Rodzinne poranki muzyczne
- niedziele, godz. 11.00
- wstęp: 10 zł od osoby, liczba miejsc ograniczona, bilety dostępne online oraz w kasach muzeum
Cykl zachęcający do uczestniczenia w kulturze już od najmłodszych lat, stworzony z myślą o rozwijaniu umiejętności świadomego i twórczego odbioru muzyki. Tematyczne koncerty skierowane są do rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym. Poranki przybliżą słuchaczom brzmienia rozmaitych instrumentów oraz pozwolą poznać różnorodność dźwiękowych i rytmicznych światów. Spotkania będą się odbywać w Salonie Romantycznym w Muzeum Pana Tadeusza.
Program
październik 2023
Na powitanie gra na fortepianie
- 15 października 2023 (niedziela)
- spotkanie z instrumentalistą Aleksandrą Szymańską – fortepian

Aleksandra Szymańska – rytmiczka, dyrygentka chóralna i animatorka kultury. Na co dzień pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w szkołach muzycznych I stopnia oraz Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Tworzy muzyczne bajki dla dzieci i prowadzi warsztaty z zakresu rytmiki i emisji głosu dla nauczycieli. Od lat poszerza swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie rytmiki E. Jaques–Dalcroze’a i teorii uczenia się muzyki według E. E. Gordona. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność edukacja muzyczna oraz prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych oraz jest studentką studiów magisterskich teorii muzyki Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu na Wydziale Rytmiki i Wydziale Wokalnym. Inicjatorka Rodzinnych Poranków Muzycznych w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu (2017). Uczestniczka projektu Polski Narodowy Chór Młodzieżowy (2017–2023), animatorka na spektaklach dla dzieci organizowanych przez Fundację Sztuka Forma oraz dyrygentka Chóru Melomana i Chóru Rodzinnego Narodowego Forum Muzyki. Od 2020 roku współpracuje z firmą Nutki dla smyka, pracuje w Centrum Edukacyjnym NFM. Prowadziła zajęcia muzyczne dla dzieci w Operze Wrocławskiej oraz dla dorosłych w Policealnym Studium Animatorów Kultury SKIBA we Wrocławiu. Należy do Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych „Mosty Kultury”.
Bębny, dzwonki, tamburyna, tak muzyka się zaczyna!
- 29 października 2023 (niedziela)
- spotkanie z instrumentalistą Klaudią Ligorowską – instrumenty perkusyjne

Klaudia Ligorowska – rytmiczka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia we Wrocławiu na wydziale Fortepianu, Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu na wydziale Rytmiki. Magister Pedagogiki i absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na wydziale Filologii francuskiej. Swoje umiejętności rozwijała na certyfikowanych kursach z logorytmiki, terapii ręki, warsztatach improwizacji fortepianowej, metodyki nauczania rytmiki, teorii uczenia się muzyki wg koncepcji E. E. Gordona, a także na Ogólnopolskich Warsztatach Rytmicznych w Pile. Zawodowo instruktorka rytmiki we wrocławskich placówkach oświatowych, instruktorka zajęć muzycznych w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, nauczycielka wychowania przedszkolnego, wykładowca przedmiotu Metodyka Edukacji Muzycznej na studiach podyplomowych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu oraz trenerka nauczycieli polonijnych w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. Współpracuje również z Muzeum Pana Tadeusza prowadząc „Rodzinne Poranki Muzyczne” dla dzieci. Współpracowała z Telewizją Polską przy tworzeniu programu „Wesoła nauka”. Od kilku lat tworzy szkolenia dla nauczycieli i piosenki dla dzieci pod szyldem „Nutki dla Smyka”. Jest autorką płyty i książki „Dzieckiem fajnie być”.
Minione
czerwiec 2023
Spektakl „Nutki z Królestwa Muzyki”
- 10 czerwca 2023 (sobota), godz. 11.00
Muzyczna bajka pt. „Nutki z Królestwa Muzyki – Urodziny Piosenki” to historia wzorowana na książce Lidii Bajkowskiej „Nutki z Królestwa Muzyki. Muzyka dla najmłodszych”, której towarzyszy improwizacja fortepianowa i śpiew wielogłosowy. Na potrzeby tej inicjatywy powstały autorskie piosenki nawiązujące tematem do książki, m.in.: „Urodziny Piosenki”, „Piosenka Smyczka”, „Czarne klawisze” i „Piosenka Finałowa”. Autorkami bajki są byłe członkinie Koła Artystyczno-Naukowego Edukacji Muzycznej, absolwentki Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Spektakl „Nutki z Królestwa Muzyki” stanowi kontynuację „Muzycznej bajki”, prezentowanej w Salonie Romantycznym Muzeum Pana Tadeusza 4 grudnia 2022 roku. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych – również osoby, które nie widziały poprzedniej części.
maj 2023
Barwy wiosny według dźwięków harfy.
- 7 maja 2023 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Wanda Jabłońska – harfistka, wokalistka, pianistka, magister muzykologii. Ukończyła studia w Instytucie Muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Absolwentka Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Na co dzień pracuje z dziećmi, realizując projekty związane z ich umuzykalnianiem w przedszkolach i szkołach podstawowych. Ponadto działa w ramach innych wrocławskich projektów muzycznych, np. współpraca podczas tworzenia słuchowiska pt. „Ptaki nocne” w reżyserii Marzeny Sadochy. Prywatnie mama dwójki chłopców. Jej pasją jest przede wszystkim muzyka w szczególności skupiająca się wokół harfy i fortepianu.
Majowo – na ludowo
- 14 maja 2023 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Hanna Gąsiorek – ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na kierunku pedagogika muzyczno-ruchowa/rytmika na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu oraz kompozycję i teorię muzyki ze specjalnością rytmika na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Od lat poszerza swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie rytmiki Émile’a Jaques’a-Dalcroze’a oraz w pokrewnych jej metodach umuzykalniania, uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach w Polsce (Katowice, Łódź, Poznań) i za granicą (Wiedeń, Bruksela). Jest dwukrotną stypendystką programu Erasmus; studiowała w Hannoverze (2014) i Barcelonie (2016). Posiada dyplom instruktorki tańca o specjalności taniec ludowy. Obecnie tańczy w grupie baletowej Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca Wrocław, prowadzi dziecięcy zespół ludowy przy Szkole Muzycznej I stopnia im. G. Bacewicz, gdzie pracuje jako nauczycielka rytmiki i kształcenia słuchu. Prowadzi również lekcje muzyczne w Centrum Edukacyjnym Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Współpracuje z Państwową Szkołą Muzyczną II stopnia im. R. Bukowskiego, której jest absolwentką, oraz z Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Oprócz działań w szkolnictwie muzycznym na co dzień pracuje we wrocławskich przedszkolach jako instruktorka rytmiki oraz prowadzi warsztaty z rytmiki oraz tańca ludowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, również w języku angielskim i niemieckim.
kwiecień 2023
Fagot – niecodzienna różnorodność
- 23 kwietnia 2023 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Urszula Kuś – jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. Grała też okazjonalnie w kilku koncertach z udziałem całej orkiestry. Przez 6 lat realizowała się jako organistka. Ukończyła wrocławski AWF.
Karol Kuś – fagocista, absolwent Szkoły Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. Założyciel i fagocista we Wrocławskiej Młodzieżowej Orkiestrze Kameralnej. Do tej pory występował w miejscach takich jak Narodowe Forum Muzyki, zamek Topacz czy Radio Wrocław. Oprócz gry na instrumencie śpiewa. Największym osiągnięciem chóralnym był śpiew w oficjalnym chórze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ukończył studia na AWF we Wrocławiu. Zawodowo pracuje jako doradca ds. nieruchomości.
Wiolonczelowy początek wiosny
- 2 kwietnia 2023 (niedziela), godz. 11.00
prowadzenie:
Anna Fiedukiewicz – studentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie wiolonczeli prof. Urszuli Marciniec-Mazur. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów dla solistów jak i zespołów kameralnych. Warsztat gry doskonaliła pod okiem dr Aldony Markowicz i mgr Katarzyny Baranowskiej. Uczestniczyła w lekcjach i kursach mistrzowskich między innymi z dr hab. Dominikiem Połońskim, dr Rafałem Kwiatkowskim, prof. Robertem Traininim i Giovannim Sollimą. Od 2018 roku uczy gry na wiolonczeli w Szkole Muzycznej Arka, gdzie pracuje z dziećmi i młodzieżą. Jako muzyk sesyjny współpracuje z Alicją Janosz.