Lekcje muzealne o Tadeuszu Różewiczu

Oferta specjalna

W związku z Rokiem Tadeusza Różewicza poszerzamy naszą ofertę edukacyjną o tematy lekcji muzealnych związane z tym wybitnym poetą.

Tadeusz Różewicz, wtorek, 21 kwietnia 2010, fot. Janusz Stankiewicz

Lekcje online

Różewicz we Wrocławiu. Śladami poety

Dla uczniów IV–VIII klas szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych proponujemy lekcję „Różewicz we Wrocławiu. Śladami poety”, która jest spotkaniem z poetą – od 1968 roku wrocławianinem. Podczas zajęć uczniowie odkryją w stolicy Dolnego Śląska miejsca, z którymi pisarz był związany, które lubił odwiedzać, i które były dla niego twórczą inspiracją. Zobaczą również, czym zaowocowały wrocławskie spacery i znajomości artysty.

„Przyszli żeby zobaczyć poetę”. Różewicz w zbiorach Ossolineum

Do uczniów klas VII–VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych skierowana jest lekcja zatytułowana „Przyszli żeby zobaczyć poetę. Różewicz w zbiorach Ossolineum”. Uczestnicy tych zajęć poznają Tadeusza Różewicza i jego dzieła dzięki fragmentom znajdującej się w Ossolineum spuścizny poety, m.in. wybranym wierszom i „Kartotece” oraz innym materiałom. Podczas lekcji opowiemy, jakie czynniki kształtowały postawę twórczą Różewicza, kandydata do literackiej Nagrody Nobla.

Lekcje stacjonarne

Słowa, kształty i kolory. Spotkanie z Poetą

Dla uczniów I–III klas szkoły podstawowej proponujemy lekcję „Słowa, kształty i kolory. Spotkanie z Poetą”. Uczniowie przeniosą się w świat dzieciństwa Tadeusza Różewicza i jego fascynacji naturą. Poznają zbiór zabawek sławnego poety, którymi interesował się przez całe życie – sam też tworzył zabawki-instalacje. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję rozwijać swoją wyobraźnię poprzez kontakt z abstrakcyjnym malarstwem i grafikami autorstwa znanego wrocławskiego artysty, a także poezją.

Tadeusz Różewicz i jego wrocławskie spacery

Do uczniów IV–VI, VII–VIII klas szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej skierowana jest lekcja zatytułowana „Tadeusz Różewicz i jego wrocławskie spacery”. Zajęcia zapraszają do odkrywania ulubionych przez Tadeusza Różewicza tras spacerowych we Wrocławiu, w którym mieszkał od 1968 roku. Na mapie miejsc szczególnie chętnie przez poetę odwiedzanych znalazły się parki i ogrody, Ostrów Tumski, Rynek i teatry. Uczniowie poznają wrocławskie inscenizacje najbardziej znanych sztuk Różewicza, dowiedzą się również o artystycznych pracach wykonanych wspólnie ze sławnym grafikiem.

Tadeusza Różewicza rozmowa ze światem

Dla uczniów VII–VIII klas szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej proponujemy lekcję „Tadeusza Różewicza rozmowa ze światem”. Zajęcia będą spotkaniem z Tadeuszem Różewiczem, jego biografią, dziełami i fascynacjami. Uczniowie poznają wiersze i dramaty sławnego twórcy, poprzez które „rozmawiał ze światem”, dowiedzą się o wojennej traumie, odciskającej piętno na jego utworach. Odkryją filmowy świat braci Różewiczów. Eksponowane na wystawie wątki artystyczne ukażą uczestnikom zajęć pasję poety do malarstwa i sztuk plastycznych. Natomiast wybór tłumaczeń jego utworów – sławę.

Formularz rezerwacji zajęć w muzeum

Informacje praktyczne

Wiek uczestników

Dla szkół podstawowych
i ponadpodstawowych.

Lekcje stacjonarne

• zajęcia odbywają się w wybranych salach na ekspozycji
  • 150 zł za grupę od 16 do 30 osób,
  • 100 zł za grupę do 15 osób
  • czas trwania: 60 minut

Lekcje muzealne online

• lekcje odbywają się na platformie Microsoft Teams
  • link do zajęć online zostanie udostępniony po dokonaniu rezerwacji
  • 100 zł za grupę do 30 osób
  • płatności należy dokonać po odbytej lekcji na podstawie otrzymanej faktury przelewowej
  • czas trwania: 45 minut

• wtorek–niedziela, 8.30–17.00
    (pierwsza lekcja: 8.30, ostatnia lekcja: 16.00)
  • godzina zajęć dostosowywana jest do potrzeb konkretnej grupy (swoją propozycję terminu proszę wpisać w polu „uwagi” w formularzu rezerwacji)

English?

Istnieje możliwość przeprowadzenia niektórych lekcji w języku angielskim, po wcześniejszym ustaleniu.

Rezerwacja

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości prosimy o kontakt.

Dział Edukacji
edukacja@ssolinueum.pl | tel. 71 75 50 651