Łap chwile na Dolnym Śląsku

• dziedziniec Muzeum Pana Tadeusza
    Rynek 6, Wrocław
  • wstęp wolny
Na zdjęciu turyści w pobliżu Śnieżnych Kotłów. Karkonosze, 1970. Fot. S. Arczyński

Zapraszamy na wystawę planszową, która dzięki archiwalnym zdjęciom z okresu PRL-u pokazuje, jak spędzano lato na Dolnym Śląsku. Wszystkie fotografie pochodzą ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Wakacje to, zdawałoby się, dla wielu z nas czas odpoczynku, tymczasem dla innych to okres wytężonej pracy. Postacie na prezentowanych zdjęciach, których autorami są znani polscy fotografowie – Stefan Arczyński, Stanisław Kokurewicz, Tadeusz Szwed, Henryk Derczyński, Tadeusz Drankowski, Adam Hawałej i Jan Bułhak – uchwycono w trakcie wykonywania czynności banalnych, ale tak dobrze nam znanych z okresu wypoczynkowego. Widzimy zatem opalających się urlopowiczów, seniorów łączących wypoczynek z robieniem na drutach, turystów wędrujących po górach, kuracjuszy poddawanych zabiegom w sanatorium, artystów biorących udział w koncercie plenerowym, pielgrzymów, pracowników zbierających warzywa czy owoce oraz młodzież zarabiającą na wakacje.

Właśnie te błahe, powtarzalne momenty kontrastują z ulotnymi, należącymi do przeszłości historiami. Na wrocławskim rynku stoi samochód marki Syrena, w którym można spróbować szukać szczęścia w loterii. Podglądamy realizację kultowego filmu „Nie ma mocnych” i jesteśmy świadkami uruchomienia pierwszego pociągu elektrycznego w Wrocławia do Oleśnicy. Dziwimy się również, obserwując zaangażowanych do pracy w PGR pracowników Ossolineum. Patrzymy na budowę obserwatorium meteorologicznego na szczycie Śnieżki, obserwujemy podkuwanie konia w mieście, czy wreszcie przyglądamy się  manifestacji antywojennej upamiętniającej rocznicę II wojny światowej.

Fotografie łączy miejsce wykonania zdjęć: Dolny Śląsk – region o zróżnicowanym nizinno-górzystym krajobrazie, w którym wiele jest zamków i innych wspaniałych obiektów architektonicznych, podkreślających bogactwo oraz piękno tej części Polski. Wspólne na prezentowanych fotografiach jest także naturalne światło. Silnie świecące słońce przydaje nostalgii tym czarno-białym scenom z czasów
PRL-u.

A Ty jak spędzasz wakacje na Dolnym Śląsku?

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza