Czeskie krymi: „Południca” Jiřiego Březiny

Jiří Březina, „Południca”, Wydawnictwo Afera, Wrocław 2021

Polecamy lekturę na lato! Sześćdziesiąty piąty odcinek podcastu „W księgarni” poświęciliśmy czeskiej powieści „Południca” Jiřiego Březiny w przekładzie Agaty Wróbel. Książka ukazała się w Polsce w 2021 roku nakładem wrocławskiego wydawnictwa Afera w serii „Czeskie krymi”. To część serii trzech doskonałych kryminałów z Tomášem Volfem w roli głównej. W Czechach „Południca” ukazała się w 2016 roku, a jej oryginalny tytuł to „Polednice”. Za projekt okładki odpowiedzialna jest Kasia Michałkiewicz-Hansen, za oprawę graficzną grupa Mimi Wasilewska.

Jiří Březina jest autorem powieści kryminalnych, tłumaczem i copywriterem. Ukończył anglistykę i nauki społeczne na Uniwersytecie Karola w Pradze. Pracował jako urzędnik, obecnie tworzy teksty na strony internetowe. W 2013 roku ukazała się jego debiutancka powieść „Na kopci”, która spotkała się z wieloma przychylnymi recenzjami, a także otrzymała Nagrodę Jiřiego Marka – przyznawaną co roku w Czechach za najlepszy kryminał. W 2020 roku autor ponownie otrzymał tę nagrodę, tym razem za „Vzplanutí”. 

Agata Wróbel jest tłumaczką literatury czeskiej i rosyjskiej. Ukończyła bohemistykę i polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z Książkowymi Klimatami, Amalteą, Otwartym i Lingeą. Była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 oraz do nagrody imienia Suzanny Roth dla młodych tłumaczy literatury czeskiej. Przekładała prozę między innymi takich autorek jak Radka Denemarková, Anna Bolavá, Markéta Pilátova i Tatiana Zamirowska. Jest członkinią Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. 

Akcja „Południcy” toczy się w Czeskich Budziejowicach, opowiada o śledztwie prowadzonym przez dwoje policjantów: Tomáša Volfa – bohatera wcześniejszego kryminału Březiny „Przedawnienia” oraz Evę Černą. Březina zdecydował się wrócić w „Południcy” do czasów sprzed akcji z „Przedawnienia”, jest więc ona chronologicznie pierwszym tomem serii i ukazuje początki pracy Volfa w policji. Oczywiście te dwie książki można czytać niezależnie, w dowolnej kolejności. Fabuła „Południcy” rozpoczyna się w momencie, gdy na osiedlu „Wschód” znalezione zostają zwłoki młodej kobiety. Początkowo sprawa wygląda na samobójstwo, jednak okazuje się, że mamy do czynienia z morderstwem. W środku dnia dochodzi do uduszenia, nie znaleziono świadków zdarzenia – nikt niczego nie widział, nie słyszał, nie ma nagrań z monitoringu. Volf oraz Černá tworzą zgrany i oryginalny duet, pomimo odmiennych cech charakteru. Para walczy nie tylko z biurokracją w policji, lecz również z falą upałów. Na domiar złego sprawę przejmują śledczy z Pragi, którzy pomiatają funkcjonariuszami z prowincji. 

„– Anonimowość wielkiego miasta – pouczył koleżankę. – Typowe blokowisko. Ludzie traktują dom jak hotel, nie wiedzą nawet, kto mieszka za ścianą. Niczego nie słyszą, niczego nie widzą, nic ich nie obchodzi. W każdym razie dopóki mają gdzie zaparkować samochód. Zero poczucia wspólnoty. Każdy pilnuje własnego nosa”.


Więcej publikacji