Oferta na sezon 2021/2022

Muzealne warsztaty artystyczne

Informacje
o programie


Muzealne warsztaty artystyczne to różnorodne działania o charakterze artystycznym, tematyką nawiązujące do ekspozycji oraz zbiorów Ossolineum. Nieszablonowe, twórcze aktywności, które rozwijają wrażliwość na sztukę, poczucie estetyki, kreatywność, pomysłowość, umiejętność współpracy w grupie.

W zależności od tematu zajęcia odbywają się w dwóch lokalizacjach: Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6) oraz w Ossolineum na Starej Plebanii (Plac Nankiera 17, wejście od Ogrodu Barokowego).

Wszystkie warsztaty dostosowujemy do potrzeb grup integracyjnych.

Wybrane warsztaty realizujemy wyjazdowo w Państwa placówkach edukacyjnych na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska, warsztaty wyjazdowe ustalane są indywidualnie z instytucją zamawiającą telefonicznie bądź mailowo: tel. 71 75 50 652, edukacja@ossolineum.pl.

Uwaga, ze względu na ogromne zainteresowanie aktualnie nie przyjmujemy nowych rezerwacji na lekcje muzealne oraz warsztaty artystyczne realizowane stacjonarnie do końca 2021 roku. Zachęcamy do dokonywania rezerwacji na zajęcia online.


Warsztaty w Muzeum Pana Tadeusza

 • dzieci i młodzież: 7–19 lat
 • możliwość realizacji w formie warsztatów wyjazdowych

Papier towarzyszy nam na co dzień, często jest to po prostu biała kartka. A gdyby przenieść wzory z naszej wyobraźni właśnie na kartkę papieru? Podczas warsztatów każdy uczeń wykona własny deseń unikatowego papieru marmurkowego, który może posłużyć jako dekoracja, okładka książek i zeszytów albo papier ozdobny. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi Pana Tadeusza oraz salę Biblioteka.

Papier z wyobraźni. Poznajemy ebru – technikę zdobienia papieru

 • dzieci i młodzież: 7–19 lat
 • możliwość realizacji w formie warsztatów wyjazdowych

Czy można robić zdjęcia bez użycia aparatu fotograficznego? Światłoczuły” – co to znaczy? Czy można rysować światłem? Zapraszamy na przygodę z fotografią! Na zajęciach wykonamy fotogramy i zobaczymy, jak wygląda świat w błękitnych barwach. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji.

Światłem malowane

 • dzieci i młodzież: 10–19 lat
 • możliwość realizacji w formie warsztatów wyjazdowych

Zapraszamy do fascynującego świata grafiki artystycznej, w którym warsztat składa się z dziesiątek dziwnych narzędzi: są tu rylce, wałki, farby i mikstury. Wszystko to sprawia wrażenie magicznej pracowni, w której powstają niesamowite dzieła. Na zajęciach postaramy się obłaskawić niecodzienne sprzęty i wykonamy własne odbitki graficzne w technice monotypii lub linorytu. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji.

Zabawy z grafiką

 • młodzież: 13–19 lat
 • możliwość realizacji w formie warsztatów wyjazdowych

Czy pudełko po butach lub puszka po herbacie mogą stać się aparatem fotograficznym? Ależ tak! Trudno uwierzyć, ale przy pomocy zwykłej, szczelnie zamykanej puszki z malutkim otworem potrafimy zrobić prawdziwe zdjęcie. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzą się, jak wykonać prosty aparat fotograficzny typu camera obscura, zrobią zdjęcia i własnoręcznie wywołają je w ciemni. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji.

Widzialne – niewidzialne. Warsztaty z fotografii otworkowej

 • dzieci i młodzież: 7–19 lat
 • możliwość realizacji w formie warsztatów wyjazdowych

Kolaż polega na tworzeniu własnej kompozycji, nowego dzieła artystycznego, przez łączenie fragmentów z różnych materiałów. Mając do dyspozycji reprodukcje malarskich dzieł, stare ryciny oraz kawałki papierów marmurkowych, stworzymy barwne kolaże, mieszczące w sobie cały soplicowski ogród. Inspiracji do twórczych działań dostarczą ossolińskie zbiory.

Wytnij – wklej. Warsztat kolażu

 

 


Warsztaty w Ossolineum

 • dzieci i młodzież: 7–13 lat


Zastanawialiście się kiedyś, jak zrobić pastele? W jaki sposób wykonywali farby dawni mistrzowie? Czym jest koło barw i jakie ma zastosowanie? Co znajdowało się w pracowni artysty? Podczas warsztatów uchylimy rąbka tajemnicy. Zapraszamy na zajęcia, podczas których stworzymy wyjątkową paletę kolorów, a każdy z uczestników własnoręcznie przygotuje pastele.

Niemożliwe! Robimy pastele

 • młodzież: 10–19 lat
 • możliwość realizacji w formie warsztatów wyjazdowych

Litery mogą być małym dziełem sztuki. Harmonia, proporcje, złocenia… Wszystko wymaga skupienia i zaangażowania. Na warsztatach poznamy dawne techniki malarstwa książkowego, kopiowania wzorów oraz posługiwania się złotem. Jeśli chcesz się poczuć jak prawdziwy książkowy artysta, zapraszamy na warsztaty iluminatorskie.

Złota litera. Warsztaty iluminatorskie

 • dzieci i młodzież: 10–19 lat
 • możliwość realizacji w formie warsztatów wyjazdowych

Grafika to jeden z podstawowych działów sztuk plastycznych. To dzięki niej tworzone są plakaty, ilustracje, znaczki pocztowe, a nawet banknoty i gazety. Na zajęciach, w atrakcyjnej i zrozumiałej formie, przekażemy praktyczną wiedzę obejmującą podstawowe zasady rządzące grafiką. Uczniowie poznają etapy tworzenia matrycy i wykonywania odbitek. Cały proces umożliwi uczestnikom warsztatów realizację własnych prac graficznych.

Tajemnice grafiki

 • dzieci i młodzież: 13–19 lat

Z czego składa się książka? Jak powstaje i jak jest zbudowana? Do czego służy kostka introligatorska? Jak posługiwać się szywnicą? Introligatorstwo to fascynujące rzemiosło, którego tajniki możesz odkryć na naszych zajęciach. Podczas warsztatów każdy z uczestników wykona swój oryginalny notes, który zabierze do domu.

Książka bez tajemnic. Warsztaty introligatorskie

Formularz rezerwacji zajęć

 

 

Informacje praktyczne

Wiek uczestników

dla szkół podstawowych
i ponadpodstawowych

Miejsce

Zajęcia wyjazdowe odbywają się w lokalizacji wyznaczonej przez Zamawiającego.

Zajęcia w muzeum odbywają się w wybranej sali na ekspozycji oraz w sali warsztatowej.

English

 • Istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów w języku angielskim, po wcześniejszym ustaleniu.

Czas trwania

75–90 minut

Terminy

 • Warsztaty wyjazdowe
  termin ustalamy indywidualnie z instytucją
 • Warsztaty w muzeum
  wtorek–niedziela, 8.30–17.00
  pierwszy warsztat: 8.30
  ostatni warsztat: 14.30

Rezerwacja

Cena

 • Warsztaty wyjazdowe
  na terenie Wrocławia: 250 zł za grupę do 30 osób
  na terenie Dolnego Sląska: cena ustalana indywidualnie
 • Warsztaty w muzeum
  200 zł za grupę od 16 do 30 osób
  150 zł za grupę do 15 osób

Grupy
integracyjne


Grupy
od 16 do 30 osób


Kontakt


Zajęcia dostosowujemy do potrzeb grup integracyjnych. W celu dostosowania zajęć prosimy
o kontakt z koordynatorem Muzeum dostępnego.

Kinga Łaska
kinga.laska@ossolineum.pl | 71 75 50 653

Grupy od 16 do 30 osób dzielone są na dwie mniejsze, dla których zajęcia prowadzone są równolegle, w tym samym czasie, przez dwóch edukatorów; ze względu na konieczność podziału grup obecność dwóch opiekunów jest obowiązkowa.

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości prosimy o kontakt.

Dział Edukacji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
edukacja@ossolineum.pl | tel. 71 75 50 652