Repertuar


Cykle filmowe

Zapraszamy na nowe seanse filmowe do kina Popiół i Diament.

Kiedy pierwszy raz usłyszano brzmienie filmowych dialogów? Czy to pierwszy aktorski duet, czy może ostatnia rola? W ponad stuletniej historii kina wciąż pojawiają się nowe tematy. We wtorki zapraszamy na seanse z cyklu „Pierwszy i ostatni raz w kinie”.

W każdą środę cofniemy się do początków jednego z najsilniej kształtujących popkulturę gatunków filmowych. Do dziś pobłażliwie traktowanego przez krytykę, mimo kultowego statusu i niezaprzeczalnych artystycznych wartości „Klasyki kina grozy”.

W czwartki wyświetlimy filmy z cyklu „Pisarz na ekranie”. Realizacje poświęcone będą zarówno prawdziwym autorom i autorkom, takim jak Jane AustenAnaïs NinHenry Miller, jak i pisarzom fikcyjnym.

Z kolei w piątki przeniesiemy się na „Amerykańskie peryferie”, na których wydarzyć się mogą rzeczy najróżniejsze…

Szczegółowe informacje na temat repertuaru podajemy w kasach muzeum oraz rozsyłamy newsletterem. Zapisy do newslettera dostępne poprzez formularz na dole strony.


Cykle filmowe

Pierwszy i ostatni raz w kinie

  • wtorki, godz. 18.00

Klasyka kina grozy

  • środy, godz. 18.00

Pisarz na ekranie

  • czwartki, godz. 18.00

Amerykańskie peryferie

  • piątki, godz. 18.00

Repertuar


maj 2022

wtorki

 

„Pierwszy o ostatni raz w kinie”

03, 10, 17, 24, 31 maja godz. 18.00

środy

 

„Klasyka Kina Grozy”

04, 11, 18, 25 maja godz. 18.00

czwartki

 

„Pisarz na ekranie”

05, 12, 19, 26 maja godz. 18.00

piątki

 

„Amerykańskie peryferie”

06, 13, 20, 27 maja godz. 18.00


Minione
2021/2022

Adaptacje filmowe

W ramach cyklu „Adaptacje filmowe” odwoływaliśmy się do klasyki, zarówno kina, jak i literatury.

Kino radzieckie

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę od 2 marca 2022 odwołujemy cykl projekcji pt. „Kino radzieckie”. W ten symboliczny sposób chcemy zaprotestować przeciwko rosyjskiemu aktowi agresji i wyrazić naszą solidarność z narodem ukraińskim.

Przyjaźń kobiet

W ramach cyklu „Przyjaźń kobiet” prezentowaliśmy najpiękniejsze kinowe portrety obrazujące różne oblicza relacji między kobietami.

 

Wychowani na Disneyu  

Walt Disney tworzy baśniowe światy z pogranicza filmu i animacji, na których od pokoleń wychowują się kinomani na całym świecie. W każdy wtorek zapraszamy na bardziej i mniej znane, ale zawsze wyjątkowe filmy nagradzane zarówno Oscarami©, jak i Złotymi Malinami. Filmy pamiętane przez dorosłych i odkrywane przez dzieci. Obrazy, które nikogo, niezależnie od wieku, nie pozostawiają obojętnym.

Filmowa podróż po miastach

W każdy piątek w kameralnej atmosferze odbyliśmy podróż po ważnych miastach europejskich, amerykańskich i azjatyckich, takich jak Rzym, Barcelona, Palermo, Paryż, Wiedeń, Berlin, Seattle, Nowy Jork czy Tokio.


O kinie

Od stycznia 2019 w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu działa autorskie kino Popiół i Diament: studyjna sala dla niemal pięćdziesięciu widzów, a w niej specjalnie opracowane cykle filmowe.

Kino Popiół i Diament znajduje się w pięknej Kamienicy pod Złotym Słońcem (Rynek 6), w specjalnie wyremontowanej sali projekcyjnej na poziomie minus jeden.

Pierwszy, prezentowany od stycznia do marca cykl, „W starym kinie – filmy Niepodległej”, poświęcony był kinematografii II Rzeczypospolitej – chętnie sięgającej po tematy dotyczące historii wówczas najnowszej: okresu zaborów, pierwszej wojny światowej i momentu odzyskania niepodległości.
W drugim cyklu prezentowaliśmy filmy braci Tadeusza i Stanisława Różewiczów (między innymi „Trzy kobiety”, „Miejsce na ziemi”, „Świadectwo urodzenia”, „Głos z tamtego świata”, „Samotność we dwoje”).

W lipcu i sierpniu 2019 zaprosiliśmy na „Wakacyjne pokazy filmowe”. W programie znalazły się biografie największych pisarzy, adaptacje powieści noblistów, historie twórców cierpiących na brak inspiracji i szczypta romantyzmu, czyli filmy kostiumowe. Każdy pokaz był niespodzianką. Projekcie odbywały się codziennie, od wtorku do piątku.

W roku 2020 prezentowaliśmy cykle „Ręce do góry! Bunt w kinie krajów V4”, „Filmoteka sztuk pięknych” oraz „Kino z książką w tle”, a także przegląd adaptacji filmowych w ramach 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

W 2021 roku w naszym repertuarze znalazły się cykle „Wychowani na Disneyu”, „Filmowa podróż po miastach”, „Przyjaźń kobiet” oraz „Adaptacje filmowe”. W 2022 roku kontynuujemy prezentacje pod hasłem „Amerykańskie peryferie”, zapraszamy też na nowe projekcje w ramach serii „Pisarz na ekranie”, „Pierwszy i ostatni raz w kinie” oraz „Klasyka kina grozy”.

Polecamy również odwiedzenie księgarnio-kawiarni Popiół i Diament.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza