Repertuar

Kino Popiół i Diament

Zapraszamy do kina Popiół i Diament na nowe cykle filmowe. Na wszystkie seanse wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie wejściówki.

W każdy wtorek w ramach cyklu „Adaptacje filmowe” sięgniemy do klasyki, zarówno kina, jak i literatury. Pojawią się realizacje dzieł twórców takich jak: Ernest HemingwayPatricia HighsmithJohn Steinbeck i inni. W każdą środę zaprezentujemy filmy z cyklu „Przyjaźń kobiet”, w nim zaś najpiękniejsze kinowe portrety obrazujące różne oblicza relacji między kobietami. Z kolei w piątki przeniesiemy się na „Amerykańskie peryferie”, na których wydarzyć się mogą rzeczy najróżniejsze…

Szczegółowe informacje na temat repertuaru podajemy w kasach muzeum oraz rozsyłamy newsletterem. Zapisy do newslettera dostępne poprzez formularz na dole strony.

Przyjaźń kobiet

W każdą środę zaprezentujemy filmy z cyklu „Przyjaźń kobiet”, w nim zaś najpiękniejsze kinowe portrety obrazujące różne oblicza relacji między kobietami.

Amerykańskie peryferie

W każdy piątek przeniesiemy się na „Amerykańskie peryferie”, na których wydarzyć się mogą rzeczy najróżniejsze…

Adaptacje filmowe

W każdy wtorek w ramach cyklu „Adaptacje filmowe” sięgniemy do klasyki, zarówno kina, jak i literatury. Pojawią się realizacje dzieł twórców takich jak: Ernest Hemingway, Patricia Highsmith, John Steinbeck i inni.

Repertuar


grudzień


1 grudnia 2021 (środa), godz. 18.00
z cyklu Przyjaźń kobiet

Miłość w ognistym odcieniu na kanwie powieści Alice Walker. Jedenaście nominacji do Oscara. Obraz amerykańskiego południa ery z początków jazzu.


3 grudnia 2021 (piątek), godz. 18.00
z cyklu Amerykańskie peryferie

Llewelyn Moss, myśliwy polujacy w okolicy granicy USA z Meksykiem, trafia na odkrycie, które sprawi, że stanie się on obiektem pościgu zarówno stróży prawa, jak i meksykańskiej mafii.


7 grudnia 2021 (wtorek), godz. 18.00
z cyklu Adaptacje filmowe

Swobodna interpretacja „Gry Ripley'a” Patricii Highsmith. Opowieść o bohaterze, który wie, że nie będzie żył wiecznie z powodu śmiertelnej choroby, a mimo to podejmuje wyzwanie. Śmiercionośne.


8 grudnia 2021 (środa), godz. 18.00
z cyklu Przyjaźń kobiet

Ciesząca się pozycją, autorytetem i sukcesami zawodowymi Marion zaczyna dostrzegać rysy w swym na pozór doskonale ułożonym życiu. A to za sprawą zwierzeń młodej kobiety, które podsłuchuje zza ściany mieszkania.


10 grudnia 2021 (piątek), godz. 18.00
z cyklu Amerykańskie peryferie

Historia ucieczki od cywiliacji za wszelką cenę, oparta na faktach i spisana piórem przez Jona Krakauera. Nagrodzona dwoma nominacjami do Oscarów.


14 grudnia 2021 (wtorek), godz. 18.00
z cyklu Adaptacje filmowe

Opowieść o dziewiętnastoletnim chłopaku połączona z historią IRA, na tle sytuacji w Irlandii Północnej. Opresja i miłość zamknięta w prozie Bernarda MacLavertego, oprawiona muzyką Marka Knopflera.


15 grudnia 2021 (środa), godz. 18.00
z cyklu Przyjaźń kobiet

Losy czterech bohaterek w akompaniamencie ścieżki filmowej autorstwa Babyface'a. Siedem Platynowych Płyt i nagroda Grammy dla najlepszego utworu R'n'B. Ponadto gwiazdorska obsada.


listopad


30 listopada 2021 (wtorek), godz. 18.00
z cyklu Adaptacje filmowe

Pracownik agencji reklamowej, wzięty omyłkowo za agenta służb specjalnych USA, trafia w sam środek afery.


Minione

Wychowani na Disneyu  

Walt Disney tworzy baśniowe światy z pogranicza filmu i animacji, na których od pokoleń wychowują się kinomani na całym świecie. W każdy wtorek zapraszamy na bardziej i mniej znane, ale zawsze wyjątkowe filmy nagradzane zarówno Oscarami©, jak i Złotymi Malinami. Filmy pamiętane przez dorosłych i odkrywane przez dzieci. Obrazy, które nikogo, niezależnie od wieku, nie pozostawiają obojętnym.

Filmowa podróż po miastach

W każdy piątek w kameralnej atmosferze odbędziemy podróż po ważnych miastach europejskich, amerykańskich i azjatyckich. Podczas cotygodniowych seansów przejdziemy się ulicami Rzymu i Barcelony, spotkamy się w malowniczym Palermo, wypijemy kawę w paryskiej kawiarni, zakochamy się w Wiedniu, zgubimy się wśród nowojorskich wieżowców, spojrzymy na Berlin z perspektywy anioła i pójdziemy na dobry koncert w Seattle.

Od stycznia 2019 w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu działa autorskie kino Popiół i Diament: studyjna sala dla niemal 50 widzów, a w niej specjalnie opracowane cykle filmowe i dyskusyjny klub filmowy.

Kino Popiół i Diament znajduje się w pięknej Kamienicy pod Złotym Słońcem (Rynek 6), w specjalnie wyremontowanej sali projekcyjnej na poziomie minus jeden.

Pierwszy, prezentowany od stycznia do marca cykl, W starym kinie – filmy Niepodległej, poświęcony był kinematografii II Rzeczypospolitej – chętnie sięgającej po tematy dotyczące historii wówczas najnowszej: okresu zaborów, pierwszej wojny światowej i momentu odzyskania niepodległości.

W drugim cyklu prezentowaliśmy filmy braci Tadeusza i Stanisława Różewiczów (między innymi Trzy kobiety, Miejsce na ziemi, Świadectwo urodzenia, Głos z tamtego świata, Samotność we dwoje).

W lipcu i sierpniu 2019 zaprosiliśmy na wakacyjne pokazy filmowe. W programie znalazły się biografie największych pisarzy, adaptacje powieści noblistów, historie twórców cierpiących na brak inspiracji i szczypta romantyzmu, czyli filmy kostiumowe. Każdy pokaz był niespodzianką. Projekcie odbywały się codziennie, od wtorku do piątku o godzinie 10.00 i 15.00.

W roku 2020 prezentowaliśmy cykle „Ręce do góry!” Bunt w kinie krajów V4, Filmoteka sztuk pięknych oraz Kino z książką w tle, a także przegląd adaptacji filmowych w ramach 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

Polecamy również odwiedzenie księgarnio-kawiarni Popiół i Diament.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza