„Litwo, ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz”
wystawa poświęcona stuleciu odrodzenia państwowości Litwy i Polski (1918–2018)
- 27 listopada 2018–24 lutego 2019
- Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich
- Wilno, Litwa
Wileńska wystawa „Litwo, ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz” to jedno z najważniejszych związanych z Polską wydarzeń organizowanych na Litwie w setną rocznicę odrodzenia państwowości obu narodów. Unikatowy rękopis Pana Tadeusza, który dopiero po raz drugi zostanie zaprezentowany poza granicami kraju, stanowi przyczynek do szerszej debaty związanej z historią i kulturą Polski oraz Litwy. Poemat Adama Mickiewicza na przestrzeni lat był punktem zaczepienia w debacie związanej z tożsamością narodową i dziedzictwem kulturowym. W 1834 roku Pan Tadeusz stanowił ważny kontekst w rozważaniach na temat romantycznej wizji odzyskania niepodległości, która w listopadzie 1918 roku zamieniła się w rzeczywistość. Epopeja przez lata traktowana była jak „biblia” podpowiadająca systemy wartości społecznych i estetycznych. Uniwersalna wizja skonstruowana przez Mickiewicza to doskonałe narzędzie, które może pomóc w zrozumieniu sytuacji politycznej i historycznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz późniejszych trudnych dziejów. Nowa interpretacja utworu tworzona przez kontekst wystawy „Litwo, ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz” być może ułatwi i Litwinom, i Polakom wzajemne zrozumienie swojej wielowiekowej, trudnej historii.
Na wystawie „Litwo, ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz” będzie można obejrzeć nie tylko rękopis Pana Tadeusza wypożyczony z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, ale również zabytki związane z kolejnymi etapami biografii Adama Mickiewicza, kontekstem powstania dzieła oraz jego tłem historycznym. Prezentowane obiekty pochodzą z kolekcji polskich i litewskich, m.in. Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, Muzeum Wojska Polskiego, Państwowego Muzeum Etnograficznego, Muzeum Literatury w Warszawie, a także Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i Zamku Królewskiego na Wawelu.
organizatorzy:
- Niepodległa
- Instytut Adama Mickiewicza
- Instytut Polski w Wilnie
- Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich
- Zakład Narodowy im. Ossolińskich
- Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
- Zamek Królewski na Wawelu
patroni:
- Honorowy Patronat Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego
- Honorowy Patronat Wiceprezesa Rady Ministrów prof. dr. hab. Piotra Glińskiego
- Honorowy Patronat Premiera Rządu Republiki Litewskiej Sauliusa Skvernelisa
- Patronat Minister Kultury Republiki Litewskiej Liany Ruokyte-Jonsson
Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.
Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.