Świat ilustracji do „Pana Tadeusza” – wykład Katarzyny Roj

Świat ilustracji do „Pana Tadeusza”
wykład Katarzyny Roj w ramach wystawy Księgi Pana Tadeusza

• sobota, 9 czerwca 2018, godz. 16.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl

W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie Księgi Pana Tadeusza zapraszamy na wykład Katarzyny Roj, która przybliży świat ilustracji do poematu.

W Umizgach, trzeciej księdze Pana Tadeusza, pojawia się wątek ilustracji, wyrażony w aktywności jednego z bohaterów eposu, Hrabiego. Na ilustracji Elwira Michała Andriolliego widzimy go jako wyczernioną postać, tajemniczą i gwałtowną, rysującą scenę rozgrywającą się przed jego oczami. Kim byli ilustratorzy Pana Tadeusza i jak interpretowali tekst, pełen odniesień do dyscypliny ilustrowania? Podczas wykładu na warsztat weźmiemy trzy fragmenty jednej księgi i osiem ich wizualizacji, zrealizowanych przez różnych autorów. W roli głównej pozostanie jednak Telimena: „samica, która szuka samca w okolicy”, ciekawa bohaterka i prekursorka „selfie-feminizmu”.

Prowadząca:

Katarzyna Roj – absolwentka Filozofii i Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, kierowniczka galerii Dizajn BWA Wrocław, kuratorka, autorka programu edukacyjnego Teraz Dizajn!.

* * * *
Więcej informacji o wystawie Księgi Pana Tadeusza.