Głos Wolnej Europy, czyli wojna w eterze

Głos Wolnej Europy, czyli wojna w eterze
komiksu Wydawnictwa Ossolineum

Muzeum Pana Tadeusza oraz Wydawnictwo Ossolineum polecają komiks Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa.

Niedawno nakładem Wydawnictwa Ossolineum trafiła do sprzedaży Wojna w eterze autorstwa Mariusza Urbanka, Mateusza Palki i Pawła Janczarka. To druga część komiksu o Janie Nowaku-Jeziorańskim, słynnym kurierze z Warszawy, która opowiada o jego pracy w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

W 1951 roku Amerykanie zaproponowali Janowi Nowakowi utworzenie w Monachium polskiej sekcji Radia Wolna Europa, którą miał pokierować. Narodowe rozgłośnie RWE miały być źródłem prawdziwych informacji dla mieszkańców krajów kontrolowanych przez Związek Sowiecki, w których cenzura ograniczała media. 3 maja 1952 roku Jan Nowak łamiącym się ze wzruszenia głosem mówi do rodaków w kraju: Będziemy mówili wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce przed wami ukryć, by zabić w was resztki nadziei. Będziemy mówili głośno to, czego społeczeństwo polskie wypowiedzieć głośno nie może, bo ma knebel na ustach. Przez ćwierć wieku prowadził walkę o wypełnienie tej misji. Z peerelowską propagandą, dla której RWE było tylko „szczekaczką zachodnich imperialistów”, ze Służbą Bezpieczeństwa oskarżającą go o współpracę z Niemcami w okresie okupacji, z częścią polskiej emigracji, przeciwną linii radia, i z amerykańskimi mocodawcami RWE, którzy próbowali wprowadzić w stacji cenzurę prewencyjną. Jan Nowak-Jeziorański kierował Rozgłośnią Polską RWE do końca 1975 roku. Nadawane audycje były zagłuszane przez reżim PRL, a redakcja inwigilowana przez agentów Służby Bezpieczeństwa. Stacja była znienawidzona przez władze, ale mimo utrudnień niemal powszechnie słuchana przez Polaków – czytamy we wstępie.

Książka i autorzy

Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa
scenariusz: Mariusz Urbanek, Mateusz Palka
rysunki: Paweł Janczarek

Mariusz Urbanek – pisarz i publicysta, z wykształcenia prawnik. Autor wielu książek, w tym biografii Leopolda Tyrmanda, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, rodziny Kisielewskich, Jerzego Waldorffa, Władysława Broniewskiego, Juliana Tuwima i uczonych tworzących Lwowską Szkołę Matematyczną. Felietonista i redaktor miesięcznika „Odra”, w którym prowadzi dział publicystyki i historii. Kierownik Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza ZNiO.

Mateusz Palka – autor tekstów krytycznych i esejów o sztuce, fotograf, kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych z zakresu filozofii i estetyki współczesnej. Przygotował szereg wystaw poświęconych Władysławowi Bartoszewskiemu i Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. Członek ZPAF-u. Pracuje w Gabinetach Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza ZNiO. Stały współpracownik pisma artystycznego „Format”.

Paweł Janczarek – niedoszły architekt, który już na studiach, zamiast projektować domy, zajmował się tworzeniem okładek, plakatów i magazynów. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Szkocji i Austrii. Współtwórca wrocławskiego studia Juice, obecnie dyrektor artystyczny w laboratoriach Mirumee. Publikował ilustracje na łamach „WAD magazine” czy „CODE magazine”, a także prezentował prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Prywatnie z Marcinem Kuligowskim współtworzy kolektyw FromTheTrunk. W czasie wolnym tata, modelarz i kolekcjoner.

* * * *

Więcej informacji o pierwszej i drugiej części komiksu na stornie Wydawnictwa Ossolineum. Publikacje dostępne również w księgarni Muzeum Pana Tadeusza.

Polecamy!

* * * *

Komiks związany jest z wystawą stałą Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza, której autorami są Mariusz Urbanek, Mateusz Palka oraz Małgorzata Preisner-Stokłosa.