Oferta edukacyjna na sezon 2022/2023

Przedszkola


Informacja
o programie

W Muzeum Pana Tadeusza małe dzieci uczą się przez zabawę, biorąc udział w lekcjach stacjonarnych oraz online, a także w muzealnych warsztatach artystycznych.

Dzięki naszym edukatorom i specjalnie przygotowanym tematom zajęć dostosowanym do wieku dzieci wizyta w Muzeum bądź spotkanie online z edukatorem muzealnym będzie dla najmłodszych niezapomnianym przeżyciem i początkiem wielkiej przygody w świecie kultury.

Lekcja realizowana stacjonarnie oraz w formie online.

Informacje praktyczne

Wiek uczestników

dzieci w wieku od 3 lat

Miejsce

Zajęcia odbywają się w wybranej sali na ekspozycji oraz w sali warsztatowej.

Czas trwania

lekcja muzealna w Muzeum Pana Tadeusza: 65 minut
lekcja online: 45 minut

Terminy

  • Warsztaty i lekcje w muzeum
   wtorek–niedziela,
   8.30–17.00
   pierwsza lekcja i warsztaty: 8.30
   ostatnia lekcja i warsztaty: 15.30

 

 

Rezerwacja

 • Zapisy na lekcje muzealne, lekcje muzealne online oraz artystyczne warsztaty muzealne odbywają się przez formularz www.bilety.ossolineum.pl
 • Istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji i warsztatów w języku angielskim lub ukraińskim, po wcześniejszym ustaleniu.

Cena

 • koszt lekcji muzealnej w Muzeum Pana Tadeusza
  200 zł za grupę od 16 do 30 osób
  150 zł za grupę do 15 osób
 • koszt lekcji muzealnej online
  100 zł za grupę do 30 osób
 • koszt warsztatów
  250 zł za grupę od 16 do 30 osób
  200 zł za grupę do 15 osób

Grupy
integracyjne


Zajęcia dostosowujemy do potrzeb grup integracyjnych. W celu dostosowania zajęć prosimy
o kontakt z koordynatorem Muzeum dostępnego:

Martyna Leszczyńska
martyna.leszczynska@ossolineum.pl | tel. 71 755 06 54

Grupy
od 16 do 30 osób


Grupy od 16 do 30 osób dzielone są na dwie mniejsze, dla których zajęcia prowadzone są równolegle, w tym samym czasie, przez dwóch edukatorów; ze względu na konieczność podziału grup obecność dwóch opiekunów jest obowiązkowa.

Kontakt


W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z:

Sekcja Edukacji Muzeum Pana Tadeusza
edukacja@ossolineum.pl | tel. 71 75 50 619


Lekcje muzealne

*Lekcja dostępna jedynie w październiku, listopadzie i maju

Polska to nasz kraj, nasz dom. Na tym spotkaniu uczestnicy będą mogli lepiej poznać swoją ojczyznę. Dowiedzą się, jak wygląda flaga Polski, jej godło oraz jak brzmi nasz hymn narodowy. Poznają też legendy związane z powstaniem Polski.

Podczas zajęć dzieci:

 • dowiedzą się, jakie są polskie symbole narodowe;
 • posłuchają legend i opowieści związanych z historią Polski;
 • stworzą własną pracę nawiązującą do poznanych symboli narodowych.

podstawa programowa: 
Dziecko wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach, np. o smoku wawelskim, orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej.

„Kto ty jesteś? Polak mały”. O niepodległości dla najmłodszych*

Adam Mickiewicz jest jedną z najważniejszych postaci polskiej literatury. Jest znany przede wszystkim jako pisarz, twórca epopei „Pan Tadeusz”, której rękopis jest prezentowany w muzeum. W trakcie spotkania dzieci dowiedzą się, gdzie i kiedy urodził się mały Adaś, kim byli jego rodzice, czy miał rodzeństwo, z kim założył rodzinę, ile miał dzieci.

Podczas zajęć dzieci:

 • poznają pojęcia związane ze stopniem pokrewieństwa poszczególnych członków rodziny;
 • posłuchają opowieści o Adamie Mickiewiczu, ze szczególnym uwzględnieniem jego życia rodzinnego;
 • na podstawie opowieści dzieci wspólnie wykonają drzewo genealogiczne Adama Mickiewicza.  

podstawa programowa:
Dziecko poznaje pojęcie drzewa genealogicznego oraz określenia członków rodziny, stopnie pokrewieństwa. Na podstawie zdobytej wiedzy tworzy drzewo genealogiczne.

Drzewo genealogiczne Adama Mickiewicza

Istotną część ekspozycji Muzeum Pana Tadeusza stanowią książki. Najważniejszym eksponatem jest znajdujący się na wystawie stałej rękopis „Pana Tadeusza”. W jego sąsiedztwie znajduje się sala Biblioteka. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się czym jest rękopis i jak różni się od książki drukowanej. Zobaczą narzędzia i materiały, które służyły niegdyś do tworzenia książek oraz zobaczą przykłady książek, których wnętrze stanowią nie tylko zapisane treści, ale i liczne zdobienia.

Podczas zajęć dzieci:

 • poznają podstawowe pojęcia związane z budową książki;
 • dowiedzą się jak powstaje książka;
 • poznają zawody związane z procesem powstawania i sprzedaży książek;
 • poznają miejsca, w których możliwy jest kontakt z książką.

podstawa programowa:
Dzieci poznają proces powstawania książek oraz znaczenia podstawowych pojęć: okładka książki, grzbiet, strona, autor, tytuł. Dowiadują się jakie są etapy powstawania książki oraz zawody związane z jej tworzeniem (autor, poeta, pisarz, ilustrator, redaktor, introligator, drukarz). Poznają charakter miejsc związanych z książką (biblioteka, czytelnia, księgarnia, antykwariat).

Dzieło sztuki – iluminacja książek

Akcja „Pana Tadeusza” rozgrywa się w Soplicowie, wiejskiej siedzibie szlacheckiej. Świat fauny i flory idealnie współgra z życiem, jakie toczą mieszkańcy dworu. Podczas zajęć dzieci zobaczą jak wyglądał staropolski dwór i jak ubierała się szlachta. Dowiedzą się w jaki sposób zdobywano pożywienie, co jedzono i jak wyglądała niegdyś zastawa stołowa.

Podczas zajęć dzieci:

 • poznają nazwy elementów zastawy stołowej;
 • dowiedzą się, jak wyglądała zastawa stołowe we dworze;
 • nauczą się samodzielnie przygotowywać naczynia do posiłku.

podstawa programowa:
Dzieci poznają nazwy poszczególnych elementów zastawy stołowej. Uczą się porządkowania obiektów w trakcie zabawy według przyjętego kryterium (wielkość, kształt, przeznaczenie).

Przy dworskim stole

*Określone w publikacji cele pochodzą z podstawy programowej wydanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

 


Artystyczne warsztaty muzealne

Dzieci najlepiej uczą się poprzez działanie. Z myślą o naszych najmłodszych muzealnych gościach przygotowaliśmy zajęcia, podczas których przedszkolaki rozwiną zdolności manualne i twórczego myślenia. Dzięki własnej aktywności i kontaktowi z plastycznym materiałem, jakim jest glina, poszerzą wrażliwość artystyczną. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają gliniane naczynia według własnego pomysłu.


Mali garncarze. Warsztaty ceramiczne

Na warsztatach dzieci dowiedzą się jak powstaje papier. Zapoznają się także z dawną metodą czerpania papieru na sicie. Podczas warsztatu każdy arkusz zostanie ozdobiony suszonymi roślinami, kawałkami bibuły i innymi drobnymi elementami.

Papierowe czary. Czerpanie papieru

Dzieci zapoznają się z monotypią – wyjątkową techniką graficzną, która łączy w sobie malarstwo i rysunek. Jej cechą charakterystyczną jest to, że pozwala na uzyskanie tylko jednej odbitki, a efekty zaskakują nawet najbardziej doświadczonych artystów.

Kolorowy świat grafiki

Jakie zwierzęta skrywał soplicowski las? Jakie rośliny rosły w ogródku Zosi? Które kwiaty pachniały najpiękniej? Czy ten dawny, magiczny, staropolski świat można zmieścić w jednym obrazku? Podczas zajęć stworzymy barwne kolaże, mieszczące w sobie cały ogród. Inspiracji do twórczych działań dostarczą reprodukcje malarskich dzieł, stare ryciny oraz kawałki papierów marmurkowych.

Ogród, królestwa zwierząt i roślin stolica – warsztaty kolażu

Kamienica Pod Złotym Słońcem kryje w sobie niezwykle ciekawe wnętrza. W jednym z nich znajduje się dekoracyjny plafon, a w jego narożnikach cztery żywioły: Woda, Powietrze, Ziemia i Ogień. Chcesz się z nimi zapoznać? A może stworzyć swój własny za pomocą techniki odlewów gipsowych? Zapraszamy do wspólnego tworzenia SZTUKAterii.

W żywiole sztuki

Warsztaty tymczasowo zawieszone, dostępne od 6 lutego 2023

Czy można robić zdjęcia bez użycia aparatu fotograficznego? Światłoczuły” – co to znaczy? Czy można rysować światłem? Zapraszamy na przygodę z fotografią! Na zajęciach wykonamy fotogramy i zobaczymy, jak wygląda świat w błękitnych barwach. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji.

 

Światłem malowane