Grecja na Dolnym Śląsku

Grecja na Dolnym Śląsku
spotkanie w ramach cyklu Misja: Polska. Misja: Wrocław
o powojennych dziejach miasta 

  • 6 grudnia 2018 (czwartek), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl
    (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)

Zapraszamy  na spotkanie z redaktorem Dionisiosem Sturisem poświęcone historii greckich uchodźców, przyjętych pod koniec lat 40. XX wieku do Polski, połączone z promocją jego ostatniej książki Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji.

Jest rok 1948. Zdewastowana wojenną pożogą Polska mozolnie próbuje się odbudować. Bieda aż piszczy, niemal wszyscy cierpią niedostatek, a mimo to na zaproszenie ówczesnych władz do kraju przybywa 3934 greckich i macedońskich dzieci, w tym wiele sierot – to najmłodsze ofiary trwającej w Grecji wojny domowej. Rok później Polska przyjmuje także tysiące inwalidów wojennych, dla których otwiera specjalny szpital, i tysiące weteranów, którym oferuje dach nad głową i pracę. Przybysze z Grecji nigdy wcześniej nie słyszeli o Polsce, nie znali języka, a bez problemu się tu zadomowili i zostali na wiele lat.

Bohaterem spotkania Grecja na Dolnym Śląsku będzie Dionisios Sturis autor książki Nowe życie. Jest dziennikarzem i reporterem, m.in. w radiu TOK FM, gdzie zajmuje się tematyką zagraniczną. Jako korespondent polskich mediów towarzyszył uchodźcom szukającym schronienia w Europie i relacjonował przebieg „wielkiego kryzysu” w Grecji. Nominowany do prestiżowych nagród za teksty prasowe i reportaże radiowe. Jego debiutancką książkę Grecja. Gorzkie pomarańcze (W.A.B. 2013) nominowano do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Jest też autorem książki Gdziekolwiek mnie rzucisz, reportażu o Polakach i mieszkańcach wyspy Man (W.A.B. 2015).

Na spotkanie z cyklu Misja: Polska. Misja: Wrocław zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza w czwartek 6 grudnia 2018 o godzinie 17.00. Rozmowę poprowadzi dr Mateusz Palka.

gość: 
Dionisios Sturis – reporter TOK FM. Urodzony w Grecji, wychowany w Polsce. Jego reportaż Złoty Świt został nominowany do nagrody dziennikarskiej Grand Press w kategorii reportażu radiowego, natomiast książka Grecja. Gorzkie pomarańcze znalazła się wśród 10 nominowanych do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Jego ostatnia praca Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji (2017) to odtworzenie historii uchodźców (3934 dzieci i 9200 dorosłych), których pod koniec lat 40. XX wieku z pogrążonej w wojnie domowej Grecji przyjęła Polska.

prowadzący:
dr Mateusz Palka – doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, kulturoznawca, autor tekstów krytycznych i esejów o sztuce, fotograf. Współautor wystawy stałej Misja: Polska poświęconej życiu i działalności Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Kurator i współautor wystaw fotograficznych, biograficznych i muzealnych. Współscenarzysta komiksów Kurier z Warszawy (2014) i Wojna w eterze (2018) oraz współautor książki Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana (2014). Członek ZPAF-u. Pracuje w Gabinetach Świadków Historii Muzeum Pana Tadeusza ZNiO. Stały współpracownik pisma artystycznego „Format”.

O cyklu >>Misja: Polska. Misja: Wrocław – spotkania o powojennych dziejach miasta:
Cykl wykładów i spotkań, w ramach których poruszamy tematykę powojennych dziejów Wrocławia i Dolnego Śląska – regionu jak w soczewce skupiającego dramatyczne wydarzenia czasów współczesnych. Okres od 1945 roku to czas przemiany miasta z niemieckiego Breslau w polski Wrocław, niemieckiego Niederschlesien w polski Dolny Śląsk. To czas niemal całkowitej wymiany ludności, odbudowy z ruin, powstania nowej administracji, tworzenia zrębów życia naukowego i kulturalnego, ale też walki z panującym ustrojem. W czasie naszych spotkań rozmawiamy o dziejach miasta i regionu, a także o poszukiwaniach tożsamości przez mieszkańców, którym przyszło żyć w zupełnie obcym zakątku Europy.