Rodziny z dziećmi
Zachęcamy do skorzystania z oferty edukacyjnej stworzonej z myślą o zabawie, nauce i warsztatach artystycznych angażujących całą rodzinę.
Aktualne
Cykliczne zajęcia dla rodzin z dziećmi, zarówno tymi najmłodszymi, jak i starszymi. Zapraszamy do wspólnego poznawania Muzeum Pana Tadeusza, a także tworzenia niezwykłych prac plastycznych.
Warsztaty organizowane są w czterech cyklach tematycznych skierowanych do różnych grup wiekowych.
- soboty, godz. 12.00–13.30
Brzdąc w muzeum

Czy można raczkować po muzealnych salach? Czy można pójść z rodzicami na spacer do muzeum? Czy w muzeum można się pobawić? Muzeum Pana Tadeusza zaprasza rodziców z małymi dziećmi (od 0 do 2 lat) na specjalne zajęcia, podczas których dzieci pobawią się w muzealnych salach w otoczeniu muzealnych skarbów, a rodzice będą mogli w towarzystwie brzdąców pooglądać eksponaty i posłuchać opowieści o nich. Po skończonych zajęciach rodzice wraz z dziećmi mogą spędzić czas w specjalnej sali przyjaznej najmłodszym.
- środy i niedziele, godz. 11.30
Cykl zachęcający do uczestniczenia w kulturze już od najmłodszych lat, stworzony z myślą o rozwijaniu umiejętności świadomego i twórczego odbioru muzyki. Tematyczne koncerty skierowane są do rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym. Poranki przybliżą słuchaczom brzmienia rozmaitych instrumentów oraz pozwolą poznać różnorodność dźwiękowych i rytmicznych światów.
- niedziele, godz. 11.00
Propozycje warsztatów dla dzieci w wieku do 6 lat. Każdy warsztat przedstawiamy w formie filmu instruktażowego, w opisie wymieniamy potrzebne materiały oraz wybrany fragment „Pana Tadeusza”. Zajęcia ćwiczą dziecięcą małą motorykę oraz pobudzają wyobraźnię, a nadniemeński świat jest pretekstem do tworzenia gwiezdnych konstelacji czy pierwszego spotkania z literami.
Scenariusze zabaw i zadań przeznaczone dla dzieci w wieku 7–12 lat, do realizacji w domu, samodzielnie, bądź wspólnie z rodzicami czy rodzeństwem. Inspiracją do działań jest przestrzeń mieszkania lub domu, która może zamienić się w galerię sztuki, kino albo kosmos. Scenariusze dostępne są w plikach do wydrukowania na domowej drukarce.
W ramach projektu Wakacyjne Muzeum Pod Złotym Słońcem zaprosiliśmy ukraińskich artystów wizualnych do realizacji animacji poruszających tematy różnic kulturowych, tolerancji, pokoju i wolności.
Rezultatem projektu są dwie animacje filmowe wykonane przez ukraińską artystkę Margo Rieznik, z muzyką Mateusza Ryczka.