Jak Bartoszewski zmieniał Niemców

• 10 maja 2019 (piątek), godz. 17.00
  • gość: dr Marcin Barcz
  • prowadzenie: dr Monika Bronowicka, dr Małgorzata Preisner-Stokłosa
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl, (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)

Spotkanie Marcinem Barczem, wieloletnim asystentem Władysława Bartoszewskiego. Gość opowie o samym Władysławie Bartoszewskim oraz jego stosunku do Niemiec i Niemców.

Od Auschwitz do przemówienia w Bundestagu – droga do wolności i do pojednania polsko-niemieckiego zostanie pokazana przez pryzmat życia i spuścizny Władysława Bartoszewskiego. Był on więźniem Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, a potem działaczem opozycji demokratycznej i politykiem. Ogromną część swojego życia publicznego poświęcił na działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

goście:
Marcin Barcz – wieloletni asystent Władysława Bartoszewskiego, współautor licznych publikacji, m.in. redaktor zbioru Władysława Bartoszewskiego Kropla drąży skałę? Co mówiłem do Niemców i o Niemcach przez ponad pół wieku (Warszawa 2011) i tłumacz polskiej edycji książki Bettiny Schaeffer Walczyć o wolność, żyć niezależnie. Wspomnienia o Władysławie Bartoszewskim (Warszawa 2017). Członek rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

prowadzące:
Małgorzata Preisner-Stokłosa – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, współautorka wystawy stałej Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza, poświęconej biografiom Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego, kustosz w Gabinetach Świadków Historii ZNiO. Kuratorka i autorka licznych wystaw związanych z kolekcją Władysława i Zofii Bartoszewskich.

Monika Bronowicka – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, edukatorka muzealna, przewodniczka miejska i blogerka. Odpowiada za program edukacyjny na wystawie Misja: Polska.

Fot. Przemówienie Władysława Bartoszewskiego w Bundestagu 28 kwietnia 1995, zbiory GSH MPT.

>>Więcej informacji o projekcie Misja. Młodzież: Gra

Projekt Misja. Młodzież: Gra dofinansowano ze środków
Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

Partner: Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Berlinie, Inicjatywa im. Władysława Bartoszewskiego (Bartoszewski-Initiative c/o Deutsch-Polnische Gesellschaft Berlin e.V.)