Oferta na sezon 2022/2023

Muzealne warsztaty artystyczne


Warsztaty w Muzeum Pana Tadeusza

Informacje
o programie na sezon 2022/2023


Muzealne warsztaty artystyczne to różnorodne działania o charakterze artystycznym, tematyką nawiązujące do ekspozycji oraz zbiorów Ossolineum. Nieszablonowe, twórcze aktywności, które rozwijają wrażliwość na sztukę, poczucie estetyki, kreatywność, pomysłowość, umiejętność współpracy w grupie.

Zajęcia odbywają się Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6).

Wszystkie warsztaty dostosowujemy do potrzeb grup integracyjnych.

Kontakt

Formularz rezerwacji

Informacje praktyczne

Wiek uczestników

 • dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Miejsce

 • zajęcia w muzeum odbywają się w wybranej sali na ekspozycji oraz w sali warsztatowej

Czas trwania

 • 75–90 minut

Terminy

 • wtorek–niedziela, 8.30–17.00
  pierwszy warsztat: 8.30
  ostatni warsztat: 15.30

Rezerwacja

 • zamówienia odbywają się przez formularz
  www.bilety.ossolineum.pl
 • Istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów w języku angielskim, po wcześniejszym ustaleniu

Cena

 • 250 za grupę od 16 do 30 osób
 • 200 za grupę do 15 osób

Grupy
integracyjne


Zajęcia dostosowujemy do potrzeb grup integracyjnych. W celu dostosowania zajęć prosimy
o kontakt z koordynatorem Muzeum dostępnego.

Martyna Leszczyńska
martyna.leszczynska@ossolineum.pl | tel. 71 755 06 54

Grupy
od 16 do 30 osób


Grupy od 16 do 30 osób dzielone są na dwie mniejsze, dla których zajęcia prowadzone są równolegle, w tym samym czasie, przez dwóch edukatorów; ze względu na konieczność podziału grup obecność dwóch opiekunów jest obowiązkowa.

Kontakt


W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości prosimy o kontakt.

Dział Edukacji Muzeum Pana Tadeusza
edukacja@ossolineum.pl | tel. 71 75 50 652 | 71 75 50 653 | 71 75 50 654

Tematy warsztatów

 • dzieci i młodzież: 7–19 lat

Papier towarzyszy nam na co dzień, często jest to po prostu biała kartka. A gdyby przenieść wzory z naszej wyobraźni właśnie na kartkę papieru? Podczas warsztatów każdy uczeń wykona własny deseń unikatowego papieru marmurkowego, który może posłużyć jako dekoracja, okładka książek i zeszytów albo papier ozdobny. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi Pana Tadeusza oraz salę Biblioteka.

Papier z wyobraźni. Poznajemy ebru – technikę zdobienia papieru

 • dzieci i młodzież: 7–19 lat

Czy zastanawialiście się kiedyś, z czego jest zrobiony papier? Jaki jest proces jego powstawania? Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z dawną metodą czerpania papieru na sicie. Każdy arkusz zostanie ozdobiony suszonymi roślinami, kawałkami bibuły i innymi drobnymi elementami. W czasie warsztatów dzieci obejrzą też fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi „Pana Tadeusza”.

Z sita czerpane

 • dzieci i młodzież: 10–19 lat

Zapraszamy do fascynującego świata grafiki artystycznej, w którym warsztat składa się z dziesiątek dziwnych narzędzi: są tu rylce, wałki, farby i mikstury. Wszystko to sprawia wrażenie magicznej pracowni, w której powstają niesamowite dzieła. Na zajęciach postaramy się obłaskawić niecodzienne sprzęty i wykonamy własne odbitki graficzne w technice monotypii lub linorytu. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji.

Zabawy z grafiką

 • dzieci i młodzież: 7–19 lat

Kamienica Pod Złotym Słońcem kryje w sobie niezwykle ciekawe wnętrza. W jednym z nich znajduje się dekoracyjny plafon, a w jego narożnikach cztery żywioły: woda, powietrze, ziemia i ogień. Chcesz poznać ich historię? A może spróbujesz stworzyć własne przestrzenne dzieło za pomocą odlewu gipsowego? Zapraszamy do wspólnego tworzenia SZTUKAterii.

W żywiole sztuki

Warsztaty dostępne od kwietnia 2023

 • dzieci i młodzież: 7–19 lat

Czy można robić zdjęcia bez użycia aparatu fotograficznego? Światłoczuły” – co to znaczy? Czy można rysować światłem? Zapraszamy na przygodę z fotografią! Na zajęciach wykonamy fotogramy i zobaczymy, jak wygląda świat w błękitnych barwach. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji.

 

Światłem malowane

Warsztaty dostępne od kwietnia 2023 roku

 • młodzież: 13–19 lat

Czy pudełko po butach lub puszka po herbacie mogą stać się aparatem fotograficznym? Ależ tak! Trudno uwierzyć, ale przy pomocy zwykłej, szczelnie zamykanej puszki z malutkim otworem potrafimy zrobić prawdziwe zdjęcie. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzą się, jak wykonać prosty aparat fotograficzny typu camera obscura, zrobią zdjęcia i własnoręcznie wywołają je w ciemni. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji.

 

Widzialne – niewidzialne. Warsztaty z fotografii otworkowej

 • dzieci i młodzież: 7–19 lat

Kolaż polega na tworzeniu własnej kompozycji, nowego dzieła artystycznego, przez łączenie fragmentów z różnych materiałów. Mając do dyspozycji reprodukcje malarskich dzieł, stare ryciny oraz kawałki papierów marmurkowych, stworzymy barwne kolaże, mieszczące w sobie cały soplicowski ogród. Inspiracji do twórczych działań dostarczą ossolińskie zbiory.

Wytnij – wklej. Warsztat kolażu