Nowości z muzealnej księgarni – Sverák, Pilátova, Koziołek

W osiemdziesiątym odcinku muzealnego podcastu „W księgarni” przegląd nowości: cztery zupełnie inne, ale jak zawsze interesujące książki, tym razem dla dorosłych zainteresowanych literaturą czeską, literaturą w ogóle oraz najwyższej klasy literaturą niefikcjonalną. Przedstawiamy „Opowiadania i wiersze” Zdenka Sveráka i „Ciemną stronę” Markéty Pilátovej (Wydawnictwo Afera) oraz „Czytać, dużo czytać” Ryszarda Koziołka i „Kwestię charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” (Wydawnictwo Czarne/POLIN).

 „Opowiadania i wiersze” Zdenka Sveráka opublikowało niecały miesiąc temu wrocławskie wydawnictwo Afera. Sverák to czeski pisarz, dramaturg i scenarzysta, który zdobył wielką popularność wśród czytelników charakterystycznym stylem. Jest twórcą wielu niezapomnianych filmów, które współtworzył razem z synem, reżyserem Janem Svěrákiem. Jest również jednym z twórców postaci Járy Cimrmana, czyli legendarnego czeskiego geniusza, który, podobno, nie wygrał plebiscytu na Największego Czecha jedynie z powodu dyskwalifikacji za swoje nieistnienie. Polskiego tłumaczenia dokonali Dorota Dobrew i Jan Węglowski.

Druga polecana przez nas książka to już chyba klasyka, choć ukazała się dopiero pod koniec lutego tego roku: „Czytać, dużo czytać” Ryszarda Koziołka z wydawnictwa Czarne. To niezwykłe kompendium wiedzy i inspiracji dotyczące czytania oraz jego roli w naszym życiu. Ryszard Koziołek to literaturoznawca, eseista, rektor Uniwersytetu Śląskiego, profesor w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. W „Czytać, dużo czytać” autor dzieli się pasją do literatury i przekonuje nas o jej niezwykłym znaczeniu. Książka ta nie tylko promuje czytanie jako wartość samą w sobie, ale również jako sposób na rozwój osobisty, poszerzanie horyzontów i budowanie empatii. 

W odcinku opowiadamy również o książce „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego”, której redaktorkami są pisarka Sylwia Chutnik i wydawczyni oraz pisarka Monika Sznajderman. Wydawnictwo Czarne opublikowało ją we współpracy z  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Opowieści o uczestniczkach powstania w getcie warszawskim są splecione z kawałków historii odnalezionych w Żydowskim Instytucie Historycznym, wspomnieniach, muzeach i relacjach. Autorkami zapisków są Kalina Błażejowska, Katarzyna Czerwonogóra, Agnieszka Dauksza, Patrycja Dołowy, Agnieszka Glińska, Hanka Grupińska, Agnieszka Haska, Natalia Judzińska, Magdalena Kozłowska, Joanna Ostrowska, Karolina Sulej, Anna Szyba, Karolina Szymaniak, Monika Tutak-Goll. 

Ostatnią polecaną przez nas lekturą jest „Ciemna strona” Markéty Pilátovej, wydana przez Aferę w marcu tego roku, Pilátová podjęła temat, który na pierwszy rzut oka wydaje się naiwną historią o szarlatanach, oszustach i magii. Jednak ta narracja przeradza się w uniwersalną opowieść o wiecznej walce z ciemną stroną, z którą każdy z nas ma do czynienia. 


Więcej publikacji