Od 18 listopada do 30 grudnia 2022 zapraszamy na wystawę planszową „Fotograficzna przygoda w krainie Ducha Gór”, która jest efektem konkursu dla uczniów biorących udział w projekcie „Z Ossolineum do centrum polszczyzny. Edukacyjna wędrówka po Sudetach”.
Od 5 listopada do 2 grudnia 2022 zapraszamy do obejrzenia prac Piotra Bosackiego w Galerii Szewska. W ramach ulicznej ekspozycji możemy zobaczyć 18 „rysunków glonowych”. Większość z nich prezentowana jest jednocześnie w Muzeum Pana Tadeusza na wystawie „Drukarze i romanse”.
Wystawa „Drukarze i romanse” towarzyszy obchodom Roku Romantyzmu Polskiego, czyli dwusetnej rocznicy wydania w drukarni Józefa Zawadzkiego w Wilnie debiutanckiego tomu poezji Adama Mickiewicza, zawierającego słynne „Ballady i romanse”. Dzięki komentarzowi współczesnego artysty Piotra Bosackiego mickiewiczowski dylemat między czuciem i wiarą, a szkiełkiem i okiem, okazuje się zaskakująco aktualny. Ekspozycja będzie prezentowana od 7 października do 11 grudnia 2022.
Prezentowana od 8 września do 4 grudnia 2022 wystawa „Konopnicka ilustrowana” jest częścią szóstej edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Autorka „Roty” patronuje jej wraz z Adamem Asnykiem i Tadeuszem Gajcym. Misją festiwalu jest przypominanie o twórczości autorów uznanych za klasyków i, co często idzie w parze, czytanych głównie przez uczniów pod przymusem oraz polonistów.
Zapraszamy na wystawę „4x4 Ilustratorów – współczesne ilustracje książkowe z krajów Grupy Wyszehradzkiej”, która będzie prezentowana na dziedzińcu Muzeum Pana Tadeusza od 19 lipca do 28 sierpnia 2022.
Zapraszamy na wystawę „Romantyczna włóczęga po Sudetach – prace Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego ze zbiorów Ossolineum”. Wystawa czasowa prezentowana od 28 kwietnia do 18 września 2022 przybliży postać mało znanego artysty-wędrowca czasów romantyzmu. Ekspozycja poruszy także zagadnienie początków turystyki sudeckiej oraz ponadczasowości tęsknoty za harmonią świata poszukiwaną w kontakcie z przyrodą.
Ekspozycja w sali Biblioteka w Muzeum Pana Tadeusza ukazuje pamiątki i fotografie związane z historią Armii Polskiej we Francji i polsko-francuskiej współpracy wojskowej. Obiekty pochodzą ze zbiorów różnych działów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.