Rebeliancka energia cyganerii artystycznej. Premiera książki

Rebeliancka energia cyganerii artystycznej
promocja książki Wydawnictwa Ossolineum

Wydawnictwo Ossolineum wraz z Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie Rebeliancka energia cyganerii artystycznej, podczas którego Piotr Rudzki oraz Dominika Skiba – autorka książki Cyganeria artystyczna i cyganowanie w romantycznej Warszawie – rozmawiać będą o innym, mniej znanym obliczu polskiego romantyzmu, a także o performatywnym charakterze międzypowstaniowej bohemy artystycznej i o jej wpływie na tworzenie się nowej (nowoczesnej?) rzeczywistości literackiej.

• wtorek, 14 marca 2017, godz. 17.00
    wstęp wolny!

O prelegentach:

Dominika Skiba (ur. 1987) – zdobywała wiedzę na wrocławskiej polonistyce przez dziewięć lat. W tym czasie napisała pod kierunkiem prof. dr. hab. Mariana Ursela pracę magisterską zatytułowaną Bohema paryska w XIX wieku. Rozważania nad istotą zjawiska, a także obroniony z wyróżnieniem oraz wyróżniony przez Narodowe Centrum Kultury doktorat Cyganeria artystyczna i cyganowanie w romantycznej Warszawie, który był punktem wyjścia niniejszej książki. Zorganizowała ogólnopolską konferencję naukową „Noce romantyków. Literatura – Kultura – Obyczaj”. Jej teksty ukazywały się na łamach „Literatury Ludowej”, „Kultury i Historii” oraz „Prac Literackich”. Prywatnie miłośniczka opery i kotów. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Piotr Rudzki (ur. 1964) – doktor nauk humanistycznych w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykładał także na Uniwersytecie Delhijskim. Przez rok doradzał ambasadorowi RP w Indiach Krzysztofowi Mroziewiczowi w sprawach nauki i kultury, organizując m.in. festiwal Polish Autumn India 2000, w czasie którego zaprezentowano tam po raz pierwszy Witkacego, Grotowskiego, Scenę Plastyczną KUL czy zespół Koniaków. Zajmuje się sztukami widowiskowymi. Redaktor kwartalnika „Notatnik Teatralny”, z którym jest związany niemal od jego powstania. Do niedawna kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu. Lubi podróże – wreszcie spełnił marzenia o Ameryce Południowej i Japonii (ostatnio odwiedził Chiny).

O książce:

Cyganeria artystyczna i cyganowanie w romantycznej Warszawie

Dominika Skiba

Wydawnictwo Ossolineum 2017

Gardzili mieszczańskim życiem, przesiadywali niczym kloszardzi na nadwiślańskim brzegu, latem wędrowali przez mazurskie pola. Niektórzy trafiali do Paryża pełnego literatów, gdzie szlifowali bruki, inni dotarli na wschodnie krańce Europy, by tam poszukiwać słowiańskich źródeł ojczyzny, jeszcze inni oddali za tę ojczyznę życie w nierównej walce. Józef Dziekoński, Seweryn Filleborn, Seweryn Sierpiński, Włodzimierz Wolski, Roman Zmorski – ta ekscentryczna formacja pojawiła się w międzypowstaniowej Warszawie i zawładnęła wyobraźnią dziewiętnastowiecznych – niestety, na krótko. Kim zatem byli?

Cyganeria artystyczna i cyganowanie w romantycznej Warszawie to książka dla poszukujących odpowiedzi na to i wiele innych pytań dotyczących pierwszej polskiej bohemy, która pod maską błazna-konspiratora poszukiwała drogi ku wolności. Warto tych poetów-wagabundów poznać. Polski romantyzm nie miał jednego oblicza.

Więcej informacji: Wydawnictwo Ossolineum.