Sezon 2023/2024

Rodzinne poranki muzyczne

 • niedziele, godz. 11.00
 • wstęp: 10 zł od osoby, liczba miejsc ograniczona, bilety dostępne online oraz w kasach muzeum

Cykl zachęcający do uczestniczenia w kulturze już od najmłodszych lat, stworzony z myślą o rozwijaniu umiejętności świadomego i twórczego odbioru muzyki. Tematyczne koncerty skierowane są do rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym. Poranki przybliżą słuchaczom brzmienia rozmaitych instrumentów oraz pozwolą poznać różnorodność dźwiękowych i rytmicznych światów. Spotkania będą się odbywać w Salonie Romantycznym w Muzeum Pana Tadeusza.


Program 2024


marzec 2023


Akordeon-instrument, który oddycha

 • 3 marca 2024 (niedziela), godzina 11.00
 • prowadzenie: Dominik Maciążek (akordeon)
ilustracja_Sobotnie-spotkania-z-muzyka

Dominik Maciążek - akordeonista, który swoje umiejętności rozwijał w tak prestiżowych ośrodkach jak Musik und Kunst Privatuniversität w Wiedniu, Italian Accordion Academy w Urbino, Hochschule für Musik w Detmold oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.


Koncert wiosenny

 • 17 marca 2024 (niedziela), godzina 11.00
 • prowadzenie: Gabriela Cybuch - flet poprzeczny, instrumentalista Karol Kuś - fagot
grafika bez napisów

Podczas tematycznych koncertów w ramach Rodzinnych Poranków Muzycznych uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z brzmieniem i wyglądem fortepianu, a także innego instrumentu, który będzie głównym bohaterem spotkania. Usłyszą różnorodne utwory grane przez profesjonalnych muzyków, barwę i skalę instrumentu, a będą uczestniczyć w zabawach przy akompaniamencie muzyki na żywo. Dzieci będą miały możliwość osłuchania się z wartościową muzyką i umuzykalnienia przy interesujących dźwiękach prezentowanych podczas koncertu.

Gabriela Cybuch - flecistka, muzykoterapeutka i nauczycielka śpiewu. Absolwentka studiów magisterskich na Akademii Muzycznej we Wrocławiu na specjalności muzykoterapia. Flecistka i wokalistka czynnie działająca przy licznych projektach muzycznych (m. in. zespół Fox in the Box, Francis Tuan, Bethel, Wrocławska Orkiestra Wszechmuzyczna) i współpracująca przy projektach teatralnych (współautorka muzyki do monodramu "Te sprawy"). Współpracuje z Dolnośląskim Centrum Psychoonkologii i Rehabilitacji, Wrocławską Szkołą Śpiewu oraz przedszkolem Serduszkowo, jako muzykoterapeutka i nauczycielka. 

Karol Kuś - fagocista, absolwent Szkoły Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. Założyciel i fagocista we Wrocławskiej Orkiestrze Wszechmuzycznej. Do tej pory występował w miejscach takich jak Narodowe Forum Muzyki, zamek Topacz czy Radio Wrocław. Oprócz gry na instrumencie śpiewa. Jednym z ciekawszych osiągnięć chóralnych był śpiew w oficjalnym chórze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ukończył studia na AWF we Wrocławiu.


Minione 2023


luty 2023


Podróż zimowa z dźwiękami harfy

 • 18 luty 2024 (niedziela), godzina 11.00
 • prowadzenie: Wanda Jabłońska (harfa)

Wanda Jabłońska harfistka, wokalistka, pianistka, magister muzykologii. Ukończyła studia w Instytucie Muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Absolwentka Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Na co dzień pracuje z dziećmi, realizując projekty związane z ich umuzykalnianiem w przedszkolach i szkołach podstawowych. Ponadto działa w ramach innych wrocławskich projektów muzycznych np. współpracuje podczas tworzenia słuchowiska pt. „Ptaki nocne” w reżyserii Marzeny Sadochy. Prywatnie mama dwójki chłopców. Jej pasją jest przede wszystkim muzyka w szczególności skupiająca się wokół harfy i fortepianu.


Niby blaszane, a jednak drewniane – saksofon i jego odmiany

 • 4 luty 2024 (niedziela), godzina 11.00
 • prowadzenie: Michał Chadam (saksofon)

Michał Chadam saksofonista, pianista, nauczyciel. Absolwent studiów I stopnia na kierunkach Jazz i Muzyka Estradowa oraz Edukacja Muzyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. Na co dzień nauczyciel muzyki oraz rytmiki w podwrocławskiej szkole podstawowej oraz leader w zespołach akademickich. Swoje umiejętności kształcił pod okiem wielu specjalistów z dziedziny edukacji oraz jazzu jak dr. hab. Janusz Brych, prof. UMCS dr. hab. Urszuli Bobryk oraz dr. hab Artura Wróbla. Jego pasja to przede wszystkim edukacja jazzowa najmłodszych. Swoje doświadczenie zdobywał w prywatnych placówkach muzycznych prowadząc zajęcia saksofonu oraz fortepianu (również w koncepcji E.Gordona). Jest również liderem wrocławskiego zespołu jazzowego SKAJP.


styczeń 2023


Koncert zimowy z okazji Dnia Babci i Dziadka

 • 21 stycznia 2024 (niedziela) 

Zapraszamy na koncert zimowy z okazji Dnia Babci i Dziadka, który poprowadzi Klaudia Ligorowska (fortepian) z udziałem Michała Chadama (saksofon, instrumentalista).

Klaudia Ligorowska – rytmiczka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia we Wrocławiu na wydziale Fortepianu, Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu na Wydziale Rytmiki. Magister Pedagogiki i absolwentka Uniwersytetu wrocławskiego na wydziale Filologii francuskiej. Swoje umiejętności rozwijała na certyfikowanych kursach z logorytmiki, terapii ręki, warsztatach improwizacji fortepianowej, metodyki nauczania rytmiki, teorii uczenia się muzyki wg koncepcji E. E. Gordona, a także na Ogólnopolskich Warsztatach Rytmicznych w Pile. Zawodowo instruktorka rytmiki we wrocławskich placówkach oświatowych, instruktorka zajęć muzycznych w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, nauczycielka wychowania przedszkolnego, wykładowca przedmiotu Metodyka Edukacji Muzycznej na studiach podyplomowych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu oraz trenerka nauczycieli polonijnych w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. Współpracuje również z Muzeum Pana Tadeusza prowadząc „Rodzinne Poranki Muzyczne” dla dzieci. Współpracowała z Telewizją Polską przy tworzeniu programu „Wesoła nauka”. Od kilku lat tworzy szkolenia dla nauczycieli i piosenki dla dzieci pod szyldem „Nutki dla Smyka”. Jest autorką płyty i książki „Dzieckiem fajnie być”.

Michał Chadam – saksofonista, pianista, nauczyciel. Absolwent studiów I stopnia na kierunkach Jazz i Muzyka Estradowa oraz Edukacja Muzyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. Na co dzień nauczyciel muzyki oraz rytmiki w podwrocławskiej szkole podstawowej oraz leader w zespołach akademickich. Swoje umiejętności kształcił pod okiem wielu specjalistów z dziedziny edukacji oraz jazzu jak dr. hab. Janusz Brych, prof. UMCS dr. hab. Urszuli Bobryk oraz dr. hab Artura Wróbla. Jego pasja to przede wszystkim edukacja jazzowa najmłodszych. Swoje doświadczenie zdobywał w prywatnych placówkach muzycznych prowadząc zajęcia saksofonu oraz fortepianu (również w koncepcji E.Gordona). Jest również liderem wrocławskiego zespołu jazzowego SKAJP. 


grudzień 2023


Proste i poprzeczne flety bajeczne

 • 10 grudnia 2023 (niedziela) 
 • prowadzenie: Gabriela Cybuch (flet prosty i poprzeczny)

Gabriela Cybuch – flecistka, muzykoterapeutka i nauczycielka śpiewu. Absolwentka studiów magisterskich na Akademii Muzycznej we Wrocławiu na specjalności muzykoterapia. Flecistka i wokalistka czynnie działająca przy licznych projektach muzycznych (m. in. zespół Fox in the Box, Francis Tuan, Bethel, Wrocławska Orkiestra Wszechmuzyczna) i współpracująca przy projektach teatralnych (współautorka muzyki do monodramu Te sprawy). Współpracuje z Dolnośląskim Centrum Psychoonkologii i Rehabilitacji, Wrocławską Szkołą Śpiewu oraz przedszkolem Serduszkowo, jako muzykoterapeutka i nauczycielka.


listopad 2023


Opowieści na ośmiu strunach, czyli skrzypce i altówka

 • 26 listopada 2023 (niedziela) 
 • prowadzenie: Katarzyna Bartos (skrzypce i altówka)

Katarzyna Bartos – teoretyczka muzyki i skrzypaczka, która pasją do muzyki zaraziła się w wieku 7 lat. Jej wielką miłością jest altówka. Certyfikowana nauczycielka Music Together® – amerykańskiej metody umuzykalniania dzieci i niemowląt. Na co dzień pracuje jako asystentka w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu i wykładowczyni w Akademii Melomana NFM, a w wolnym czasie prowadzi bloga z ciekawostkami o muzyce Fonochromie.


Koncert jesienny

 • 12 listopada 2023 (niedziela)
 • prowadzenie: Klaudia Ligorowska, Dominik Maciążek

Klaudia Ligorowska – rytmiczka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia we Wrocławiu na wydziale Fortepianu, Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu na wydziale Rytmiki. Magister Pedagogiki i absolwentka Uniwersytetu wrocławskiego na wydziale Filologii francuskiej. Swoje umiejętności rozwijała na certyfikowanych kursach z logorytmiki, terapii ręki, warsztatach improwizacji fortepianowej, metodyki nauczania rytmiki, teorii uczenia się muzyki wg koncepcji E. E. Gordona, a także na Ogólnopolskich Warsztatach Rytmicznych w Pile. Zawodowo instruktorka rytmiki we wrocławskich placówkach oświatowych, instruktorka zajęć muzycznych w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, nauczycielka wychowania przedszkolnego, wykładowca przedmiotu Metodyka Edukacji Muzycznej na studiach podyplomowych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu oraz trenerka nauczycieli polonijnych w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. Współpracuje również z Muzeum Pana Tadeusza prowadząc „Rodzinne Poranki Muzyczne” dla dzieci. Współpracowała z Telewizją Polską przy tworzeniu programu „Wesoła nauka”. Od kilku lat tworzy szkolenia dla nauczycieli i piosenki dla dzieci pod szyldem „Nutki dla Smyka”. Jest autorką płyty i książki „Dzieckiem fajnie być”.

Dominik Maciążek – akordeonista, który swoje umiejętności rozwijał w tak prestiżowych ośrodkach jak Musik und Kunst Privatuniversität w Wiedniu, Italian Accordion Academy w Urbino, Hochschule für Musik w Detmold oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.


październik 2023


Bębny, dzwonki, tamburyna, tak muzyka się zaczyna!

 • 29 października 2023 (niedziela) 
 • spotkanie z instrumentalistą Julianna Jurkiewicz instrumenty perkusyjne

Julianna Jurkiewicz - perkusistka i dyrygentka. Absolwentka Wydziału Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej wrocławskiej Akademii Muzycznej. Współpracuje z Chórem Chłopięcym NFM i Fundacją Sound Factory. Prowadzi zajęcia umuzykalniające dla dzieci oraz warsztaty muzyczne dla dorosłych. Ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia im. G. Bacewicz we Wrocławiu oraz Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu w klasie perkusji. Brała udział w wielu projektach muzycznych i artystycznych w Polsce i za granicą organizowanych między innymi przez Narodowe Forum Muzyki, Teatr Muzyczny Capitol czy Filharmonię Narodową.


Na powitanie gra na fortepianie

 • 15 października 2023 (niedziela) 
 • spotkanie z instrumentalistą Aleksandrą Szymańską fortepian

Aleksandra Szymańska rytmiczka, dyrygentka chóralna i animatorka kultury. Na co dzień pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w szkołach muzycznych I stopnia oraz Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Tworzy muzyczne bajki dla dzieci i prowadzi warsztaty z zakresu rytmiki i emisji głosu dla nauczycieli. Od lat poszerza swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie rytmiki E. Jaques–Dalcroze’a i teorii uczenia się muzyki według E. E. Gordona. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność edukacja muzyczna oraz prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych oraz jest studentką studiów magisterskich teorii muzyki Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu na Wydziale Rytmiki i Wydziale Wokalnym. Inicjatorka Rodzinnych Poranków Muzycznych w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu (2017). Uczestniczka projektu Polski Narodowy Chór Młodzieżowy (2017–2023), animatorka na spektaklach dla dzieci organizowanych przez Fundację Sztuka Forma oraz dyrygentka Chóru Melomana i Chóru Rodzinnego Narodowego Forum Muzyki. Od 2020 roku współpracuje z firmą Nutki dla smyka, pracuje w Centrum Edukacyjnym NFM. Prowadziła zajęcia muzyczne dla dzieci w Operze Wrocławskiej oraz dla dorosłych w Policealnym Studium Animatorów Kultury SKIBA we Wrocławiu. Należy do Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych „Mosty Kultury”.


czerwiec 2023


Spektakl „Nutki z Królestwa Muzyki”

 • 10 czerwca 2023 (sobota), godz. 11.00

Muzyczna bajka pt. „Nutki z Królestwa Muzyki – Urodziny Piosenki” to historia wzorowana na książce Lidii Bajkowskiej „Nutki z Królestwa Muzyki. Muzyka dla najmłodszych”, której towarzyszy improwizacja fortepianowa i śpiew wielogłosowy. Na potrzeby tej inicjatywy powstały autorskie piosenki nawiązujące tematem do książki, m.in.: „Urodziny Piosenki”, „Piosenka Smyczka”, „Czarne klawisze” i „Piosenka Finałowa”. Autorkami bajki są byłe członkinie Koła Artystyczno-Naukowego Edukacji Muzycznej, absolwentki Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Spektakl „Nutki z Królestwa Muzyki” stanowi kontynuację „Muzycznej bajki”, prezentowanej w Salonie Romantycznym Muzeum Pana Tadeusza 4 grudnia 2022 roku. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych – również osoby, które nie widziały poprzedniej części.


maj 2023


Barwy wiosny według dźwięków harfy.

 • 7 maja 2023 (niedziela), godz. 11.00

prowadzenie:
Wanda Jabłońska – harfistka, wokalistka, pianistka, magister muzykologii. Ukończyła studia w Instytucie Muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Absolwentka Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Na co dzień pracuje z dziećmi, realizując projekty związane z ich umuzykalnianiem w przedszkolach i szkołach podstawowych. Ponadto działa w ramach innych wrocławskich projektów muzycznych, np. współpraca podczas tworzenia słuchowiska pt. „Ptaki nocne” w reżyserii Marzeny Sadochy. Prywatnie mama dwójki chłopców. Jej pasją jest przede wszystkim muzyka w szczególności skupiająca się wokół harfy i fortepianu.


Majowo – na ludowo

 • 14 maja 2023 (niedziela), godz. 11.00

prowadzenie:
Hanna Gąsiorek – ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na kierunku pedagogika muzyczno-ruchowa/rytmika na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu oraz kompozycję i teorię muzyki ze specjalnością rytmika na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Od lat poszerza swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie rytmiki Émile’a Jaques’a-Dalcroze’a oraz w pokrewnych jej metodach umuzykalniania, uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach w Polsce (Katowice, Łódź, Poznań) i za granicą (Wiedeń, Bruksela). Jest dwukrotną stypendystką programu Erasmus; studiowała w Hannoverze (2014) i Barcelonie (2016). Posiada dyplom instruktorki tańca o specjalności taniec ludowy. Obecnie tańczy w grupie baletowej Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca Wrocław, prowadzi dziecięcy zespół ludowy przy Szkole Muzycznej I stopnia im. G. Bacewicz, gdzie pracuje jako nauczycielka rytmiki i kształcenia słuchu. Prowadzi również lekcje muzyczne w Centrum Edukacyjnym Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Współpracuje z Państwową Szkołą Muzyczną II stopnia im. R. Bukowskiego, której jest absolwentką, oraz z Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Oprócz działań w szkolnictwie muzycznym na co dzień pracuje we wrocławskich przedszkolach jako instruktorka rytmiki oraz prowadzi warsztaty z rytmiki oraz tańca ludowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, również w języku angielskim i niemieckim.


kwiecień 2023


Fagot – niecodzienna różnorodność

 • 23 kwietnia 2023 (niedziela), godz. 11.00

prowadzenie:
Urszula Kuś – jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. Grała też okazjonalnie w kilku koncertach z udziałem całej orkiestry. Przez 6 lat realizowała się jako organistka. Ukończyła wrocławski AWF.

Karol Kuś – fagocista, absolwent Szkoły Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. Założyciel i fagocista we Wrocławskiej Młodzieżowej Orkiestrze Kameralnej. Do tej pory występował w miejscach takich jak Narodowe Forum Muzyki, zamek Topacz czy Radio Wrocław. Oprócz gry na instrumencie śpiewa. Największym osiągnięciem chóralnym był śpiew w oficjalnym chórze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ukończył studia na AWF we Wrocławiu. Zawodowo pracuje jako doradca ds. nieruchomości.


Wiolonczelowy początek wiosny

 • 2 kwietnia 2023 (niedziela), godz. 11.00

prowadzenie:
Anna Fiedukiewicz studentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie wiolonczeli prof. Urszuli Marciniec-Mazur. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów dla solistów jak i zespołów kameralnych. Warsztat gry doskonaliła pod okiem dr Aldony Markowicz i mgr Katarzyny Baranowskiej. Uczestniczyła w lekcjach i kursach mistrzowskich między innymi z dr hab. Dominikiem Połońskim, dr Rafałem Kwiatkowskim, prof. Robertem Traininim i Giovannim Sollimą. Od 2018 roku uczy gry na wiolonczeli w Szkole Muzycznej Arka, gdzie pracuje z dziećmi i młodzieżą. Jako muzyk sesyjny współpracuje z Alicją Janosz.