Oferta na sezon 2022/2023

Rodzinne poranki muzyczne

 • niedziele, godz. 11.00
 • wstęp: 10 zł od osoby, liczba miejsc ograniczona, bilety dostępne online oraz w kasach muzeum

Cykl zachęcający do uczestniczenia w kulturze już od najmłodszych lat, stworzony z myślą o rozwijaniu umiejętności świadomego i twórczego odbioru muzyki. Tematyczne koncerty skierowane są do rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym. Poranki przybliżą słuchaczom brzmienia rozmaitych instrumentów oraz pozwolą poznać różnorodność dźwiękowych i rytmicznych światów. Spotkania będą się odbywać w Salonie Romantycznym w Muzeum Pana Tadeusza.


Program


październik 2022


Bam, bam, bam, na rurkach i bębnach gram!

 • 9 października 2022 (niedziela), godz. 11.00

prowadzenie:
Klaudia Ligorowska – rytmiczka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia we Wrocławiu na wydziale Fortepianu, Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu na wydziale Rytmiki. Magister Pedagogiki i absolwentka Uniwersytetu wrocławskiego na wydziale Filologii francuskiej. Swoje umiejętności rozwijała na certyfikowanych kursach z logorytmiki, terapii ręki, warsztatach improwizacji fortepianowej, metodyki nauczania rytmiki, teorii uczenia się muzyki wg koncepcji E. E. Gordona, a także na Ogólnopolskich Warsztatach Rytmicznych w Pile. Zawodowo instruktor rytmiki we wrocławskich placówkach oświatowych, instruktor zajęć muzycznych w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, nauczyciel wychowania przedszkolnego, wykładowca przedmiotu Metodyka Edukacji Muzycznej na studiach podyplomowych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu oraz trener nauczycieli polonijnych w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. Współpracuje również z Muzeum Pana Tadeusza prowadząc „Poranki Muzyczne” dla dzieci. Współpracowała z Telewizją Polską przy tworzeniu programu „Wesoła nauka”. Od kilku lat tworzy szkolenia dla nauczycieli i piosenki dla dzieci pod szyldem „Nutki dla Smyka”. Jest autorką płyty i książki „Dzieckiem fajnie być”.


Saksofonowe granie – niby blaszany, a jednak drewniany

 • 23 października 2022 (niedziela), godz. 11.00

prowadzenie:
Michał Chadam – saksofonista, pianista, nauczyciel. Absolwent studiów I stopnia na kierunkach Jazz i Muzyka Estradowa oraz Edukacja Muzyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. Na co dzień nauczyciel muzyki oraz rytmiki w podwrocławskiej szkole podstawowej oraz leader w zespołach akademickich. Swoje umiejętności kształcił pod okiem wielu specjalistów z dziedziny edukacji oraz jazzu jak dr. hab. Janusz Brych, prof. UMCS dr. hab. Urszuli Bobryk oraz dr. hab Artura Wróbla. Jego pasja to przede wszystkim edukacja jazzowa najmłodszych. Swoje doświadczenie zdobywał w prywatnych placówkach muzycznych prowadząc zajęcia saksofonu oraz fortepianu (również w koncepcji E.Gordona). Jest również liderem wrocławskiego zespołu jazzowego SKAJP.


listopad 2022


Akordeon - instrument, który oddycha

 • 6 listopada 2022 (niedziela), godz. 11.00

prowadzenie:
Dominik Maciążek – wszechstronny muzyk, który swoje umiejętności rozwijał w tak prestiżowych ośrodkach jak Musik und Kunst Privatuniversität w Wiedniu, Italian Accordion Academy w Urbino, Hochschule für Musik w Detmold oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ważną część jego działalności stanowi edukacja. Prowadzi swoją klasę akordeonu, zajęcia muzyczne oraz warsztaty dla dzieci.


W krainie rytmów

 • 20 listopada 2022 (niedziela), godz. 11.00

prowadzenie:
Julianna Jurkiewicz – perkusistka i dyrygentka. Absolwentka Wydziału Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej wrocławskiej Akademii Muzycznej. Współpracuje z Chórem Chłopięcym NFM i Fundacją Sound Factory. Prowadzi zajęcia umuzykalniające dla dzieci oraz warsztaty muzyczne dla dorosłych. Ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia im. G. Bacewicz we Wrocławiu oraz Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu w klasie perkusji. Brała udział w wielu projektach muzycznych i artystycznych w Polsce i za granicą organizowanych między innymi przez Narodowe Forum Muzyki, Teatr Muzyczny Capitol czy Filharmonię Narodową.


grudzień 2022


Spektakl Muzyczna Bajka

 • 4 grudnia 2022 (niedziela), godz. 11.00

„Muzyczna bajka” to historia wzorowana na książce Lidii Bajkowskiej „Bajka o Piosence i Nutkach”, której towarzyszy improwizacja fortepianowa. Na potrzeby tej inicjatywy powstały autorskie piosenki nawiązujące tematem do książki: „Piosenka, Piosenka”, „Klawiatura”, „Mole”, „Profesor Wiolin i Bas”, „Piosenka o nutkach” oraz finałowa „Nasza bajka”. Autorkami „Muzycznej bajki” są byłe członkinie Koła Artystyczno-Naukowego Edukacji Muzycznej, absolwentki Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

scenariusz:

 • Paulina Michalska
 • Melisa Bereżańska
 • Aleksandra Szymańska
 • Karolina Altmajer-Moskal
 • Anna Kubiak

występują:

 • Karolina Altmajer-Moskal
 • Mateusz Czajka
 • Dominik Jarocki
 • Julianna Jurkiewicz
 • Paulina Michalska
 • Aleksandra Szymańska

Podróż zimowa z dźwiękami harfy

 • 11 grudnia 2022 (niedziela), godz. 11.00

prowadzenie:
Wanda Jabłońska – harfistka, wokalistka, pianistka, magister muzykologii. Ukończyła studia w Instytucie Muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Absolwentka Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Na co dzień pracuje z dziećmi, realizując projekty związane z ich umuzykalnianiem w przedszkolach i szkołach podstawowych. Ponadto działa w ramach innych wrocławskich projektów muzycznych np. współpraca podczas tworzenia słuchowiska pt. „Ptaki nocne” w reżyserii Marzeny Sadochy. Prywatnie mama dwójki chłopców. Jej pasją jest przede wszystkim muzyka w szczególności skupiająca się wokół harfy i fortepianu.


Świąteczne muzykowanie na perkusji i fortepianie

 • 18 grudnia 2022 (niedziela), godz. 11.00

prowadzenie:
Aleksandra Szymańska – rytmiczka, dyrygentka chóralna i animatorka kultury. Na co dzień pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Pracuje w przedszkolach, szkołach muzycznych oraz Policealnym Studium Animatorów Kultury SKIBA we Wrocławiu. Tworzy przedstawienia dla dzieci i prowadzi warsztaty z zakresu rytmiki i emisji głosu dla nauczycieli. Od lat poszerza swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie rytmiki E. Jaques-Dalcroze’a i teorii uczenia się muzyki według E. E. Gordona. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność edukacja muzyczna oraz prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej oraz jest studentką studiów magisterskich teorii muzyki na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu na Wydziale Rytmiki i Wydziale Wokalnym w klasie prof. dr hab. Bogdana Makala. Inicjatorka Rodzinnych Poranków Muzycznych w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Uczestniczka projektu Polski Narodowy Chór Młodzieżowy od 2017 r., animatorka na spektaklach dla dzieci organizowanych przez Fundację Sztuka Forma oraz dyrygentka Chóru Melomana Narodowego Forum Muzyki, a od 2018 asystentka prof. dr hab. Agnieszki Franków-Żelazny w Chórze Fenix. Od 2020 roku współpracuje z firmą Nutki dla smyka, pracuje w Centrum Edukacyjnym NFM. W 2021 roku prowadziła również zajęcia muzyczne dla dzieci w Operze Wrocławskiej, a także dołączyła do Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych "Mosty Kultury". Od 2022 prowadzi również Chór Rodzinny w Narodowym Forum Muzyki.