Oferta na sezon 2023/2024
Muzealne warsztaty artystyczne
Warsztaty w Muzeum Pana Tadeusza
Informacje
o programie
Muzealne warsztaty artystyczne to różnorodne działania o charakterze artystycznym, tematyką nawiązujące do ekspozycji oraz zbiorów Ossolineum. Nieszablonowe, twórcze aktywności, które rozwijają wrażliwość na sztukę, poczucie estetyki, kreatywność, pomysłowość, umiejętność współpracy w grupie.
Wszystkie warsztaty dostosowujemy do potrzeb grup integracyjnych, zaś wybrane warsztaty prowadzimy w języku angielskim i ukraińskim.
Kontakt
- tel. 71 75 50 619
- edukacja@ossolineum.pl
Informacje praktyczne
Warsztaty muzealne
- zajęcia odbywają się w wybranych salach na ekspozycji oraz w sali warsztatowej
Wiek uczestników
- dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Oferta specjalna
- istnieje możliwość przeprowadzenia niektórych warsztatów w języku angielskim lub ukraińskim, po wcześniejszym ustaleniu
Terminy
- wtorek–niedziela: 8.30–17.00
(pierwszy warsztat: 8.30, ostatni warsztat: 15.30)
czas trwania: 75–95 minut
Rezerwacja
- Formularz rezerwacji:
www.bilety.ossolineum.pl
Cena
- 200 zł za grupę do 15 osób
- 250 zł za grupę od 16 do 30 osób
Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości prosimy o kontakt.
Sekcja Edukacji Muzeum Pana Tadeusza
edukacja@ossolineum.pl | tel. 71 75 50 625 | 71 755 06 53 | 71 755 06 54 | 71 755 06 29
Grupy
integracyjne
Zajęcia dostosowujemy do potrzeb grup integracyjnych. W celu dostosowania zajęć prosimy
o kontakt z koordynatorem Muzeum dostępnego.
Martyna Leszczyńska-Wojciechowska
martyna.leszczynska@ossolineum.pl | tel. 71 755 06 54
Grupy
od 16 do 30 osób
Grupy od 16 do 30 osób dzielone są na dwie mniejsze, dla których zajęcia prowadzone są równolegle, w tym samym czasie, przez dwóch edukatorów; ze względu na konieczność podziału grup obecność co najmniej dwóch opiekunów jest obowiązkowa.
Tematy warsztatów
- dzieci i młodzież: 7–19 lat
Papier towarzyszy nam na co dzień, często jest to po prostu biała kartka. A gdyby przenieść wzory z naszej wyobraźni właśnie na kartkę papieru? Podczas warsztatów każdy uczeń wykona własny deseń unikatowego papieru marmurkowego, który może posłużyć jako dekoracja, okładka książek i zeszytów albo papier ozdobny. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi „Pana Tadeusza” oraz salę Biblioteka.
- dzieci i młodzież: 7–19 lat
Czy zastanawialiście się kiedyś, z czego jest zrobiony papier? Jaki jest proces jego powstawania? Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z dawną metodą czerpania papieru na sicie. Każdy arkusz zostanie ozdobiony suszonymi roślinami, kawałkami bibuły i innymi drobnymi elementami. W czasie warsztatów dzieci obejrzą też fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi „Pana Tadeusza”.
- dzieci i młodzież: 10–19 lat
Zapraszamy do fascynującego świata grafiki artystycznej, w którym warsztat składa się z dziesiątek dziwnych narzędzi: są tu rylce, wałki, farby i mikstury. Wszystko to sprawia wrażenie magicznej pracowni, w której powstają niesamowite dzieła. Na zajęciach postaramy się obłaskawić niecodzienne sprzęty i wykonamy własne odbitki graficzne w technice monotypii lub linorytu. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji.
- dzieci i młodzież: 7–19 lat
Kolaż polega na tworzeniu własnej kompozycji, nowego dzieła artystycznego, przez łączenie fragmentów z różnych materiałów. Mając do dyspozycji reprodukcje malarskich dzieł, stare ryciny oraz kawałki papierów marmurkowych, stworzymy barwne kolaże, mieszczące w sobie cały soplicowski ogród. Inspiracji do twórczych działań dostarczą ossolińskie zbiory.
- dzieci i młodzież: 7–19 lat
Czy można robić zdjęcia bez użycia aparatu fotograficznego? „Światłoczuły” – co to znaczy? Czy można rysować światłem? Zapraszamy na przygodę z fotografią! Na zajęciach wykonamy fotogramy i zobaczymy, jak wygląda świat w błękitnych barwach. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji.
Warsztaty dostępne w terminie od 1 kwietnia do 30 września.
- młodzież: 13–19 lat
Czy pudełko po butach lub puszka po herbacie mogą stać się aparatem fotograficznym? Ależ tak! Trudno uwierzyć, ale przy pomocy zwykłej, szczelnie zamykanej puszki z malutkim otworem potrafimy zrobić prawdziwe zdjęcie. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzą się, jak wykonać prosty aparat fotograficzny typu camera obscura, zrobią zdjęcia i własnoręcznie wywołają je w ciemni. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji.
Warsztaty dostępne w terminie od 1 kwietnia do 30 września.