Rodziny z dziećmi
Zachęcamy do skorzystania z oferty edukacyjnej stworzonej z myślą o zabawie, nauce i warsztatach artystycznych angażujących całą rodzinę.
Aktualne
Cykliczne zajęcia dla rodzin z dziećmi, zarówno tymi najmłodszymi, jak i starszymi. Zapraszamy do wspólnego poznawania Muzeum Pana Tadeusza, a także tworzenia niezwykłych prac plastycznych.
Warsztaty organizowane są w czterech cyklach tematycznych skierowanych do różnych grup wiekowych.
- soboty, godz. 12.00–13.30
Cykl zachęcający do uczestniczenia w kulturze już od najmłodszych lat, stworzony z myślą o rozwijaniu umiejętności świadomego i twórczego odbioru muzyki. Tematyczne koncerty skierowane są do rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym. Poranki przybliżą słuchaczom brzmienia rozmaitych instrumentów oraz pozwolą poznać różnorodność dźwiękowych i rytmicznych światów.
- niedziele, godz. 11.00
Rodzinne warsztaty fotografii otworkowej inspirowane zdjęciami rodzinnymi z archiwum Tadeusza Różewicza.
Na zajęciach w plenerze wykonamy zdjęcia otworkowe, następnie wywołamy je w muzeum. Otrzymane negatywy posłużą nam do zrobienia asamblaży inspirowanych twórczością Tadeusza Różewicza oraz ekspozycją „Pan Tadeusz Różewicz”.
Czas trwania warsztatów: około 3 godziny.
- 7, 8 października, godz. 10.00
Warsztaty teatralne z elementami pantomimy i tworzenia kostiumu w ramach VII Festiwalu Tradycji Literackich. Fredro/Szymborska.
Zaczerpnięte z komedii Fredry postaci będą dla uczestników warsztatów inspiracją do tworzenia pantomimicznych improwizacji, podejmiemy też wspólnie próbę przetransponowania konkretnych scen na język ruchu. Poznamy obyczaje i strój typowe dla XVIII-wiecznej Polski i stworzymy elementy kostiumu oraz rekwizyty, a zajęcia zakończą się wspólną paradą. Warsztaty poprowadzi doświadczona aktorka i pedagożka Wrocławskiego Teatru Pantomimy Agnieszka Kulińska przy wsparciu w zakresie prac plastycznych oraz konstrukcyjnych Igi Kulińskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych.
- 21 października 2023 (sobota), godz. 11.00–13.00
Propozycje warsztatów dla dzieci w wieku do 6 lat. Każdy warsztat przedstawiamy w formie filmu instruktażowego, w opisie wymieniamy potrzebne materiały oraz wybrany fragment „Pana Tadeusza”. Zajęcia ćwiczą dziecięcą małą motorykę oraz pobudzają wyobraźnię, a nadniemeński świat jest pretekstem do tworzenia gwiezdnych konstelacji czy pierwszego spotkania z literami.
Scenariusze zabaw i zadań przeznaczone dla dzieci w wieku 7–12 lat, do realizacji w domu, samodzielnie, bądź wspólnie z rodzicami czy rodzeństwem. Inspiracją do działań jest przestrzeń mieszkania lub domu, która może zamienić się w galerię sztuki, kino albo kosmos. Scenariusze dostępne są w plikach do wydrukowania na domowej drukarce.