„Nić”. Rysunkowy warsztat twórczy inspirowany zagadnieniami z filozofii, historii sztuki i teologii
dyplom studentki Mediacji Sztuki ASP, Jagody Kozon

  • 25 maja 2019 (sobota), godz. 11.00–14.00

Tytułowa „Nić”, to metaforyczne określenie  przez autorkę warsztatu  nadania teoretycznym zagadnieniom formy rysunkowej. Prowadząca warsztat, Jagoda Kozon, wizualizuje pojęcia takie jak: dialektyka, mesjasz i ikona, odwołując się m.in. do artystów Andrieja Rublowa i Wasilija Kandinsky’ego oraz teoretyków Paula Evdokimova i Władysława Tatarkiewicza.

8bdf6a43de807b9906d7347fe8f40634

Temat warsztatu dotykać będzie zagadnień piękna, duchowości, teologii i filozofii. Połączenie świata ogólnych pojęć i indywidualnego charakteru twórczości każdego uczestnika warsztatu będzie właśnie tkaniem wspomnianej „nici” (rysunku). Wybrane wątki z materiałów źródłowych inspirujące do stworzenia rysunków będą poddawane analizie oraz przekładane na język graficzny z wykorzystaniem skojarzeń i interpretacji układających się w indywidualne systemy odniesień. Niektóre elementy (znaki, symbole) mogą powtarzać się w każdej z prac jednego autora, wzmacniając jasność przekazu i tworząc swoisty moduł.

Autorska propozycja metody przemiany komunikatu werbalnego w wizualny jest podstawą scenariusza warsztatu. Uczestnicy nauczą się tworzenia wizualnych substytutów obszernych zagadnień i sporządzania ich syntezy do zestawu rysunków. Osobistej interpretacji towarzyszyć musi staranie o czytelność tematu, na przykład dzięki wskazaniu jego „źródła”, poprzez nadanie pracy tytułu. Proces powstawania prac wymagać będzie przyswojenia wybranego tekstu i wydobycia z niego „motywów wizualnych” jako punktu wyjścia do tworzenia ostatecznych przedstawień rysunkowych, które następnie, ponownie niejako, będą kojarzone z fragmentami tekstu lub tytułami i przygotowywane do ekspozycji.

Zachęcamy do udziału!