Wakacyjne fotografie z archiwum Ossolineum

Wakacyjne fotografie z archiwum Ossolineum
wykład w ramach wystawy planszowej Łap chwile na Dolnym Śląsku ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich 

  •  czwartek, 30 sierpnia 2018, godz. 17.00
  • Galeria Ossolińska
    (wejście od dziedzińca)
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl

Zapraszamy do Galerii Ossolińskiej na wykład w ramach wystawy planszowej, podczas którego dowiemy się, jak w okresie PRL-u spędzano lato na Dolnym Śląsku.

Stefan Arczyński, Stanisław Kokurewicz, Tadeusz Drankowski i Adam Hawałej – znani polscy fotografowie nie raz próbowali uchwycić nastrój wakacyjnych dni. W czasach PRL-u, podobnie jak współcześnie, lipiec i sierpień był dla niektórych czasem odpoczynku, zaś dla innych okresem wytężonej pracy. Na zdjęciach widać i urlopowiczów, i kuracjuszy dolnośląskich sanatoriów, i młodzież pracującą, by zarobić na wakacyjny wyjazd. Momenty powtarzalne kontrastują z ulotnymi, należącymi do przeszłości historiami. Na wystawie można przyjrzeć się m.in. realizacji kultowego filmu Nie ma mocnych, uruchomieniu pierwszego pociągu elektrycznego z Wrocławia do Oleśnicy, czy budowie obserwatorium meteorologicznego na szczycie Śnieżki.

Wszystkie fotografie łączy miejsce wykonania zdjęć: Dolny Śląsk – region o zróżnicowanym nizinno-górzystym krajobrazie, w którym wiele jest zamków i innych wspaniałych obiektów architektonicznych, podkreślających bogactwo oraz piękno tej części Polski. Wspólne na prezentowanych fotografiach jest także naturalne światło – dopowiada autor wystawy Grzegorz Polak.  Intensywnie świecące słońce przydaje nostalgii tym czarno-białym scenom z czasów PRL-u.

Wykład odbędzie się w Galerii Ossolińskiej, na dziedzińcu Muzeum Pana Tadeusza. Spotkanie poprowadzi kurator wystawy, dr Grzegorz Polak.

Więcej informacji o wystawie >Łap chwile na Dolnym Śląsku.


Prowadzący:
dr Grzegorz Polak – absolwent historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Związany z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, początkowo jako bibliotekarz, następnie edukator oraz kurator wystaw związanych ze zbiorami Ossolineum. 

* * * *

*Pierwsze zdjęcie: „Co trzeci los wygrywa”, rynek we Wrocławiu, sierpień 1975. Fot. S. Kokurewicz, ze zbiorów ZNiO.

*Na plakacie: turyści w pobliżu Śnieżnych Kotłów. Karkonosze, 1970. Fot. S. Arczyński, ze zbiorów ZNiO.