Galaktyka Calvino

Osiemdziesiąty trzeci odcinek podcastu „W księgarni” składa się z dwóch części. W pierwszej przygotowaliśmy omówienie wybranych pozycji z twórczości Itala Calvina, druga to zapis spotkania z cyklu „Tłumacz w muzeum”, które odbyło się 9 września 2023 roku. Z Anną Wasilewską, tłumaczką literatury francuskiej i włoskiej, w tym dzieł Calvina, rozmawiała Anna Karczewska (Państwowy Instytut Wydawniczy).

Italo Calvino to wybitny włoski pisarz, który urodził się w 1923 roku na Kubie i zmarł w 1985 roku we Włoszech. Jest uważany za jednego z najważniejszych autorów XX wieku i jednego z głównych przedstawicieli literatury postmodernistycznej. Był znany z niezwykłej wyobraźni i zdolności do tworzenia fantastycznych i surrealistycznych światów. Pisał o miastach, kosmosie, historii, filozofii, przyrodzie. Calvino jest też uważany za jednego z głównych przedstawicieli literatury postmodernistycznej, która kwestionuje tradycyjne formy narracji i metafizyczne założenia. 

Pierwsza część podcastu prezentuje wybrane dzieła Calvina opublikowane w nowych edycjach przez Państwowy Instytut Wydawniczy, które znajdziecie Państwo w muzealnej księgarni. 

„Niewidzialne miasta” to jedna z jego najbardziej znanych książek autora, mistyczna podróż przez fikcyjne miasta opisane przez Marco Polo Kubilajowi Chanowi. Rzecz jest głęboko filozoficzna i poetycka, a jednocześnie eksperymentalna w formie. Nie ma tradycyjnej fabuły ani głównego bohatera. Zamiast tego skupia się na opisach pięćdziesięciu pięciu miast. Każde jest krótką opowieścią wyjątkową pod względem atmosfery, architektury i znaczenia. 

„Trudne miłości” to nietradycyjny zbiór opowiadań. Calvino eksploruje subtelne aspekty ludzkich emocji i zmysłowości, koncentrując się na codziennych chwilach i pragnieniach. Jego prozy zdają się podążać ścieżką prostych, codziennych wydarzeń, ale w rzeczywistości ukazują głębokie pragnienia i emocje, które tkwią w ludziach. 

 „Jeżeli t=0” to jedenaście opowiadań, które zostały podzielone na trzy autonomiczne części, a każda ma inną koncepcję i metodę narracyjną. W pierwszej Calvino eksploruje mitologię naukowych hipotez. Wnikliwie przygląda się różnym teoriom naukowym i stara się nadać im literacką formę. Druga część jest prowadzona według zasad fizyki kwantowej. W tym przypadku każdy odcinek czasu rozwidla się, tworząc alternatywne warianty rzeczywistości. Ostatnia część, mająca charakter bardziej dedukcyjny, wykorzystuje logikę i abstrakcyjne myślenie. Łukasz Orbitowski zauważył, że „Jeżeli t=0” to wyjątkowe dzieło, które stanowi inteligentną zabawę z matematyką i coraz bardziej błyskotliwy eksperyment, choć może wydawać się zbyt „mądre”.


Więcej publikacji