"Люди, війна та пам'ятники" – зустріч з українським журналістом Дмитром Антонюком

Ludzie, wojna i zabytki
– spotkanie z Dmytrem Antoniukiem

• 19 grudnia 2022 (poniedziałek), godz. 17.00
  • 19 грудня 2022 року (понеділок), о 17.00
  • wstęp wolny
  • Вхід вільний
  • spotkanie odbędzie się w języku polskim
  • Зустріч проходитиме польською мовою
kwadrat_Ludzie, wojna i zabytki_2

Zapraszamy na spotkanie z ukraińskim dziennikarzem Dmytrem Antoniukiem, krajoznawcą, autorem książek o zabytkowych pałacach, zamkach i klasztorach, a także inicjatorem akcji społecznych budujących porozumienie ukraińsko–polskie.

Dmytra Antoniuka gościliśmy już w Muzeum Pana Tadeusza w lutym 2019 roku gdy promował swoją dwutomową publikację „Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie”. Podczas spotkania opowiadał o historii oraz obecnym stanie zabytkowych budynków rezydencjonalnych, a także o swoich przygodach podczas ich odwiedzania (czasem wręcz poszukiwania) i dokumentowania.

Od tamtego czasu udało mu się przygotować i opublikować kolejne książki: „Rzymskokatolickie klasztory na Ukrainie” (po ukraińsku) oraz „1920–2020. Pamięć w czasach zarazy” (wydanie dwujęzyczne: polsko–ukraińskie).

Podczas poniedziałkowego spotkania w Muzeum Pana Tadeusza opowie o tym, jak obecnie żyje się w różnych regionach Ukrainy, a także o zabytkowych zamkach, pałacach i klasztorach, które od wielu lat z pasją poznaje, kataloguje i popularyzuje.

W czasie spotkania będzie można nabyć u autora jego najnowsze publikacje, a także dwujęzyczny kalendarz na 2023 rok „Polskie zamki i rezydencje w Ukrainie”. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na wsparcie dla Ukrainy.

Запрошуємо на зустріч з українським журналістом, краєзнавцем, автором книг про історичні палаци, замки та монастирі, а також ініціатором соціальних кампаній з розбудови українсько-польського порозуміння Дмитром Антонюком.

Під час зустрічі, що відбудеться у Музеї Пана Тадеуша, він розповість про те, як зараз живуть люди в різних регіонах України, а також про історичні замки, палаци та монастирі, які він досліджує, каталогізує та популяризує протягом багатьох  років.

Під час зустрічі можна буде придбати у автора останні публікації, а також двомовний календар на 2023 рік «Польські замки та резиденції в Україні» з його світлинами. Усі кошти від продажу будуть передані на підтримку України.

Autor

Dmytro Antoniuk – dziennikarz, podróżnik, tłumacz, krajoznawca oraz przewodnik turystyczny po Ukrainie. Autor przewodników turystyczno-historycznych. Jego książka „Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie” ukazała się dwukrotnie w języku ukraińskim (2011, 2012), a w 2018 roku, również w języku polskim. Kontynuację tego projektu stanowi książka „Rzymskokatolickie klasztory na Ukrainie”. W 2020 roku razem z Paweł Bobołowicz, korespondentem radia WNET w Ukrainie, odwiedził miejsca pamięci, przede wszystkim cmentarze, związane z wojną 1920 roku. Efektem tej wyprawy jest książka „1920–2020. Pamięć w czasach zarazy”.

Дмитро Антонюк – журналіст, мандрівник, перекладач, екскурсовод та гід по Україні. Автор туристичних та історичних путівників. Його книжка «Польські замки та резиденції в Україні» двічі видавалася українською (2011, 2012), а у 2018 році також польською. Продовженням цього проєкту є книга «Римо-католицькі монастирі в Україні». У 2020 році разом із кореспондентом радіо WNET в Україні, Павлом Боболовичем, відвідав меморіальні місця, пов’язані з війною 1920 року. Результатом цієї експедиції стала книга «1920–2020. Пам'ять під час пандемії».

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza