Oferta na sezon 2023/2024

Muzealne warsztaty artystyczne


Warsztaty w Muzeum Pana Tadeusza

Informacje
o programie


Muzealne warsztaty artystyczne to różnorodne działania o charakterze artystycznym, tematyką nawiązujące do ekspozycji oraz zbiorów Ossolineum. Nieszablonowe, twórcze aktywności, które rozwijają wrażliwość na sztukę, poczucie estetyki, kreatywność, pomysłowość, umiejętność współpracy w grupie.

Wszystkie warsztaty dostosowujemy do potrzeb grup integracyjnych, zaś wybrane warsztaty prowadzimy w językach angielskim i ukraińskim. 

Kontakt

  • tel. 697 415 815
    tel. 71 75 50 625
    tel. 71 75 50 653
    tel. 71 75 50 654
    tel. 71 75 50 629
  • edukacja@ossolineum.pl

Informacje praktyczne

Warsztaty muzealne

  • zajęcia odbywają się w wybranych salach na ekspozycji oraz w sali warsztatowej

Wiek uczestników

  • dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Oferta specjalna

  • istnieje możliwość przeprowadzenia niektórych warsztatów w języku angielskim lub ukraińskim, po wcześniejszym ustaleniu

Terminy

  • wtorek–niedziela: 8.30–17.00
    (pierwszy warsztat: 8.30, ostatni warsztat: 15.30)
    czas trwania: 75–95 minut

 

Rezerwacja

Cena

  • 200 za grupę do 15 osób
  • 250 za grupę od 16 do 30 osób

Kontakt


W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości prosimy o kontakt.

Sekcja Edukacji Muzeum Pana Tadeusza

edukacja@ossolineum.pl | tel. 71 75 50 619

Grupy
integracyjne


Zajęcia dostosowujemy do potrzeb grup integracyjnych. Poznaj ofertę Muzeum dostępnego.

edukacja@ossolineum.pl | tel. 71 75 50 619

Grupy
od 16 do 30 osób


Grupy od 16 do 30 osób dzielone są na dwie mniejsze, dla których zajęcia prowadzone są równolegle, w tym samym czasie, przez dwóch edukatorów; ze względu na konieczność podziału grup obecność  co najmniej dwóch opiekunów jest obowiązkowa.

Tematy warsztatów

Warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Greta. Zajęcia dodatkowe” prezentującej fotografie Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej.

Warsztaty dostępne w terminie od 1 marca do 30 sierpnia

  • młodzież: 12–19 lat

Fotografie „Grety” to zapis jej podróży przez cztery kontynenty, wykonywany przez ponad dwadzieścia lat. Choć Jadwiga Nowak-Jeziorańska nie była zawodową fotografką, to jej prace, pełne pasji i oryginalności, zapierają dech w piersiach. 

Podczas warsztatów z fotogramów będziemy mieli okazję eksperymentować z wyjątkową formą tworzenia obrazu. Ta oryginalna technika pozwoli zanurzyć się w świat światła i cienia, oraz stworzyć niepowtarzalne kompozycje bez użycia tradycyjnego aparatu fotograficznego.

Fotogramy. Światłoczułe zabawy

  • dzieci i młodzież: 7–19 lat

Papier towarzyszy nam na co dzień, często jest to po prostu biała kartka. A gdyby przenieść wzory z naszej wyobraźni właśnie na kartkę papieru? Podczas warsztatów każdy uczeń wykona własny deseń unikatowego papieru marmurkowego, który może posłużyć jako dekoracja, okładka książek i zeszytów albo papier ozdobny. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi „Pana Tadeusza” oraz salę Biblioteka.

Papier z wyobraźni. Poznajemy ebru – technikę zdobienia papieru

  • dzieci i młodzież: 7–19 lat

Czy zastanawialiście się kiedyś, z czego jest zrobiony papier? Jak wygląda proces jego powstawania? Podczas warsztatów zapoznamy się z dawną metodą czerpania papieru na sicie. Każdy arkusz zostanie ozdobiony suszonymi roślinami i kawałkami bibuły, spróbujemy nawet dekupażu! W trakcie spotkania obejrzymy fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi „Pana Tadeusza”.

Z sita czerpane

  • dzieci i młodzież: 10–19 lat

Czy można drukować bez drukarki? Przekonajcie się, wchodząc do tajemniczego świata grafiki warsztatowej, pełnego dziwnych mikstur, narzędzi i sprzętów. Podczas zajęć stworzymy własne matryce i odbitki graficzne, zapoznamy się z techniką linorytu lub monotypii. Zwiedzając fragmenty ekspozycji muzealnej dowiemy się, jak wyglądał proces drukowania książek w czasach Adama Mickiewicza.

Zabawy z grafiką

  • dzieci i młodzież: 7–19 lat

Kolaż to technika artystyczna polegająca na tworzeniu własnej kompozycji z przyklejanych na papier lub płótno materiałów i tworzyw. Mając do dyspozycji reprodukcje dzieł malarskich, stare ryciny oraz kawałki papierów marmurkowych, stworzymy barwne dzieła sztuki, mieszczące w sobie cały soplicowski ogród. Inspiracji do twórczych działań dostarczą ossolińskie zbiory.

Wytnij – wklej. Warsztat kolażu

  • dzieci i młodzież: 7–19 lat

Czy można robić zdjęcia bez użycia aparatu fotograficznego? Światłoczuły” – co to znaczy? Czy można rysować światłem? Zapraszamy na przygodę z fotografią! Na zajęciach wykonamy fotogramy i zobaczymy, jak wygląda świat w błękitnych barwach. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji.

Warsztaty dostępne w terminie od 1 kwietnia do 30 września.

Światłem malowane

  • młodzież: 13–19 lat

Czy pudełko po butach lub puszka po herbacie mogą stać się aparatem fotograficznym? Ależ tak! Trudno w to uwierzyć, ale przy pomocy zwykłej, szczelnie zamykanej puszki z malutkim otworem możemy zrobić prawdziwe zdjęcie. Podczas warsztatów dowiemy się, jak wykonać prosty aparat fotograficzny typu „camera obscura”, zrobimy zdjęcia i własnoręcznie wywołamy je w ciemni. Zwiedzimy też fragment ekspozycji.

Warsztaty dostępne w terminie od 1 kwietnia do 30 września.

Widzialne – niewidzialne. Warsztaty z fotografii otworkowej

  • młodzież: 1319 lat

Kontrkultura w PRL była wyrazem buntu przeciwko polityce kulturalnej państwa. Zwiększające się kontakty społeczeństwa ze światem poza „żelazną kurtyną” czy okres legalnej działalności NSZZ Solidarność sprawił, że również młodzi ludzie, niekoniecznie związani zawodowo ze sztukami plastycznymi szukali nowych form wyrazu. Tak powstały m.in. polityczne graffiti, fanziny czy odbijane na murach szablony wykonywane początkowo na…kliszach rentgenowskich. Zajęcia realizowane są na wystawie stałej Misja: Polska oraz w przestrzeni sal warsztatowych, gdzie uczniowie mogą wykonać własne graffiti na bawełnianej torbie.