Repertuar

Kino Popiół i Diament

Zapraszamy do kina Popiół i Diament na dwa nowe cykle filmowe. Na wszystkie seanse wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum.

Szczegółowe informacje na temat repertuaru rozsyłamy newsletterem. Zapisy do newslettera dostępne poprzez formularz na dole strony.

Ze względu na obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną pokazy filmowe planowane od 23 marca do 30 maja 2021 odbędą się w późniejszych terminach.

Wychowani na Disneyu  

Walt Disney tworzy baśniowe światy z pogranicza filmu i animacji, na których od pokoleń wychowują się kinomani na całym świecie. W każdy wtorek zapraszamy na bardziej i mniej znane, ale zawsze wyjątkowe filmy nagradzane zarówno Oscarami©, jak i Złotymi Malinami. Filmy pamiętane przez dorosłych i odkrywane przez dzieci. Obrazy, które nikogo, niezależnie od wieku, nie pozostawiają obojętnym.

Filmowa podróż po miastach

W każdy piątek w kameralnej atmosferze odbędziemy podróż po ważnych miastach europejskich, amerykańskich i azjatyckich. Podczas cotygodniowych seansów przejdziemy się ulicami Rzymu i Barcelony, spotkamy się w malowniczym Palermo, wypijemy kawę w paryskiej kawiarni, zakochamy się w Wiedniu, zgubimy się wśród nowojorskich wieżowców, spojrzymy na Berlin z perspektywy anioła i pójdziemy na dobry koncert w Seattle.

Repertuar

czerwiec–lipiec 2021


1 czerwca 2021 (wtorek), godz. 18.00
z cyklu Wychowani na Disneyu

Posiadająca magiczne moce guwernantka bierze pod swoje skrzydła dwójkę dzieci.


4 czerwca 2021 (piątek), godz. 18.00
z cyklu Filmowa podróż po miastach

W podróż po Rzymie wyruszymy u boku pisarza, błyskotliwego i pozbawionego złudzeń sześćdziesięciopięciolatka. Piękne kadry i dopracowane dialogi okażą się nie tylko opowieścią o Wiecznym Mieście, ale także komentarzem na temat kondycji społeczeństwa i sztuki.


8 czerwca 2021 (wtorek), godz. 18.00
z cyklu Wychowani na Disneyu

Wrobiony w morderstwo Królik prosi o pomoc detektywa.


11 czerwca 2021 (piątek), godz. 18.00
z cyklu Filmowa podróż po miastach

Historia dwóch przyjaciółek, które w słonecznej i przepełnionej zmysłowością Barcelonie, przeżyją niekonwencjonalną, a zarazem romantyczną przygodę.


15 czerwca 2021 (wtorek), godz. 18.00
z cyklu Wychowani na Disneyu

Trzy czarownice z Salem zostają skazane na śmierć. Przed wykonaniem wyroku rzucają zaklęcie pozwalające im powrócić do świata żywych.


18 czerwca 2021 (piątek), godz. 18.00
z cyklu Filmowa podróż po miastach

Pocztówka, którą realizator dźwięku otrzymuje od swego przyjaciela, reżysera, skłania bohatera do odbycia podróży do stolicy Portugalii. Wędrówka po Lizbonie toczy się tu równolegle do odkrywania prawdy o sobie i definiowania siebie w roli twórcy. Obserwacja miasta staje się alegorią samopoznania.


22 czerwca 2021 (wtorek), godz. 18.00
z cyklu Wychowani na Disneyu

Dziewiętnastoletnia Alicja wraca do krainy z dzieciństwa, gdzie dowiaduje się, że jej przeznaczeniem jest zdetronizować pewną królową.


25 czerwca 2021 (piątek), godz. 18.00
z cyklu Filmowa podróż po miastach

Zgorzkniały fotograf wyjeżdża do Palermo w poszukiwaniu inspiracji. Tam spotyka piękną Włoszkę oraz śmierć, którą zdołał uchwycić w obiektywie.


29 czerwca 2021 (wtorek), godz. 18.00
z cyklu Wychowani na Disneyu

Stróż prawa na Dzikim Zachodzie zakłada maskę i z pomocą Indianina pragnie pomścić śmierć towarzyszy.


2 lipca 2021 (piątek), godz. 18.00
z cyklu Filmowa podróż po miastach

Jesse i Celine poznają się w pociągu jadącym do Wiednia. Czy wciągająca rozmowa zakończy się, gdy dojadą do celu i każde pójdzie w swoją stronę?


6 lipca 2021 (wtorek), godz. 18.00
z cyklu Wychowani na Disneyu

Zdrada, której doświadczyła Diabolina, zmienia jej czyste serce w kamień. Żądna zemsty rzuca klątwę na nowo narodzoną córkę króla wrogiego królestwa.


9 lipca 2021 (piątek), godz. 18.00
z cyklu Filmowa podróż po miastach

Od wspólnie spędzonego dnia w Wiedniu minęło 9 lat. Jesse i Celine spotkają się ponownie, tym razem w paryskiej księgarni.


13 lipca 2021 (wtorek), godz. 18.00
z cyklu Wychowani na Disneyu

Starające się o dziecko małżeństwo dowiaduje się, że Czarownica rzuciła na nich urok. Aby go zdjąć, wyruszają do lasu zamieszkałego przez baśniowe postacie.


16 lipca 2021 (piątek), godz. 18.00
z cyklu Filmowa podróż po miastach

Kilka dni z życia londyńskiej rodziny, dla której z pozoru wszystko podąża swoim starym torem. Jednakże, splot kilku okoliczności sprawi, że listopadowy weekend okaże się przełomowy nie tylko dla rodziców, ale także dla ich trzech dorosłych córek.

Od stycznia 2019 w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu działa autorskie kino Popiół i Diament: studyjna sala dla niemal 50 widzów, a w niej specjalnie opracowane cykle filmowe i dyskusyjny klub filmowy.

Kino Popiół i Diament znajduje się w pięknej Kamienicy pod Złotym Słońcem (Rynek 6), w specjalnie wyremontowanej sali projekcyjnej na poziomie minus jeden.

Pierwszy, prezentowany od stycznia do marca cykl, W starym kinie – filmy Niepodległej, poświęcony był kinematografii II Rzeczypospolitej – chętnie sięgającej po tematy dotyczące historii wówczas najnowszej: okresu zaborów, pierwszej wojny światowej i momentu odzyskania niepodległości.

W drugim cyklu prezentowaliśmy filmy braci Tadeusza i Stanisława Różewiczów (między innymi Trzy kobiety, Miejsce na ziemi, Świadectwo urodzenia, Głos z tamtego świata, Samotność we dwoje).

W lipcu i sierpniu 2019 zaprosiliśmy na wakacyjne pokazy filmowe. W programie znalazły się biografie największych pisarzy, adaptacje powieści noblistów, historie twórców cierpiących na brak inspiracji i szczypta romantyzmu, czyli filmy kostiumowe. Każdy pokaz był niespodzianką. Projekcie odbywały się codziennie, od wtorku do piątku o godzinie 10.00 i 15.00.

W roku 2020 prezentowaliśmy cykle „Ręce do góry!” Bunt w kinie krajów V4, Filmoteka sztuk pięknych oraz Kino z książką w tle, a także przegląd adaptacji filmowych w ramach 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

Polecamy również odwiedzenie księgarnio-kawiarni Popiół i Diament.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza