Repertuar

Kino Popiół i Diament

Do kina Popiół i Diament zapraszamy na cykl „Ręce do góry!” Bunt w kinie krajów V4 oraz Przegląd adaptacji filmowych w ramach 16. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

Ręce do góry! Bunt w kinie krajów V4

Repertuar obejmuje kino okresu Czechosłowackiej Nowej Fali, Polskiej Szkoły Filmowej i złotej ery kina węgierskiego (lata 60., 70. i 80. XX w.) oraz produkcje współczesne.

Kiedy

  • każdy wtorek, godz. 18.00

Bilety

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki na filmy do odbioru w kasach muzeum

Repertuar

Nieczysta/
Špina

22.09.2020 (wtorek), godz. 18.00
cykl My też chcemy być zepsute! Kino kobiet

Czechy, Słowacja, 2017
reż. Tereza Nvotová

Nastoletnia Lena przeżywa traumę, przez którą próbuje odebrać sobie życie. Trafia na oddział psychiatryczny dla nieletnich, gdzie poznaje dziewczynę po podobnych przejściach. Okazuje się jednak, że personel i pozostali pacjenci oddziału nie tworzą atmosfery, która mogłaby skłaniać do zwierzeń. Mocny obraz Nvotovej jest filmem epoki #metoo, symbolicznie oddającym głos ofiarom, które przez lata były uciszane.

Przegląd adaptacji filmowych
16. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

 

Kiedy

  • 5–7.10.2020, godz. 18.00

Bilety

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki na filmy do odbioru w kasach muzeum

Kuratorka

  • Adriana Prodeus

Śmiertelnie rude włosy i czerwony habit. Wieczór Daniela Defoe i Margaret Atwood

5.10.2020 (poniedziałek), godz. 18.00

Perukarz

1999, 15 min.
reż. Steffen Schöffler

Nominowana do Oscara animacja lalkowa jest adaptacją „Dziennika roku zarazy” Daniela Defoe. To relacja z epidemii dżumy, która nawiedziła Londyn w latach 1665-66. Przebieg zdarzeń relacjonuje w swoim dzienniku perukarz, zamknięty w mieszkaniu. Jego głos podkłada Kenneth Brannagh. 15-minutowy film realizowano 6 lat, w dekoracjach zbudowanych ściśle według archiwów. Długie ujęcia rozświetla prawdziwy ogień.

„Perukarz” (1999, 15 min.), reż. Steffen Schöffler
Opowieść podręcznej

1990, 110 min.
reż. Volker Schlöndorf

Pierwsza ekranowa wersja powieści Margaret Atwood według scenariusza Harolda Pintera. Film przepełniony duchem i estetyką lat 90. Apokaliptyczny lęk końca wieku i duch feminizmu trzeciej fali zyskały skrótową, metaforyczną formę. Muzykę napisał Ryūichi Sakamoto, laureat Oscara za „Ostatniego cesarza”. Zagrali Natasha Richardson, Faye Dunaway i Robert Duvall. Warto porównać z popularnym serialem z 2017.

„Opowieść podręcznej” (1990, 110 min.), reż. Volker Schlöndorf

Wirujący kapelusz i łóżko po zmarłej. Wieczór Mordecaia Richlera i Flannery O’Connor

6.10.2020 (wtorek), godz. 18.00

Ulica

1976, 10 min.
reż. Caroline Leaf

Nominowana do Oscara animacja malowana na szkle jest adaptacją „Ulicy” Mordecaia Richlera. To gawęda o starości i śmierci z perspektywy dziecka, które czeka na własny pokój. Akcja toczy się upalnym latem, gdy rodzina nie wyjeżdża z miasta, tylko zostaje w domu, czekając, aż umrze babcia. Richler, pisarz z Montrealu i Caroline Leaf, malarka z Seattle tworzą swoją ulicę Nalewki, na których widzimy liczną, żydowską rodzinę i ukazane z czarnym humorem obrzędy pogrzebowe.

„Ulica” (1976, 10 min.), reż. Caroline Leaf
Mądrość krwi

1979, 100 min.
reż. John Huston

Przewrotna opowieść z amerykańskiego Południa, gdzie młody weteran wojenny ogłasza się prorokiem nowego kościoła. Zrealizowana z pasją adaptacja powieści Flannery O’Connor jest uważana za najlepszą w dorobku Johna Hustona, który specjalizował się w ekranizacjach literatury („Moby Dick”, „Noc iguany”, „Pod wulkanem”). Nieprzewidywalna akcji i niecodzienny humor cechują ten oryginalny świat ślepców, wyznawców i handlarzy wiarą.

„Mądrość krwi” (1979, 100 min.), reż. John Huston

Rajskie ptaki i Szekspir w psychiatryku. Wieczór Gabrieli Mistral i Kate Grenville

7.10.2020 (środa), godz. 18.00

Czas aniołów

1987, 10 min.
reż. Faith Hubbley

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 1945 Gabriela Mistral to chilijska poetka, bajarka i edukatorka, której „Anioł Stróż” posłużył za kanwę scenariusza. Zekranizowała go nowojorska artystka animacji, wykorzystując wzory pochodzące ze sztuki rdzennej ludności obu Ameryk. Pieczołowicie komponując obrazy malarskie, dba o społeczne zaangażowanie. Odpowiada na pytanie, co by było, gdyby z realizmu magicznego została sama magia.

„Czas aniołów” (1987, 10 min.), reż. Faith Hubbley
Historia Liliany

1996, 90 min.
reż. Jerzy Domaradzki

Historia ekscentrycznej kobiety, która nie godzi się na mieszczańskie konwenanse i ląduje w psychiatryku, a gdy zyskuje wolność, zarabia na ulicach Sydney, recytując Szekspira. Napisała ją jedna z najpopularniejszych australijskich pisarek Kate Grenville jako część trylogii o trudach emancypacji kobiet w początkach XX wieku. Sfilmował Jerzy Domaradzki („Piąta pora roku”, „Wielki bieg”, „Planeta krawiec”). A zagrała Toni Colette tuż po debiucie w „Weselu Muriel”. „Wielki bieg”, „Planeta krawiec”). A zagrała Toni Colette tuż po debiucie w „Weselu Muriel”.

„Historia Liliany” (1996, 90 min.), reż. Jerzy Domaradzki

Od stycznia 2019 w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu działa autorskie kino Popiół i Diament: studyjna sala dla niemal 50 widzów, a w niej specjalnie opracowane cykle filmowe i dyskusyjny klub filmowy.

Kino Popiół i Diament znajduje się w pięknej Kamienicy pod Złotym Słońcem (Rynek 6), w specjalnie wyremontowanej sali projekcyjnej na poziomie minus jeden.

Pierwszy, prezentowany od stycznia do marca cykl, W starym kinie – filmy Niepodległej, poświęcony był kinematografii II Rzeczypospolitej – chętnie sięgającej po tematy dotyczące historii wówczas najnowszej: okresu zaborów, pierwszej wojny światowej i momentu odzyskania niepodległości.

W drugim cyklu prezentowaliśmy filmy braci Tadeusza i Stanisława Różewiczów (między innymi Trzy kobiety, Miejsce na ziemi, Świadectwo urodzenia, Głos z tamtego świata, Samotność we dwoje).

W lipcu i sierpniu 2019 zaprosiliśmy na wakacyjne pokazy filmowe. W programie znalazły się biografie największych pisarzy, adaptacje powieści noblistów, historie twórców cierpiących na brak inspiracji i szczypta romantyzmu, czyli filmy kostiumowe. Każdy pokaz był niespodzianką. Projekcie odbywały się codziennie, od wtorku do piątku o godzinie 10.00 i 15.00.

Od stycznia 2020 prezentujemy cykle „Ręce do góry!” Bunt w kinie krajów V4, Filmoteka sztuk pięknych oraz Kino z książką w tle.

Od lipca 2020 (po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa) zapraszamy na kolejne projekcje. Polecamy również odwiedzenie księgarnio-kawiarni Popiół i Diament.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza