Debata wokół spektaklu „W siebie wstąpienie”

„Sztuka przeciw samotności”

  • Teatr Układ Formalny
    Centrum na Przedmieściu
    ul. Prądzyńskiego 39A
    50–433 Wrocław

 

Zapraszamy na debatę pt. „Sztuka przeciw samotności”. Wydarzenie towarzyszy wrocławskiej premierze spektaklu „W siebie wstąpienie” w reżyserii Marty Streker i odbędzie się w Teatrze Układ Formalny.

Brzemię życia w samotności jest tym cięższe, że zwykle spotyka ludzi, którzy w dorosłość wchodzą niedoinwestowani emocjonalnie. Im silniejszy deficyt bliskości, tym intensywniejsze pragnienie, a tym mniejsza szansa doświadczenia jej w relacji z drugim człowiekiem.

Od blisko dwóch lat żyjemy w stanie permanentnego napięcia i strachu – o zdrowie swoje i bliskich, o byt, o przyszłość, o kształt przyszłego świata. Te wszystkie lęki są wystarczająco silne, by świat zewnętrzny wydawał się miejscem nieprzyjaznym i groźnym. Przestawienie wielu interakcji społecznych na formy zdalne ułatwiło „znikanie”. Syndrom „wyłączonej kamery” dotyka coraz większej ilość młodych ludzi – uczniów, studentów, pracowników.

Jednocześnie przeniesienie kontaktów do świata cyfrowego mocno utrudnia dostrzeżenie tych osób i przyjście im z pomocą. W zależności od wielu uwarunkowań jest nam też łatwiej lub trudniej szukać pomocy.

W trakcie debaty będziemy przyglądać się rzeczywistości młodych jednostek, seniorów, a także osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w kontekście pośrednich i bezpośrednich zagrożeń płynących z kryzysu samotności.

*materiały Organizatora
Debata „Sztuka przeciw samotności”, fot. Marta Ankiersztejn, Festiwal Nowe Epifanie, Centrum Myśli Jana Pawła II

Prowadzenie

Adam Michał Pietrzak


Goście

o. Robert Żukowski – kapelan w Zakładzie Karnym nr 2 we Wrocławiu. Jego działalność nie ogranicza się tylko do posługi religijnej. Ojciec Robert aktywnie działa na polu integracji rodzin osób pozbawionych wolności i odbywających kary na „Fiołkowej”. 9 października br. został wyróżniony za projekt realizowany w ramach programu Dolnośląskie Małe Granty – programu wsparcia lokalnych inicjatyw dla mieszkańców regionu, którego celem jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego. W zakładzie karnym oprócz posług religijnych i katechez o. Robert aktywnie animuje rywalizację sportową wśród skazanych.

Natalia Pruchenko – radna w Młodzieżowej Radzie Miasta Wrocławia, od stycznia 2022 roku Młody Trener Różnorodności. Absolwentka Technikum nr 16 im. Czesława Miłosza we Wrocławiu.

Marta Streker – reżyserka spektaklu „W siebie wstąpienie”. Absolwentka Wydziału Lalkarskiego, PWST Filia we Wrocławiu, kierunku reżyseria ze specjalizacją reżyseria teatru lalek (2016). Zadebiutowała „Tragedią Coriolanusa” Williama Szekspira w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (2016). Reżyserowała w teatrach dramatycznych i lalkowych m.in: w Teatrze Powszechnym w Łodzi („Dryl”, 2017), Teatrze Kochanowskiego w Opolu („Zdziczenie obyczajów pośmiertnych”, 2018), Teatrze Układ Formalny („Spólnota”, 2018), Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu („13 bajek z królestwa Lailonii”, 2019; „Chłopcy z placu broni”, 2021), Teatrze Polskim we Wrocławiu („Leśni. Apokryf”, 2019), Opolskim Teatrze Lalki i Aktora („Tchórzofretka”, 2020), Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie („Bracia Karamazow”, 2020). Reżyserka albumu audiowizualnego „Polskie rymowanki albo ceremonie” Andrzeja Błażewicza, za który była nominowana do Nagrody WARTO 2020 i Wrocławskiej Nagrody Artystycznej 2021. Od 2021 roku wykłada na Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu.


Transmisja debaty

Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Spektakl „W siebie wstąpienie” stanowi koprodukcję Muzeum Pana Tadeusza i Teatru Układ Formalny.