MUZEALNI PASJONACI

i destylacji dla seniorów

• 8 maja 2024 (środa),
    godzina 12.00–13.30

• udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • obowiązują zapisy telefoniczne:
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
    Rynek 6, Wrocław

Temat warsztatów

Muzealni pasjonaci – historyczne warsztaty zielarstwa i destylacji dla seniorów

Jeśli kiedykolwiek marzyłaś/marzyłeś o przeniesieniu się do pełnej aromatów pracowni dawnych alchemików, medyków i panien apteczkowych, najlepszą okazję stworzy udział w warsztatach poprowadzonych przez Pracownię Alchemika.

Podczas spotkania wspólnie odczytamy staropolskie księgi apteczne i zapoznamy się z metodami destylacji w ceramicznych alembikach – aparatach rodem z alchemicznego laboratorium. Nauczymy się również rozróżniać kategorie surowców zielarskich zgodnie z tradycyjnym podziałem, przygotujemy własne hydrolaty roślinne, a także nalewki i wermuty, znane od wielu stuleci. Do ich wytworzenia posłużą repliki nowożytnej aparatury, odtworzonej dzięki współpracy ze współczesnymi mistrzami rękodzieła. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą pracować na indywidualnych stanowiskach, podlegając stałej opiece ze strony prowadzącego.

Prowadzenie

Michał Szymański – archeolog, badacz i odtwórca dawnych receptur, autor „Pracowni Alchemika” – projektu edukacyjno-badawczego, poświęconego historii farmacji i przemysłu spożywczego. W ramach „Pracowni” powstają opracowania naukowe, prowadzone są warsztaty (między innymi odtwarzania dawnych technik destylacji czy aromatyzacji wina renesansowymi metodami) a także powstają produkty historyczne, wprowadzane następnie na rynek. Do ostatnich sukcesów należy m. in. odtworzenie XVII-wiecznej Musztardy księdza Marcina z Kłecka, współpraca w tworzeniu merytorycznej wystawy Muzeum „Fabryka Wódki” w Krakowie oraz przyznany na Warsaw Spirits Competition w 2023 roku złoty medal za odtworzoną recepturę likieru ziołowego – „Gorzałki przeciw zarazie” z 1613 roku.

logotypy wcs
wrocław miasto spotkań

Projekt Muzealni Pasjonaci. Warsztaty w Muzeum Pana Tadeusza i Ossolineum jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

www.wroclaw.pl

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza