Niemieccy filmowcy w drodze do sąsiada” z udziałem prof. Andrzeja Gwoździa i dr Ewy Fiuk (moderacja: dr hab. Andrzej Dębski).


Więcej informacji na stronie Organizatora

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza