wystawa czasowa

„Im więcej Ci dano, tym więcej jesteś winien….”


Dary Fundacji Lanckorońskich i Piotra Pinińskiego dla Ossolineum

  • 23 września–18 grudnia 2016
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Rynek 6, Wrocław

Na pierwszym piętrze wystawy głównej Muzeum Pana Tadeusza w sali Biblioteka prezentowany jest zbiór miniatur i rękopisy podarowane Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich przez Fundację Lanckorońskich oraz Piotra Pinińskiego.

Miniatury ze zbioru wybitnego polskiego arystokraty Karola Lanckorońskiego (1848-1933) to unikatowa kolekcja niewielkich rozmiarów dzieł sztuki o wysokiej klasie artystycznej i znacznej wartości historycznej. Zawiera wizerunki przodków oraz podobizny znakomitości historycznych, niektóre z nich są autorstwa wybitnych artystów: m.in. Jeana Baptisty Isabeya, Augustyna Ritta, Henryka Fügera. Eksponowany zbiór obejmuje obiekty wykonane w ciągu trzech stuleci, od XVII do końca XIX wieku i daje prawdziwy przegląd technik miniatorskich: malowane olejno na pergaminie, akwarele i gwasze na kościanej płytce oraz miniatury wykonane na podkładzie fotograficznym. Na wystawie eksponowane są również cenne iluminowane rękopisy pochodzące z XV-XIX wieku, które w darze przekazał Piotr Piniński, potomek i spadkobierca prof. Leona hrabiego Pinińskiego, znanego prawnika, namiestnika Galicji, kolekcjonera i mecenasa sztuki.

Miniatury i rękopisy prezentowane są w sali Biblioteka. Przywołuje ona ważną dla romantyków przestrzeń pasji do zbierania książek, a także miejsce wiedzy i inspiracji twórczej. W XIX wieku bibliofilstwo wpisywało się w ogólny trend kolekcjonerstwa, niezmiernie rozpowszechniony wśród bogatszych warstw. Jednym z przejawów tego typu działalności było tworzenie zbiorów o charakterze artystycznym, w tym miniatur. Nierzadko biblioteka jako źródło wiedzy współegzystowała w jednym pomieszczeniu z gabinetem kolekcjonera.

Unikatowe 43 miniatury są umieszczone na półkach bibliotecznych, rękopisy natomiast prezentowane są w wysuwanych szufladach. Umieszczenie cennych iluminowanych manuskryptów w szufladach pozwoli na ich bliższy ogląd, a także chroni przed stałą, niekorzystną ekspozycją na światło.


Informacje o wystawie

kurator wystawy: Anita Soroko
wybór i opracowanie rękopisów: Elżbieta Ostromęcka
realizacja wystawy: Alicja Przestalska
współpraca: Pracownia Konserwatorska i Introligatorska pod kierownictwem Małgorzaty Grocholskiej
program edukacyjny: Kinga Łaska


Program towarzyszący

Wykłady
  • sobota, 24 września, godz. 16.00
    „Zapomniany mikrokosmos. Miniatury z rodzinnej kolekcji Karoliny i Antoniego Lanckorońskich”
    prowadzenie: Anita Soroko
  • sobota, 29 października, godz. 16.00
    „Moda kobieca przełomu XVIII i XIX wieku na miniaturach z daru Fundacji Lanckorońskich”
    prowadzenie: dr Piotr Szaradowski
  • sobota, 19 listopada, godz. 16.00
    „Miniatury - historia, technika i znaczenie”
    prowadzenie: Paulina Szeląg
Zajęcia rodzinne
  • sobota, 8 października, godz. 12.00-14.00
    „W świecie Guliwera”

Jak to jest znaleźć się w świecie bardzo małych przedmiotów? Będziemy mogli przekonać się o tym zwiedzając wystawę miniatur portretowych z kolekcji Karoliny i Antoniego Lanckorońskich. Podczas warsztatów spróbujemy odkryć tajemnicę ich powstawania, dowiemy się kogo przedstawiają i do czego służyły. Następnie sami wykonamy portrety swoich bliskich i zamkniemy je w pamiątkowych medalionach. Warsztat dla dzieci od 7 do 12 lat.

 

***

Zapisy i szczegółowe informacje:
edukacja-mpt@ossolineum.pl
tel. 71 75 50 651 do 654