Oferta na sezon 2023/2024

Muzealne warsztaty artystyczne


Warsztaty w Muzeum Pana Tadeusza

Informacje
o programie


Muzealne warsztaty artystyczne to różnorodne działania o charakterze artystycznym, tematyką nawiązujące do ekspozycji oraz zbiorów Ossolineum. Nieszablonowe, twórcze aktywności, które rozwijają wrażliwość na sztukę, poczucie estetyki, kreatywność, pomysłowość, umiejętność współpracy w grupie.

Wszystkie warsztaty dostosowujemy do potrzeb grup integracyjnych, zaś wybrane warsztaty prowadzimy w języku angielskim i ukraińskim. 

Kontakt

Informacje praktyczne

Warsztaty muzealne

 • zajęcia odbywają się w wybranych salach na ekspozycji oraz w sali warsztatowej

Wiek uczestników

 • dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Oferta specjalna

 • istnieje możliwość przeprowadzenia niektórych warsztatów w języku angielskim lub ukraińskim, po wcześniejszym ustaleniu

Terminy

 • wtorek–niedziela: 8.30–17.00
  (pierwszy warsztat: 8.30, ostatni warsztat: 15.30)
  czas trwania: 75–95 minut

 

Rezerwacja

Cena

 • 200 za grupę do 15 osób
 • 250 za grupę od 16 do 30 osób

Kontakt


W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości prosimy o kontakt.

Sekcja Edukacji Muzeum Pana Tadeusza
edukacja@ossolineum.pl | tel. 71 75 50 625 | 71 755 06 53 | 71 755 06 54 | 71 755 06 29

Grupy
integracyjne


Zajęcia dostosowujemy do potrzeb grup integracyjnych. W celu dostosowania zajęć prosimy
o kontakt z koordynatorem Muzeum dostępnego.

Martyna Leszczyńska-Wojciechowska
martyna.leszczynska@ossolineum.pl | tel. 71 755 06 54

Grupy
od 16 do 30 osób


Grupy od 16 do 30 osób dzielone są na dwie mniejsze, dla których zajęcia prowadzone są równolegle, w tym samym czasie, przez dwóch edukatorów; ze względu na konieczność podziału grup obecność  co najmniej dwóch opiekunów jest obowiązkowa.

Tematy warsztatów

 • dzieci i młodzież: 7–19 lat

Papier towarzyszy nam na co dzień, często jest to po prostu biała kartka. A gdyby przenieść wzory z naszej wyobraźni właśnie na kartkę papieru? Podczas warsztatów każdy uczeń wykona własny deseń unikatowego papieru marmurkowego, który może posłużyć jako dekoracja, okładka książek i zeszytów albo papier ozdobny. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi „Pana Tadeusza” oraz salę Biblioteka.

Papier z wyobraźni. Poznajemy ebru – technikę zdobienia papieru

 • dzieci i młodzież: 7–19 lat

Czy zastanawialiście się kiedyś, z czego jest zrobiony papier? Jaki jest proces jego powstawania? Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z dawną metodą czerpania papieru na sicie. Każdy arkusz zostanie ozdobiony suszonymi roślinami, kawałkami bibuły i innymi drobnymi elementami. W czasie warsztatów dzieci obejrzą też fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi „Pana Tadeusza”.

Z sita czerpane

 • dzieci i młodzież: 10–19 lat

Zapraszamy do fascynującego świata grafiki artystycznej, w którym warsztat składa się z dziesiątek dziwnych narzędzi: są tu rylce, wałki, farby i mikstury. Wszystko to sprawia wrażenie magicznej pracowni, w której powstają niesamowite dzieła. Na zajęciach postaramy się obłaskawić niecodzienne sprzęty i wykonamy własne odbitki graficzne w technice monotypii lub linorytu. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji.

Zabawy z grafiką

 • dzieci i młodzież: 7–19 lat

Kolaż polega na tworzeniu własnej kompozycji, nowego dzieła artystycznego, przez łączenie fragmentów z różnych materiałów. Mając do dyspozycji reprodukcje malarskich dzieł, stare ryciny oraz kawałki papierów marmurkowych, stworzymy barwne kolaże, mieszczące w sobie cały soplicowski ogród. Inspiracji do twórczych działań dostarczą ossolińskie zbiory.

Wytnij – wklej. Warsztat kolażu

 • dzieci i młodzież: 7–19 lat

Czy można robić zdjęcia bez użycia aparatu fotograficznego? Światłoczuły” – co to znaczy? Czy można rysować światłem? Zapraszamy na przygodę z fotografią! Na zajęciach wykonamy fotogramy i zobaczymy, jak wygląda świat w błękitnych barwach. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji.

Warsztaty dostępne w terminie od 1 kwietnia do 30 września.

Światłem malowane

 • młodzież: 13–19 lat

Czy pudełko po butach lub puszka po herbacie mogą stać się aparatem fotograficznym? Ależ tak! Trudno uwierzyć, ale przy pomocy zwykłej, szczelnie zamykanej puszki z malutkim otworem potrafimy zrobić prawdziwe zdjęcie. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzą się, jak wykonać prosty aparat fotograficzny typu camera obscura, zrobią zdjęcia i własnoręcznie wywołają je w ciemni. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji.

Warsztaty dostępne w terminie od 1 kwietnia do 30 września.

Widzialne – niewidzialne. Warsztaty z fotografii otworkowej

 • młodzież: 13 –19 lat

Kontrkultura w PRL była wyrazem buntu przeciwko polityce kulturalnej państwa. Zwiększające się kontakty społeczeństwa ze światem poza „żelazną kurtyną” czy okres legalnej działalności NSZZ Solidarność sprawił, że również młodzi ludzie, niekoniecznie związani zawodowo ze sztukami plastycznymi szukali nowych form wyrazu. Tak powstały m.in. polityczne graffiti, fanziny czy odbijane na murach szablony wykonywane początkowo na…kliszach rentgenowskich. Zajęcia realizowane są na wystawie stałej Misja: Polska oraz w przestrzeni sal warsztatowych, gdzie uczniowie mogą wykonać własne graffiti na bawełnianej torbie.