cykl warsztatów dla młodzieży i dorosłych

„Sędzia z Bernardynem grał w mariasza”
– dawne i dawniejsze gry karciane

  • październik 2023–maj 2024
  • warsztaty dla młodzieży od 15. roku życia i osób dorosłych
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularze zgłoszeniowe
  • prowadzenie: Marlena Szeliga

Gry karciane w Europie znano już w XIV wieku. Początkowo traktowano je jako element uprawiania hazardu, co w 1329 roku podkreślono na synodzie w Würzburgu, podczas którego zakazano rzeczonego hazardu, w tym gry w karty. W Polsce karty pojawiły się w wieku XV dzięki wpływowi kultury włoskiej. W trakcie każdego spotkania uczestnicy będą poznawać gry karciane, w które grali dwór polski, szlachta, studenci, a także osoby duchowne.

Program wydarzeń


25 maja 2024 (sobota), godz. 15.00

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy

A więc wojna!

Początki gry sięgają XIV wieku. Jest to gra przeznaczona dla wielu graczy. Partia może trwać nawet kilka godzin, dopóki jeden z graczy nie zabierze wszystkich kart przeciwnikowi. Jest to gra bardzo przyjemna i niewymagająca. Podczas ostatnich zajęć z cyklu z radością wrócimy do czasów dzieciństwa, kiedy dla wielu z nas była to ulubiona karciana rozrywka.


Minione


20 kwietnia 2024 (sobota), godz. 15.00

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy

Mariasz co grą 66 się nazywa

Pozostając w kręgu prostszych gier karcianych, w jakie grali po II wojnie światowej przedstawiciele klasy robotniczej, tym razem na warsztat weźmiemy 66. To jedna ze starszych gier niemieckich, która pod koniec XVII wieku dotarła do Polski, ale w jej francuskiej wersji, pod nazwą mariasz.


23 marca 2024 (sobota), godz. 15.00

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy

Licytujesz, albo musik

Kolejna z gier popularna wśród polskiej klasy robotniczej po wojnie, czyli tysiąc. Uznawana jest za jeden z wielu wariantów francuskiego mariasza. Gra lekka i przyjemna, która z pewnością będzie interesującym sposobem spędzenia sobotniego popołudnia w muzeum.


27 stycznia 2024 (sobota), godz. 15.00

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy

W remika po mojemu!

Remik to grupa gier karcianych znanych od lat 90. XIX wieku. Jej pierwowzorem jest meksykańska gra „con quien”. Najbardziej popularną wersją gry jest remik gin, opracowany w 1909 r. przez Elwooda T. Bakera z Brooklynu. Podczas zajęć poznamy bliżej tę grę i jej zasady w wariancie popularnym w domu naszej prowadzącej.


16 grudnia 2023 (sobota), godz. 15.00

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy

Może zagramy w pikietę?

To jedna z najstarszych karcianych gier francuskich, znana prawdopodobnie już w XIV wieku jako ronfle i cent. Powstanie jej przypisuje się jednemu z towarzyszy walk Joanny d’Arc. W Polsce znane były różne warianty pikiety. Podczas zajęć poznamy jej wersję podstawową.


28 października 2023 (sobota), godz. 15.00

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy

„Jak pan Cybulski przegrał żonę, grając w mariasza?!”

W II Księdze „Pana Tadeusza” odnajdujemy opis, w którym Ksiądz Robak gra z Sędzią Soplicą w mariasza, grę karcianą znaną wśród polskich szlachciców. Podczas spotkania rozszyfrujemy, czym są „wyświecone wino” i „pamfil”, o których pisze Adam Mickiewicz, a następnie poznamy zasady gry w mariasza i w niego zagramy.


25 listopada 2023 (sobota), godz. 15.00

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy

Wist niczym cholera w XIX wieku

W XIX wieku w Polsce jedną z popularniejszych form spędzania czasu wolnego stała się gra w karty. Podążając za modą francuską, na karciane stoliki wprowadzono wista. Wpływ gry był tak silny, że zmieniała ona obyczaje. Grały w nią niemal wszystkie grupy społeczne w trakcie każdego towarzyskiego spotkania. Podczas zajęć przekonamy się, czy i my ulegniemy jej czarowi.


24 lutego 2024 (sobota), godz. 15.00

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy

W co zagramy, Panie Szu?

Po II wojnie światowej zainteresowanie grami karcianymi było nadal bardzo duże. Brydż panował wśród inteligencji, co potępiały środowiska proletariackie, do 1956 roku uznając go za grę kapitalistów. Wśród klasy robotniczej popularne zaś były prostsze gry karciane, jak oczko, 66 czy tysiąc. Podczas zajęć jedna z tych gier zawita na naszych stolikach karcianych.


Prowadząca

Marlena Szeliga – edukatorka artystyczna w Muzeum Pana Tadeusza, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki. W swojej działalności inspiruje się strukturą, światłem w przestrzeni oraz kolorem w formach rzeźbiarskich. Szczególnie interesuje ją praca w drewnie oraz stiuku. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią i kolażem.

 

gry_cover

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza