Dwie nagrody jury Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku dla Muzeum Pana Tadeusza

25 maja 2019 r. w Sarajewie odbyła się gala Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA). Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu otrzymało dwie nagrody – wyróżnienie specjalne oraz stypendium dla Marii Marszałek, pracującej w Gabinecie Literackim im. Tadeusza Różewicza.

Przez cztery dni muzealnicy z całej Europy brali udział w warsztatach, spotkaniach i panelach dyskusyjnych. Podczas finałowej uroczystości w Teatrze Narodowym w Sarajewie nagrody odebrały następujące instytucje: Europejskim Muzeum Roku zostało Rijksmuseum Boerhaave (Holandia). Nagrodę Muzealną Rady Europy (Council of Europe Museum Prize) wręczono Museum für Kommunikation (Szwajcaria). Nagroda Silletto, przyznawana za osiągnięcia w pracy z lokalną społecznością, powędrowała do Strandingsmuseum St. George (Dania), a Nagroda Kennetha Hudsona (za niezwykłe, odważne, kontrowersyjne projekty muzealne) do Weltmuseum Wien (Austria). Portimão Museum Prize – dla najbardziej gościnnego muzeum w Europie – otrzymało muzeum Brunel's SS Great Britain (Wielka Brytania).

W uzasadnieniu przyznania specjalnego wyróżnienia naszemu muzeum jury napisało: „Muzeum Pana Tadeusza to nie tylko doskonałe muzeum literatury – to również odważna i innowacyjna odpowiedź na pytanie, jak historyczny dokument może stać się istotny dla XXI wieku. Miejsce to w wyjątkowy sposób pomaga wyobrazić sobie na nowo, co może osiągnąć muzeum narodowego skarbu”.

Jedno z zaledwie dwóch stypendiów EMYA dla młodych muzealników, pracowników instytucji ubiegających się o tytuł Muzeum Roku, otrzymała Maria Marszałek z Gabinetu Literackiego im. Tadeusza Różewicza. Jest współtwórczynią kilkunastu wystaw czasowych i Festiwalu Tradycji Literackich, magistrem historii sztuki i psychologii, doktorantką w Zakładzie Pozytywizmu i Młodej Polski UWr., pracuje nad rozprawą o ekfrazach sztuki XX wieku w polskiej poezji. Zajmuje się związkami między literaturą a sztukami wizualnymi oraz ich zastosowaniem w praktyce edukacyjnej i terapeutycznej. Dzięki wyróżnieniu odbędzie w Londynie staż w firmie Event Communications Ltd., który zakończy się realizacją studyjnego projektu we Wrocławiu.

Wyróżnienia Europejskiego Forum Muzeów są wyrazem uznania dla innowacji w muzealnictwie. Wspierają rolę muzeów jako instytucji publicznych, promując współpracę i wymianę idei. Nagroda EMYA promuje również wartości obywatelskie i demokratyczne oraz prawa człowieka, przenikanie się kultur ponad politycznymi i społecznymi barierami, oraz zrównoważony rozwój.

Muzeum Pana Tadeusza w Sarajewie reprezentował Wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, dr Marcin Hamkało.