Rodzinne poranki muzyczne
- niedziele, godz. 11.00
- wstęp: 10 zł od osoby, liczba miejsc ograniczona, bilety dostępne online oraz w kasach muzeum
Cykl zachęcający do uczestniczenia w kulturze już od najmłodszych lat, stworzony z myślą o rozwijaniu umiejętności świadomego i twórczego odbioru muzyki. Tematyczne koncerty skierowane są do rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym. Poranki przybliżą słuchaczom brzmienia rozmaitych instrumentów oraz pozwolą poznać różnorodność dźwiękowych i rytmicznych światów. Spotkania będą się odbywać w Salonie Romantycznym w Muzeum Pana Tadeusza.
Program
luty 2023
Trele na ukulele!
- 5 marca 2023 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Magdalena Gorwa – kompozytorka, gitarzystka i ukulelistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (na specjalności edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej), a także Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (na specjalności kompozycja i teoria muzyki). Komponuje muzykę do spektakli teatralnych, w szczególności tych, które przeznaczone są dla najmłodszych widzów. Jej utwory można było usłyszeć m.in. w Teatrze „Tęcza” w Słupsku, Centrum Twórczości Dziecka we Wrocławiu, Teatrze Aczemu oraz Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Od wielu lat z zapałem uczy gry na gitarze i ukulele. Brała udział w pierwszej, drugiej i trzeciej edycji międzynarodowej konferencji „Nowoczesne Metody Edukacji Muzycznej”, a także w „Muzycznej Kawaleriadzie z Uśmiechem”, podczas której przygotowywała dzieci do muzyczno-teatralnego wystąpienia.
Klarnet w różnych odsłonach
- 19 marca 2023 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Konrad Kołtun – klarnecista, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Warsztat gry szkolił na kursach prowadzonych przez znakomitych klarnecistów m.in. Bartosza Pacana i Igora Frantisak. Brał udział w wielu międzynarodowych projektach orkiestrowych m.in. w Danii, NIemczech, Francji i Luksemburgu. Na co dzień nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Strzelinie oraz klarnecista w Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Współpracuje z Dolnośląskim Towarzystwem Muzycznym oraz Narodową Orkiestrą Dętą z siedzibą w Lubinie.
Wiolonczelowy początek wiosny
- 2 kwietnia 2023 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Anna Fiedukiewicz – studentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie wiolonczeli prof. Urszuli Marciniec-Mazur. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów dla solistów jak i zespołów kameralnych. Warsztat gry doskonaliła pod okiem dr Aldony Markowicz i mgr Katarzyny Baranowskiej. Uczestniczyła w lekcjach i kursach mistrzowskich między innymi z dr hab. Dominikiem Połońskim, dr Rafałem Kwiatkowskim, prof. Robertem Traininim i Giovannim Sollimą. Od 2018 roku uczy gry na wiolonczeli w Szkole Muzycznej Arka, gdzie pracuje z dziećmi i młodzieżą. Jako muzyk sesyjny współpracuje z Alicją Janosz.
Fagot – niecodzienna różnorodność
- 23 kwietnia 2023 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Urszula Kuś – jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. Grała też okazjonalnie w kilku koncertach z udziałem całej orkiestry. Przez 6 lat realizowała się jako organistka. Ukończyła wrocławski AWF.
Karol Kuś – fagocista, absolwent Szkoły Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. Założyciel i fagocista we Wrocławskiej Młodzieżowej Orkiestrze Kameralnej. Do tej pory występował w miejscach takich jak Narodowe Forum Muzyki, zamek Topacz czy Radio Wrocław. Oprócz gry na instrumencie śpiewa. Największym osiągnięciem chóralnym był śpiew w oficjalnym chórze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ukończył studia na AWF we Wrocławiu. Zawodowo pracuje jako doradca ds. nieruchomości.
Barwy wiosny według dźwięków harfy.
- 7 maja 2023 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Wanda Jabłońska – harfistka, wokalistka, pianistka, magister muzykologii. Ukończyła studia w Instytucie Muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Absolwentka Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Na co dzień pracuje z dziećmi, realizując projekty związane z ich umuzykalnianiem w przedszkolach i szkołach podstawowych. Ponadto działa w ramach innych wrocławskich projektów muzycznych, np. współpraca podczas tworzenia słuchowiska pt. „Ptaki nocne” w reżyserii Marzeny Sadochy. Prywatnie mama dwójki chłopców. Jej pasją jest przede wszystkim muzyka w szczególności skupiająca się wokół harfy i fortepianu.
Majowo – na ludowo
- 21 maja 2023 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Hanna Gąsiorek – ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na kierunku pedagogika muzyczno-ruchowa/rytmika na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu oraz kompozycję i teorię muzyki ze specjalnością rytmika na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Od lat poszerza swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie rytmiki Émile’a Jaques’a-Dalcroze’a oraz w pokrewnych jej metodach umuzykalniania, uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach w Polsce (Katowice, Łódź, Poznań) i za granicą (Wiedeń, Bruksela). Jest dwukrotną stypendystką programu Erasmus; studiowała w Hannoverze (2014) i Barcelonie (2016). Posiada dyplom instruktorki tańca o specjalności taniec ludowy. Obecnie tańczy w grupie baletowej Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca Wrocław, prowadzi dziecięcy zespół ludowy przy Szkole Muzycznej I stopnia im. G. Bacewicz, gdzie pracuje jako nauczycielka rytmiki i kształcenia słuchu.
Prowadzi również lekcje muzyczne w Centrum Edukacyjnym Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Współpracuje z Państwową Szkołą Muzyczną II stopnia im. R. Bukowskiego, której jest absolwentką, oraz z Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Oprócz działań w szkolnictwie muzycznym na co dzień pracuje we wrocławskich przedszkolach jako instruktorka rytmiki oraz prowadzi warsztaty z rytmiki oraz tańca ludowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, również w języku angielskim i niemieckim.
Minione
październik 2022
Bam, bam, bam, na rurkach i bębnach gram!
- 9 października 2022 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Klaudia Ligorowska – rytmiczka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia we Wrocławiu na wydziale Fortepianu, Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu na wydziale Rytmiki. Magister Pedagogiki i absolwentka Uniwersytetu wrocławskiego na wydziale Filologii francuskiej. Swoje umiejętności rozwijała na certyfikowanych kursach z logorytmiki, terapii ręki, warsztatach improwizacji fortepianowej, metodyki nauczania rytmiki, teorii uczenia się muzyki wg koncepcji E. E. Gordona, a także na Ogólnopolskich Warsztatach Rytmicznych w Pile. Zawodowo instruktor rytmiki we wrocławskich placówkach oświatowych, instruktor zajęć muzycznych w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, nauczyciel wychowania przedszkolnego, wykładowca przedmiotu Metodyka Edukacji Muzycznej na studiach podyplomowych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu oraz trener nauczycieli polonijnych w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. Współpracuje również z Muzeum Pana Tadeusza prowadząc „Poranki Muzyczne” dla dzieci. Współpracowała z Telewizją Polską przy tworzeniu programu „Wesoła nauka”. Od kilku lat tworzy szkolenia dla nauczycieli i piosenki dla dzieci pod szyldem „Nutki dla Smyka”. Jest autorką płyty i książki „Dzieckiem fajnie być”.
Saksofonowe granie – niby blaszany, a jednak drewniany
- 23 października 2022 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Michał Chadam – saksofonista, pianista, nauczyciel. Absolwent studiów I stopnia na kierunkach Jazz i Muzyka Estradowa oraz Edukacja Muzyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. Na co dzień nauczyciel muzyki oraz rytmiki w podwrocławskiej szkole podstawowej oraz leader w zespołach akademickich. Swoje umiejętności kształcił pod okiem wielu specjalistów z dziedziny edukacji oraz jazzu jak dr. hab. Janusz Brych, prof. UMCS dr. hab. Urszuli Bobryk oraz dr. hab Artura Wróbla. Jego pasja to przede wszystkim edukacja jazzowa najmłodszych. Swoje doświadczenie zdobywał w prywatnych placówkach muzycznych prowadząc zajęcia saksofonu oraz fortepianu (również w koncepcji E.Gordona). Jest również liderem wrocławskiego zespołu jazzowego SKAJP.
listopad 2022
Akordeon - instrument, który oddycha
- 6 listopada 2022 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Dominik Maciążek – wszechstronny muzyk, który swoje umiejętności rozwijał w tak prestiżowych ośrodkach jak Musik und Kunst Privatuniversität w Wiedniu, Italian Accordion Academy w Urbino, Hochschule für Musik w Detmold oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ważną część jego działalności stanowi edukacja. Prowadzi swoją klasę akordeonu, zajęcia muzyczne oraz warsztaty dla dzieci.
W krainie rytmów
- 20 listopada 2022 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Julianna Jurkiewicz – perkusistka i dyrygentka. Absolwentka Wydziału Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej wrocławskiej Akademii Muzycznej. Współpracuje z Chórem Chłopięcym NFM i Fundacją Sound Factory. Prowadzi zajęcia umuzykalniające dla dzieci oraz warsztaty muzyczne dla dorosłych. Ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia im. G. Bacewicz we Wrocławiu oraz Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu w klasie perkusji. Brała udział w wielu projektach muzycznych i artystycznych w Polsce i za granicą organizowanych między innymi przez Narodowe Forum Muzyki, Teatr Muzyczny Capitol czy Filharmonię Narodową.
grudzień 2022
Spektakl Muzyczna Bajka
- 4 grudnia 2022 (niedziela), godz. 11.00
„Muzyczna bajka” to historia wzorowana na książce Lidii Bajkowskiej „Bajka o Piosence i Nutkach”, której towarzyszy improwizacja fortepianowa. Na potrzeby tej inicjatywy powstały autorskie piosenki nawiązujące tematem do książki: „Piosenka, Piosenka”, „Klawiatura”, „Mole”, „Profesor Wiolin i Bas”, „Piosenka o nutkach” oraz finałowa „Nasza bajka”. Autorkami „Muzycznej bajki” są byłe członkinie Koła Artystyczno-Naukowego Edukacji Muzycznej, absolwentki Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
scenariusz:
- Paulina Michalska
- Melisa Bereżańska
- Aleksandra Szymańska
- Karolina Altmajer-Moskal
- Anna Kubiak
występują:
- Julianna Jurkiewicz
- Paulina Michalska
- Juliusz Stępień
- Aleksandra Szymańska
- Franciszek Tomczyk
Historie opowiadane smyczkiem
- 11 grudnia 2022 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Aleksandra Głuch – zastępczyni koncertmistrza Filharmonii Kaliskiej, studentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Universität für Musik und darstellende Kunst Graz. Laureatka konkursów krajowych i międzynarodowych. Brała udział w wielu międzynarodowych projektach orkiestrowych, m.in Neue Philharmonie München, Sommer Musik Akademie Hundisburg czy International Lutosławski Youth Orchestra. Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą. Razem z Justyną Hebdą tworzy odnoszący sukcesy duet skrzypcowo-harfowy. Pasjonuje ją muzyka najnowsza, pedagogika oraz organizacja życia muzycznego.
Świąteczne muzykowanie na perkusji i fortepianie
- 18 grudnia 2022 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Aleksandra Szymańska – rytmiczka, dyrygentka chóralna i animatorka kultury. Na co dzień pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Pracuje w przedszkolach, szkołach muzycznych oraz Policealnym Studium Animatorów Kultury SKIBA we Wrocławiu. Tworzy przedstawienia dla dzieci i prowadzi warsztaty z zakresu rytmiki i emisji głosu dla nauczycieli. Od lat poszerza swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie rytmiki E. Jaques-Dalcroze’a i teorii uczenia się muzyki według E. E. Gordona. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność edukacja muzyczna oraz prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej oraz jest studentką studiów magisterskich teorii muzyki na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu na Wydziale Rytmiki i Wydziale Wokalnym w klasie prof. dr hab. Bogdana Makala. Inicjatorka Rodzinnych Poranków Muzycznych w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Uczestniczka projektu Polski Narodowy Chór Młodzieżowy od 2017 r., animatorka na spektaklach dla dzieci organizowanych przez Fundację Sztuka Forma oraz dyrygentka Chóru Melomana Narodowego Forum Muzyki, a od 2018 asystentka prof. dr hab. Agnieszki Franków-Żelazny w Chórze Fenix. Od 2020 roku współpracuje z firmą Nutki dla smyka, pracuje w Centrum Edukacyjnym NFM. W 2021 roku prowadziła również zajęcia muzyczne dla dzieci w Operze Wrocławskiej, a także dołączyła do Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych „Mosty Kultury”. Od 2022 prowadzi również Chór Rodzinny w Narodowym Forum Muzyki.
Poprzeczne, proste, srebrne i drewniane - opowieści o flecie poprzecznym i prostym
- 8 stycznia 2023 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Gabriela Cybuch – flecistka, muzykoterapeutka i nauczycielka śpiewu. Absolwentka studiów magisterskich na Akademii Muzycznej we Wrocławiu na specjalności muzykoterapia. Flecistka i wokalistka czynnie działająca przy licznych projektach muzycznych (m.in. zespół Fox in the Box, Francis Tuan, Bethel, Wrocławska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna) i współpracująca przy projektach teatralnych (współautorka muzyki do monodramu „Te sprawy”). Współpracuje z Dolnośląskim Centrum Psychoonkologii i Rehabilitacji, Wrocławską Szkołą Śpiewu, Qdrapunktem oraz przedszkolem Serduszkowo, jako muzykoterapeutka i nauczycielka.
Gramy razem dla babci i dziadka
- 22 stycznia 2023 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Klaudia Ligorowska – rytmiczka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia we Wrocławiu na wydziale Fortepianu, Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu na wydziale Rytmiki. Magister pedagogiki i absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na wydziale Filologii francuskiej. Swoje umiejętności rozwijała na certyfikowanych kursach z logorytmiki, terapii ręki, warsztatach improwizacji fortepianowej, metodyki nauczania rytmiki, teorii uczenia się muzyki wg koncepcji E. E. Gordona, a także na Ogólnopolskich Warsztatach Rytmicznych w Pile. Zawodowo instruktorka rytmiki we wrocławskich placówkach oświatowych, instruktorka zajęć muzycznych w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, nauczycielka wychowania przedszkolnego, wykładowca przedmiotu Metodyka Edukacji Muzycznej na studiach podyplomowych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu oraz trenerka nauczycieli polonijnych w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. Współpracuje również z Muzeum Pana Tadeusza prowadząc „Poranki Muzyczne” dla dzieci. Współpracowała z Telewizją Polską przy tworzeniu programu „Wesoła nauka”. Od kilku lat tworzy szkolenia dla nauczycieli i piosenki dla dzieci pod szyldem „Nutki dla Smyka”. Jest autorką płyty i książki „Dzieckiem fajnie być”.
Aleksandra Szymańska – rytmiczka, dyrygentka chóralna i animatorka kultury. Na co dzień pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Pracuje w przedszkolach, szkołach muzycznych oraz Policealnym Studium Animatorów Kultury SKIBA we Wrocławiu. Tworzy przedstawienia dla dzieci i prowadzi warsztaty z zakresu rytmiki i emisji głosu dla nauczycieli. Od lat poszerza swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie rytmiki E. Jaques-Dalcroze’a i teorii uczenia się muzyki według E. E. Gordona. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność edukacja muzyczna oraz prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej oraz jest studentką studiów magisterskich teorii muzyki na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu na Wydziale Rytmiki i Wydziale Wokalnym w klasie prof. dr hab. Bogdana Makala. Inicjatorka Rodzinnych Poranków Muzycznych w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Uczestniczka projektu Polski Narodowy Chór Młodzieżowy od 2017 r., animatorka na spektaklach dla dzieci organizowanych przez Fundację Sztuka Forma oraz dyrygentka Chóru Melomana Narodowego Forum Muzyki, a od 2018 asystentka prof. dr hab. Agnieszki Franków-Żelazny w Chórze Fenix. Od 2020 roku współpracuje z firmą Nutki dla smyka, pracuje w Centrum Edukacyjnym NFM. W 2021 roku prowadziła również zajęcia muzyczne dla dzieci w Operze Wrocławskiej, a także dołączyła do Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych „Mosty Kultury”. Od 2022 prowadzi również Chór Rodzinny w Narodowym Forum Muzyki.
Opowiastki o altówce
- 5 lutego 2023 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Katarzyna Bartos – absolwentka klasy skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej im. R. Bukowskiego we Wrocławiu, która pasją do muzyki zaraziła się w wieku 7 lat. Jej wielką miłością jest altówka. Certyfikowana nauczycielka Music Together® – amerykańskiej metody umuzykalniania dzieci i niemowląt. Na co dzień pracuje jako asystentka w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, a w wolnym czasie prowadzi bloga z ciekawostkami o muzyce „Fonochromie”.
Kontrabas – największy smyk
- 19 lutego 2023 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Wojciech Kors – absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie kontrabasu jazzowego oraz student psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS we Wrocławiu. Swoje doświadczenie sceniczne zdobywał od najmłodszych lat, m.in. na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu i Wrocławskiego Teatru Lalek. Jest dwukrotnym laureatem konkursu Azoty Jazz Contest w Tarnowie. W swojej pracy łączy umiejętności muzyczne z zainteresowaniem naukami społecznymi. Od 2020 r. związany z Centrum Edukacyjnym Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.