Podobno telewizja ogłupia… Barańczak o kulturze masowej i popularnej | DYSKUSJA
- środa, 11 października 2017, godz. 18.00
wstęp wolny
Wydawnictwo Ossolineum wraz z Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie poświęcone książce Odbiorca ubezwłasnowolniony. Teksty o kulturze masowej i popularnej Stanisława Barańczaka. W dyskusji udział wezmą: autor posłowia i redaktor tomu Adam Poprawa oraz znawca kultury popularnej w okresie PRL-u, Robert Dudziński. Spotkanie poprowadzi Waldemar Kuligowski.
O KSIĄŻCE
Stanisław Barańczak
Odbiorca ubezwłasnowolniony. Teksty o kulturze masowej i popularnej
Wydawnictwo Ossolineum
premiera: 8 września 2017
Poza pisaniem wierszy, esejów, recenzji i rozpraw naukowych, poza tłumaczeniem poezji i wykładaniem Stanisław Barańczak zajmował się rzeczami na pozór mniej poważnymi – czytał kryminały, oglądał telewizję, słuchał piosenek, interesował się sportem. Odbiorca ubezwłasnowolniony pokazuje, jak istotna dla poznańsko-harwardzkiego autora była kultura masowa i jej krytyczna interpretacja. Krytyka nie oznacza tu bezwyjątkowego odrzucenia. Właśnie Barańczak był jednym z pierwszych polskich humanistów, którzy zobaczyli, że również w kulturze popularnej pojawiają się dokonania wybitne.
Oprócz przedruku poszukiwanej dziś książki Czytelnik ubezwłasnowolniony (1983) w niniejszym tomie znalazły się cykle esejów i felietonów z początku lat siedemdziesiątych, recenzje nieistniejących filmów oraz fragmenty wywiadów podejmujące temat kultury masowej i popularnej.
Barańczak był wnikliwym interpretatorem opisującym i dzieło, i jego złożony społeczny kontekst, w tym manipulacje za pomocą tego dzieła dokonywane. Co ważne, jego teksty nie mają waloru wyłącznie historycznego – są znakomitą szkołą krytycznej interpretacji. W ciągu dekad zmieniło się wiele, niemniej analityczna orientacja w świecie potrzebna jest zawsze.
Więcej informacji o książce na stronie Wydawnictwa Ossolineum.
Fot. Elżbieta Lempp