Spotkanie z Adamem Hawałejem i Januszem Stankiewiczem

„Fotograf z fotografem o Różewiczu”

  • 24 kwietnia 2024 (środa),
    godzina
    17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum
  • dziedziniec Muzeum Pana Tadeusza
  • transmisja online

24 kwietnia 2024 mija dziesięć lat od śmierci Tadeusza Różewicza, poety, prozaika, dramaturga i scenarzysty filmowego, którego archiwum znajduje się w zbiorach Ossolineum i jest prezentowane w Muzeum Pana Tadeusza. W tym dniu zapraszamy na spotkanie z fotografami artysty, Adamem Hawałejem i Januszem Stankiewiczem, które poprowadzi Mirosław Emil Koch.

Tadeusz Różewicz nie przepadał za fotografami i raczej ich unikał. Wyjątek stanowili Adam Hawałej i Janusz Stankiewicz. Pierwszy fotografował poetę niemal przez dwadzieścia pięć lat, drugi niewiele krócej.

Fotografie Hawałeja przedstawiają Różewicza zarówno podczas oficjalnych wydarzeń, jak i w sytuacjach prywatnych. Na wielu zdjęciach Różewicz pozuje w popularnych wrocławskich lokalizacjach, typowych raczej dla turystów, takich jak: Rynek, Ostrów Tumski, ZOO, Jatki czy wrocławski stadion. Były też sesje nietypowe, jak happening „Śmietnik” z 1989 roku, którego pomysłodawcą był sam poeta.

Z kolei Janusz Stankiewicz opowiada, że jego fotografie powstawały zazwyczaj przy okazji wspólnych rozmów i spacerów z Różewiczem. Oprócz cyklu „Epitafium i wiatr…” jest też seria zdjęć autora „Niepokoju” wykonana w jego przydomowym ogrodzie. „Fotografowałem Różewicza przy tym samym drzewie w różnym czasie i kontekście. W końcu, kiedy już odszedł, robiłem zdjęcia samego drzewa” – wspomina fotograf. Wyjątkowa jest także jedna z ostatnich sesji, która powstała w gabinecie Różewicza, do której inspiracją stał się obraz van Gogha „Stary człowiek w smutku”.

Wieczór wspomnień o Tadeuszu Różewiczu uwieczni pokaz filmu „Widziałem raz pana Różewicza”, na który składają się opowieści wrocławian o poecie.

 


Goście

Tadeusz Różewicz z Eugeniuszem Getem-Stankiewiczem i Januszem Stankiewiczem, fot. Janusz Stankiewicz

Janusz Stankiewicz – współtwórca, aktor i przez wiele lat szef Teatru Mimu „Gest” we Wrocławiu, fotograf, drukarz, miłośnik kaligrafii, z wykształcenia historyk. Urodził się w 1944 roku w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Od 1962 roku mieszka we Wrocławiu. Brat i współpracownik Eugeniusza Geta Stankiewicza, drukarz oraz dokumentalista jego prac, między innymi zrealizowanych wspólnie z Tadeuszem Różewiczem „Zabaw przyjemnych i pożytecznych” oraz „cd. Nauki chodzenia”. Autor wystaw fotograficznych, między innymi „Oszmiański aparat’czik” i „Ogrody R”. Najbardziej znanym cyklem jego prac jest „Epitafium i wiatr…”, seria fotografii kilkuset osób na tle epitafium Melchiora Brichsela na ścianie kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, zebranych w albumie pod tym samym tytułem.

 

Adam Hawałej – fotograf, fotoreporter. Urodził się w 1945 roku w Turce nad Stryjem, mieszka we Wrocławiu. W 1966 roku rozpoczął pracę jako fotograf w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. W 1972 został fotoreporterem Centralnej Agencji Fotograficznej, a po jej likwidacji Polskiej Agencji Prasowej, gdzie pracował do 2012 roku. Zajmował się głównie fotografią prasową w regionie Dolnego Śląska, dokumentował także wydarzenia w kraju i poza jego granicami. Przez wiele lat fotografował realizacje teatralne Henryka Tomaszewskiego, Jerzego Grotowskiego, Jerzego Grzegorzewskiego i Tadeusz Różewicza. W 2011 roku opublikował wybór fotografii Tadeusza Różewicza zatytułowany „Różewicz”, w 2016 książkę „Śmietnik” z serią zdjęć dokumentujących happening z 1989 roku oraz opublikowany w 2021 roku przez wydawnictwo Warstwy album „Kartoteka rozrzucona. Fotograficzna podróż z Różewiczem” z fotografiami wykonanymi podczas prób do „Kartoteki rozrzuconej” we wrocławskim Teatrze Polskim.


Prowadzący

Mirosław Emil Koch – fotograf i filmowiec. Urodził się w 1962 roku we Wrocławiu. Przez kilkanaście lat przygotowywał autorskie multimedialne scenografie do koncertów i spektakli teatralnych. Były pracownik Wytwórni Filmów Fabularnych, Akademii Sztuk Pięknych i kilku agencji reklamowych a także właściciel studia fotograficznego. Zaangażowany w projekt „Świątynia Artystów” w dawnym kościele ewangelickim w Goszczu. Prowadzący własne muzeum Fotografii i Filmu (ponad 600 obiektów). Kurator kilkunastu wystaw artystycznych. Aktualnie zatrudniony jako specjalista do spraw fotografii i digitalizacji w Ossolineum.


Zobacz również

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza