Europejskie Dni Dziedzictwa

w Muzeum pana tadeusza

9–10 i 16–17 września 2017

Europejskie Dni Dziedzictwa to inicjatywa, której celem jest promowanie europejskiego dziedzictwa kulturowego poprzez udostępnienie w tych dniach bezpłatnie miejsc i wydarzeń. W tym roku odbywa się pod hasłem: Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu. Muzeum Pana Tadeusza uczestniczy w EDD po raz drugi, zapraszając na warsztaty rodzinne i wykłady.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: edukacja-mpt@ossolineum.pl

• sobota, 9 września 2017, godz. 12.00
    Dawny Tur, Żubr i Niedźwiedź, puszcz imperatory. Nazwy zwierząt w Polskim Języku Migowym

warsztaty rodzinne (dzieci od 3 do 6 lat)

Podczas zajęć dzieci będą migać nazwy zwierząt, tych z puszczy litewskiej i tych z samego Soplicowa. Puszcza litewska i Soplicowo zamieszkuje mnóstwo zwierząt i tych leśnych, i tych gospodarskich. Przyroda w poemacie Adama Mickiewicza będzie pretekstem do zdobycia wiedzy o Polskim Języku Migowym – języku, którym na co dzień posługują się Głusi w Polsce.

• sobota, 9 września 2017, godz. 16.00
    O tem – że dumać na paryskim bruku. Szkatuła z rękopisem.

wykład dla młodzieży i dorosłych

Opowieść o tym, jak i gdzie rodzina Tarnowskich przechowywała rękopis Pana Tadeusza. Bynajmniej nie leżał on na zwykłej półce z książkami, nie był też przechowywany w biurku. Do tego celu powstała hebanowa szkatuła wykonana na specjalne zamówienie, którą dziś można ją oglądać w Muzeum Pana Tadeusza.

• sobota, 16 września 2017, godz. 12.00
    Geranium, lewkonija, astry i fijołki. O roślinach w Panu Tadeuszu

warsztaty rodzinne (dzieci od 3 do 6 lat)

Ogródek Zosi, puszcza litewska, pola malowane zbożem i leśne pagórki będą pretekstem do rozmowy o przyrodzie w Panu Tadeuszu i działań artystycznych. Dzieci wykonają saszetki pachnące miętą, szałwią i jałowcem, ziołami wprost spod okien dworku w Soplicowie.

• sobota, 16 września 2017, godz. 16.00
    Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała. Kosmetyki w XIX wieku

warsztaty mydlarskie dla dorosłych

W XIX wieku znane już od tysięcy lat mydło się upowszechniło. Używano go w Warszawie, Paryżu i Soplicowie. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli wykonać własne, naturalne mydła.

Więcej informacji o Europejskich Dniach Dziedzictwa.