Sytuacja czasopism naukowych i literackich w Polsce – debata

Sytuacja czasopism naukowych i literackich w Polsce – debata w ramach II edycji Festiwalu Tradycji Literackich

• 30 listopada 2018 (piątek), godz. 14.30 – 15.30
  • prowadzenie: Marcin Hamkało,
    goście: Marcin Czerwiński, Krzysztof Mieszkowski, Mirosław Ratajczak

W ramach II edycji Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na debatę poświęconą sytuacji czasopism naukowych i literackich w Polsce.

Debata towarzyszy premierze pierwszego numeru czasopisma „Interpretacje”, wydawanego przez Muzeum Pana Tadeusza zawierającego teksty krytyczne i literackie, poruszające zagadnienia istotne dla pierwszej i drugiej edycji Festiwalu Tradycji Literackiej, związane z kanonem i jego granicami, dziedzictwem kulturowym oraz z wpisaną w różnorodne tradycje (również te awangardowe) twórczością Tadeusza Różewicza.

Wśród poruszanych podczas dyskusji zagadnień padnie pytanie o to, kto jest odbiorcą czasopism naukowych i artystycznych oraz jak bardzo elitarny jest ich obieg (czy elitarność oznacza w tym przypadku brak czytelników?). Równocześnie następuje przecież powrót czasopism-obiektów, których forma i zawartość inspiruje oraz wspiera aspiracje do określonego stylu życia.

goście:
Marcin Czerwiński – teoretyk literatury; autor książek „Smutek labiryntu. Gnoza i literatura(2013) oraz „Maszyna przecząca. O literaturze jako formie negacji w aspekcie performatywnym” (2014); redaktor pracy zbiorowej pt. Od antropozofii po Schulza. Współczesne paradygmaty gnozy(2016); założyciel i przez dwadzieścia lat redaktor naczelny kwartalnika „Rita Baum” (1998–2018).

Krzysztof Mieszkowski – krytyk teatralny, dziennikarz i polityk; założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Notatnik Teatralny”, w latach 2006–2016 dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu; poseł na Sejm VIII kadencji.

Mirosław Ratajczak – krytyk sztuki, publicysta, od 1978 roku pracuje jako redaktor w miesięczniku „Odra”. Mieszka we Wrocławiu.

prowadzenie:
Marcin Hamkało – Wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich; doktor nauk humanistycznych, redaktor wydawniczy, wykładowca, poeta, publicysta i redaktor. W 2001 założył TIN, pierwszy polski tygodnik kulturalny w Internecie, przez sześć lat był redaktorem działu eseistyki miesięcznika „Odra”, zredagował także kilkanaście książek. Współautor „pierwszego polskiego podręcznika dla autorów” pt. „Jak zostać pisarzem” (2011).

_______________________________________________________

Festiwal Tradycji Literackich dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny:

TVP Kultura, TVP 3 Wrocław, Gazeta Wrocławska, Naszemiasto.pl, Radio Luz, O.pl Polski Portal Kultury, Booklips.pl, Wroclife.pl, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura